ZAGREB

Vučetićeva slika u dvorani za sastanke u sjedištu Europola

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Ravnateljstvo policije darovalo je Europolu sliku utemeljitelja daktiloskopije Ivana Vučetića, čije ime u sjedištu europske policijske organizacije u Haagu već nosi jedna dvorana za sastanke.

U prigodnom obraćanju putem video veze ravnatelj policije Nikola Milina istaknuo je kako je "darovana slika Ivana Vučetića znak zahvalnosti za potporu koju je Europol pružio Ministarstvu unutarnjih poslova za pripremu i predsjedanje Vijećem Europske unije, ali i za sveukupnu suradnju koja je izuzetno plodonosna na korist i zadovoljstvo obiju strana".

Izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle istaknula je da je Europol prepoznao iznimnu ulogu koju Ivan Vučetić ima u razvoju daktiloskopije koja se, kao jedna od najpouzdanijih metoda identifikacije, koristi već preko 120 godina.

U skladu s tim, njegova slika naći će svoje mjesto u jednoj od najreprezentativnijih soba za sastanke u Europolu, u kojoj se održavaju sastanci najviše rukovodne razine, a koja još od 2016. također nosi Vučetićevo ime.

Ivan Vučetić rođen je 1858. na Hvaru. S 26 godina emigrirao je u Argentinu, gdje se zaposlio se u Središnjem uredu policije u La Plati te uskoro postao voditelj Odjela za statistiku. Među prvima je spoznao vrijednost uzimanja otisaka prstiju te počeo vršiti utvrđivanje identiteta osoba pomoću papilarnih linija radi čega se smatra utemeljiteljem daktiloskopije.

Prvi slučaj iz prakse riješen tom metodom bio je "slučaj Rojas". U lipnju 1892. godine u argentinskom gradu Necocheu dogodilo se ubojstvo šestogodišnjeg dječaka Ponciana Carballa Rojasa i njegove četverogodišnje sestre Terese. Njihova majka Francisca Rojas na vratu je imala ranu zadobivenu nožem, a tvrdila je da je za napad odgovoran njezin bivši ljubavnik Pedro Velasquez. Budući da je Velasquez poricao krivnju, a imao je i alibi, mjesnoj policiji stigla je pomoć iz središnjeg policijskog ureda u La Plati, gdje je radio Vučetić.

Na mjestu zločina, na vratima pronađen je krvavi otisak te je inovativnom metodom uspoređen majčin otisak s krvavim otiskom prstiju s vrata te je otkriveno da su identični. To je snažno upućivalo da je majka Francisca Rojas počinila ubojstvo te je, suočena s dokazima, djelo i priznala. Za strašni zločin osuđena je na doživotni zatvor, a slučaj Rojas ušao je u povijest svjetske kriminalistike.

Nešto kasnije, početkom 20. stoljeća Vučetićev deseteroprsti sustav identifikacije službeno je u uporabu uveden u mnogim zemljama svijeta.

Zbog cjelokupnog doprinosa znanosti, posebice kriminalistici, Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja Ministarstva unutarnjih poslova ponosno nosi Vučetićevo ime.


Podijeli: Facebook Twiter