(Hina/EPA)
Festival muzejskog filma i multimedije MUVI 08: Muzeji-video-film, koji će se održati online 17. i 18. prosinca, promiče audiovizualne i multimedijske projekte u muzejima , kao i hrvatsku baštinu te potiče suradnju kulturnih i kreativnih industrija.
"Vještica Mare koja posjetitelje vraća u daleku prošlost Svetvinčenta, špiljski medvjed iz Kastavštine kojeg muči artritis, od Ludwiga van Beethovena koji je uživao u zelinskoj Kraljevini i virtualnog ormara obitelji Pejačević, pa sve do Stradivarijevih violina i najstarijeg indoeuropskog kalendara, raspon je tema i protagonista osmog izdanja festivala", napominje se u najavi organizatora, Muzejskog dokumentacijskog centra.
Prikazat će se 34 filma u sedam tematskih cjelina - promotivni filmovi muzeja, umjetnici, muzeji i film, izložbe i istraživanja, arheološki film, otoci, muzeji i film, EU projekti, muzeji i film te mogućnosti.
Program MUVILAB donosi jedanaest inovativnih multimedijskih projekata - virtualne izložbe, 3D animacije, hologrami, interaktivni kiosci i mobilne aplikacije, kojima su muzeji interpretirali ključne događaje iz hrvatske povijesti, izradili 3D vizualizacije arheoloških nalaza, oživjeli povijesne ličnosti ili prilagodili složene muzejske teme publici svih profila.
Festival otvaraju promotivni filmovi muzeja koji donose novu svježinu u komunikaciji s publikom - "Drveno doba" u Gradskom muzeju Virovitica koji gledatelje vodi kroz novi postav i obnovljeni eksterijer Dvorca Pejačević s njegovim perivojem, Promotivni video Muzeja vučedolske kulture koji predstavlja muzej smješten na jednom od najvažnijih arheoloških lokaliteta Europe.
Tu je i "Jedan dan u muzeju" u kojemu kroz postav Prirodoslovnog muzeja u Rijeci vode Ivanka Mazurkijević i Damir Martinović Mrle, unoseći u film svojim načinom komunikacije, koji odskače od stereotipa, moderan i nesputan duh Rijeke, najavljeno je.
Iz tematskog bloka "arheološki film“ izdvaja se "Broken Exposition", zanimljiv redateljski pristup Simona Bogojevića Naratha koji kombinirajući dokumentarne snimke, izjave kustosa i animacije, predstavlja materijalnu i duhovnu kulturu stanovnika jednog od najvažnijih željeznodobnih središta na prostoru kontinentalne Hrvatske, smještenoga na prostoru današnjega grada Siska.
Prikazat će se i trailer za film "Vučedolska jarebica" koji rasvjetljava misterij najstarijeg simbola metalurgije, drugog filma iz dokumentarno igranog serijala "Vučedolske tajne", nastalog kao suradnja Darka Puharića iz Studija Design D, arheologa Aleksandra Durmana i Muzeja vučedolske kulture.
Priču o poznatom riječkom liječniku i graditelju violina dr. Franji Kresniku, jednom od najvećih autoriteta u poznavanju kremonske graditeljske tradicije koja je uvrštena na UNESCO-ovu listu svjetske nematerijalne baštine, donosi film "Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona" Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.
Gradski muzej Varaždin video uratkom "Od Alkemije do ljekarništva" gledatelje vodi kroz povijest ljekarništva i medicine u Varaždinu, od alkemičara i kirurga, preko brijača i kupalištaraca do dolaska uglednoga belgijskog liječnika Ivana Krstitelja Lalanga 1772. godine, koji je u sklopu reforme zdravstva carice Marije Terezije prosvjećivao stanovništvo Varaždina i okolice po pitanjima porodiljstva, higijene i zaštite zdravlja.
Na prethodnim festivalima prikazivani su filmovi u produkciji Muzeja betinske drvene brodogradnje, a ove godine tu su video uratci s drugih dalmatinskih otoka – Brača i Hvara. Povijest i planove integralne zaštite iznimno vrijednoga kulturnog krajolika Pustinja Blaca, jedinstvenog spomenika kulture iz 16. stoljeća koji su podigli glagoljaški svećenici iz Poljica bježeći pred Osmanlijama, prikazuje film "Ekomuzej pustinja Blaca", dok Muzej hvarske baštine donosi simpatičnu video priču "Sortiranje starih fotografija grada Hvara" koja kroz obiteljske slike i crno bijeli amaterski film snimljen u ljetnoj atmosferi otoka Hvara govori o nekoliko generacija ljudi i njihovim životima proživljenim u Dalmaciji.
Serija kratkih filmova obuhvaćenih programom "Ljubav na prvi muzej", u kojem kustosica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Vanja Gović uz pomoć TikTok aplikacije približava mlađoj publici kustoski rad i istraživanja, pokazuje da muzeji nisu zastarjele institucije i nezanimljive "kuće predmeta“, već suvremene "kuće ideja“, privlačna i zabavna mjesta koja mladi mogu dijeliti s vršnjacima na društvenim mrežama.
Izdvajaju se filmovi projekta In cultura veritas koji su ove godine ušli u uži izbor za prestižne baštinske nagrade Heritage in Motion, koje najboljim multimedijskim proizvodima dodjeljuju Europska muzejska akademija i Europa Nostra.
Filmove koji promoviraju bogatu kulturnu i enološku ponudu prekograničnog područja Zagrebačke županije i slovenskih subregija Obsotelje i Kozjansko izradio je Muzejski dokumentacijski centar iz Zagreba kombinirajući animatorske i ilustratorske videoefekte s digitaliziranom baštinom koju čuvaju muzeji, približavajući publici povijesne ličnosti, priče i legende, lokalne obrte, povijest gradova i njihove stoljetne vinogradarske tradicije.
Ulaz na sve programe je besplatan, a detalji o prijavi i rasporedu događanja nalaze se i na mrežnim stranicama Muzejskog dokumentacijskog centra.