galerija studentski

Spoj znanosti, tehnologije i gastronomije: Otvorena izložba 3D otisaka stopala dinosaura

| Autor: Glas Istre
(Foto Studentski centar Pula)

(Foto Studentski centar Pula)


U pulskoj galeriji Studentski, u četvrtak je otvorena izložba pod nazivom "3D stope – korak bliže novim tehnologijama". Autor izložbe, profesor Sven Maričić, ovom je prigodom predstavio inovativne 3D rekonstrukcije otisaka stopala dinosaura, čime je još jednom istaknuo potencijal suvremene tehnologije u interpretaciji prirodne i kulturne baštine.

Radi se o projektu temeljenom na višeslojnoj suradnji akademskih institucija, gospodarstva i javnog sektora, suradnje koja ne samo da njeguje baštinu, već je i aktivno prenosi novim generacijama kroz pristupačne i interaktivne formate.

Kako je istaknula ravnateljica Studentskog centra Pula, Sanda Rojnić Sinković, ova je večer bila posebna ne samo zbog uvaženog gosta, već i zbog kreativnog dodatka događanju.

- U sklopu večeri posjetitelji su imali priliku kušati slatki zalogaj, u obliku otiska dinosaura, kolačić nastao izravno iz 3D printa, što je naš mali doprinos znanstveno-gastronomskom spoju, kazala je.

(Foto Studentski centar Pula)(Foto Studentski centar Pula)

Brijuni kao epicentar inovacija

Manifestacija je dio šireg projekta EduCalucemTech, u sklopu kojeg je ranije na Brijunima održano i treće izdanje "Doručka s poduzetnicima". Taj je događaj okupio znanstvenike, inovatore i stručnjake iz različitih sektora te se fokusirao na važnost edukacije i tehnologije u očuvanju baštine.

U suradnji s Tehničkim fakultetom Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Javnom ustanovom Nacionalni park Brijuni, Studentskim centrom Pula, laboratorijem za robotiku i umjetnu inteligenciju, te tvrtkama Calucem i Circle Diet, razvijena je 3D rekonstrukcija otisaka stopala dinosaura, dojmljiv prikaz daleke prošlosti, sada dostupan javnosti na potpuno novi način.

- Na temelju tog otiska započeli smo i serijsku proizvodnju keksa. Time smo angažirali više od deset studenata. U idućoj fazi planiramo razvijati liniju zdrave hrane, a želja nam je da ova priča preraste u lokalni i regionalni brend, rekao je profesor Maričić.

- Ove godine obilježavamo 100 godina od otkrića stopa dinosaura, a upravo su prve stope pronađene u Nacionalnom parku Brijuni. Osim toga, moram naglasiti da je Istra najbogatija regija po pitanju geobaštine stopa dinosaura jer su gotovo sve stope pronađene upravo ovdje, kazala je Martina Hervat iz Nacionalnog parka Brijuni.

Dekan Tehničkog fakulteta u Puli, Marko Kršulja kazao je da tehnologiji treba pristupati na više načina te da je ovakva ideja odlična.

(Foto Studentski centar Pula)(Foto Studentski centar Pula)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter