(Foto Udruga Metamedij)
U sklopu devetog izdanja nagrade za mlade umjetnike Zlatna lubenica, Muzej Lapidarium dodijelio je posebnu nagradu povodom obilježavanja 30 godina rada i djelovanja Galerije-Gallerie Rigo. Nagrada koja se sastoji od samostalne izložbe u 2025. godini u Galeriji Rigo je, prema odabiru kustosice Jerice Ziherl, dodijeljena Leu Subanoviću.
Leo Subanović (Zagreb, 1999.) umjetnik je koji je završio Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna na smjeru Dizajn tekstila, te nastavio studij na Fakultetu tekstilne tehnologije u Zagrebu. Svoje je prve korake u svijetu tekstila napravio je tijekom djetinjstva, kada je kao član lutkarske skupine Zagrebačkog kazališta mladih pod vodstvom Natalie Murat-Dean nastupao na Svjetskom festivalu lutaka PiF. Još tijekom srednje škole, 2016. godine, osvojio je nagradu za grupni projekt na 43. Ambienti u Zagrebu u kategoriji produkt dizajna. Kasnije je tijekom fakulteta surađivao s tvrtkom ReGalerija u izradi tepiha, a za svoj rad primio je posebno priznanje na izložbi Hrvatskog dizajna 21/22. Sudjelovao je na Tekstilnom bijenalu u Sloveniji 2023. godine.
(Foto Udruga Metamedij)
Godine 2025. odabran je kao jedan od 7 finalista nagrade za mlade umjetnike Zlatna lubenica, od strane stručnog žirija u sastavu Oleg Šura, Ketrin Milićević Mijošek, Olga Majcen Linn i Dora Ramljak. Njegov je rad Živim na internetu izložen na izložbi finalista nagrade Zlatna lubenica pod nazivom accelerate.exe u Muzeju suvremene umjetnosti Istre u Puli do 18. svibnja.
Rad se bavi istraživanjem vlastite preobrazbe u digitalni medij, čime nastaje metamorfoza tijela u kompjuter, odražavajući spajanje čovjeka i tehnologije. Skeniranjem vlastitog tijela i njegovom transformacijom u jacquard tapiseriju, propituje se odnos digitalnog i materijalnog. Slanje rada na obradu u tekstil tisućama kilometara daleko prikazuje digitalnu razmjenu podataka. Odabir SAD-a kao mjesta izrade jacquarda naglašava njihovu tehnološku dominaciju i globalni utjecaj u digitalnom prostoru.
Boje u tapiseriji nastaju optičkim mješanjem tijekom tkanja, kao što one nastaju u RGB sustav na digitalnim ekranima ističući spoj organskog i digitalnog. Rad postavlja pitanja: "Što ostaje od nas kad postanemo niz podataka?" i "Tko njime upravlja?". Skenovi vlastitog tijela postaju tekstilni uzorci, informacijski fragmenti virtualne stvarnosti. Oduzimajući mu fizičku prisutnost, rad propituje identitet i vlasništvo u digitalnoj eri. Spojem klasičnog tkanja i digitalnih alata, rad potiče promišljanje o budućnosti ljudske egzistencije.
Nagradu za mlade umjetnike Zlatna lubenica pokrenula je udruga Metamedij 2017. godine s ciljem stvaranja dinamične platforme za kritičko preispitivanje suvremenih kulturnih fenomena kroz prizmu novih medija i interdisciplinarnih umjetničkih praksi. Svake godine, kroz pažljivo osmišljeni konceptualni okvir, natječaj potiče mlade umjetnike, umjetnice i umjetničke kolektive da istražuju kompleksne društvene, tehnološke i kulturne konstelacije – od preispitivanja postojećih društvenih obrazaca u digitalnom dobu do istraživanja intersekcija između znanosti i umjetnosti, jezika i medijskog konteksta.
Specifičnost Zlatne lubenice leži upravo u njezinoj sposobnosti da konstruira intelektualni prostor koji premrežava teoriju, kritičku praksu i eksperimentalne umjetničke pristupe. Podržavajući razvoj mladih umjetnika koji djeluju na sjecištima novih medija, interdisciplinarnih istraživanja i inovativnih praksi, projekt kontinuirano mapira dinamične transformacije suvremene hrvatske umjetničke scene. Kroz suradnju s istaknutim domaćim stručnjacima i institucijama u kulturi, nagrada Zlatna lubenica postaje generator teorijskog diskursa koji propituje granične zone između umjetnosti, tehnologije, društvene teorije i kritičke prakse.