Na ovome smo projektu radili čitave godine kako bismo prikazali strukovno obrazovanje učenika u ovih 70 godina, ali tako da usporedimo i interpretiramo kakvo je ono bilo nekada i kakvo je danas, objasnio je Emil Nimčević, ravnatelj rovinjske Strukovne škole Eugena Kumičića te istaknuo da je u realizaciji izložbe najveću ulogu odigrala profesorica Tanja Ranić Rovis, kojoj su posebno pomogli profesori Žarko Berić i Marija Orbanić
Uoči svečanog otvaranja izložbe, kada to dopuste prilike, projekt je predstavljen predstavnicima Grada Rovinja na čelu s gradonačelnikom Markom Paliagom
Povodom 70 godina strukovnog obrazovanja na hrvatskom jeziku u Rovinju, ravnatelj rovinjske Strukovne škole Eugena Kumičića, Emil Nimčević, upoznao je rovinjskog gradonačelnika Marka Paliagu, dogradonačelnika Marina Budicina i njihove suradnike s prigodnim izložbenim projektom koji krasi zidove ove škole.
"Na ovome smo projektu radili čitave godine kako bismo publici prikazali strukovno obrazovanje učenika u ovih 70 godina, ali tako da usporedimo i interpretiramo kakvo je ono bilo nekada i kakvo je danas", objasnio je Emil Nimčević. Istaknuo je i da je u cijelom projektu najveću ulogu odigrala profesorica Tanja Ranić Rovis koja je za ovu priliku pripremila panoe koji "pričaju" uistinu zanimljivu priču, a uvelike su joj, posebice kod definiranja raznih datuma, pomogli profesori Žarko Berić i Marija Orbanić.
Kroz izložbene panoe može se iščitati koliko se strukovno obrazovanje promijenilo do danas, što je prvenstveno vidljivo kod samih zanimanja koja su nekada postojala, a danas su nažalost nestala.
U sklopu izložbe, profesorica Ranić Rovis osvrnula se prvenstveno na ljude koji su boravili u ovoj školi. Bili su to učenici koji su dolazili iz raznih krajeva Republike Hrvatske, najčešće iz Dalmacije, ali i izvan tih prostora - iz Srbije, Bosne i Slovenije.
Dakle, osim samo obrazovanje, izložba prati i učenike, njihove dogodovštine i nepodopštine, te priče s hodnika.
Upravo je tako jedan od izloženih panoa posvećen pohađanju nastave, a na njemu su "dokazi", odnosno ispričnice i neopravdani sati koji ukazuju na to kako su učenici prije puno više bježali s nastave no što to čine danas.
S druge strane, navedeni su primjeri u kojima su učenici često u jutarnjim satima sudjelovali u radnim akcijama, dok bi nastavu u drugoj smjeni "odrađivali" i do 20.35 sati.
Zanimljivi su i primjeri raznih zgoda učenika, gdje, između ostalog, stoji kako su učenici koristili bicikle prilikom dolaska na nastavu iz smjera Žminja, pa bi se na pola puta prebacivali u vlak, ali na povratku ne bi više pronašli svoje bicikle.
Ono što je ovu školu oduvijek krasilo je i sport, a spomenuti su i mnogobrojni uspjesi škole, među kojima izdvajamo 2001. godinu kada je škola dobila ministrovo priznanje za izvrstan rad, ali i priznanje Turističke zajednice Republike Hrvatske koja je školu nagradila za uspješan rad u turizmu.
Jedna od najzanimljivijih grafika koja krasi zid ove škole je šarena lenta. Na njoj su ispisane sve promjene u nazivu škole koji je od 1949. godine do danas mijenjan nekoliko puta, od Škole učenika u poljoprivredi, preko Industrijsko-obrtničke škole, pa do današnje, Strukovne škole Eugena Kumičića.
Te su promjene prikazali usporedno s drugim bitnim događanjima u Gradu Rovinju, pa tako lenta prikazuje kada je prvi put Rovinj postao općinom, kada je škola imala najveći broj učenika, kada su osnovani Istragrafika, Jadranturist, Valalta i ostali poslodavci bitni za ovu struku s kojima "Eugen Kumičić" i dan danas surađuje.
"Ovo je zaista trebao biti jedan svečani trenutak, kako za našu školu, tako i za Rovinj, ali i cijelu županiju. Planirano je svečano otvorenje, no situacija nam to trenutno ne dopušta, pa smo s projektom upoznali tek najbliže suradnike iz Grada Rovinja", objasnio je Nimčević. No, uvjeren je i da će, jednom kada to budu mogli, zasigurno napraviti veliko otvorenje na koje će biti pozvani svi zainteresirani, a planova za prezentaciju projekta ne nedostaje, pa tako možemo očekivati i brojna iznenađenja.
Također, kako saznajemo, ideja nije u potpunosti dovršena. Naime, iz škole su pripremili i video materijale, i to s njihovim bivšim ravnateljima, učenicima i profesorima, a koje planiraju prikazati na službenom otvorenju.
"Ovo je naš doprinos svim bivšim djelatnicima naše škole i učenicima koji su boravili u njenim prostorima. Pokušali smo te iste prostore oživjeti, kako bi svi oni koji ovom školom budu koračali nakon nas, imali priliku upoznati se s time kako je nekada školovanje za strukovna zanimanja izgledalo u Rovinju", zaključio je Nimčević.