PREVENCIJA I LIJEČENJE OVISNOSTI JAVNOZDRAVSTVENI SU PRIORITETI ISTARSKE ŽUPANIJE

Županija izdvojila 2,4 milijuna kuna za prevenciju zloporabe droga i tretmane liječenja bolesti ovisnosti

| Autor: GI

Istarska županija je još 2005. godine prevenciju i liječenje ovisnosti definirala kao jedan od javnozdravstvenih prioriteta u sklopu Plana za zdravlje građana Istarske županije. Od tada pa sve do 2012. godine osnažena je Služba za prevenciju ovisnosti koja radi u sklopu Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije. Također, ostvarena je kvalitetna suradnja te funkcionalna i stručna povezanost svih službi u Istri koje provode izvanbolničko liječenje ovisnika o drogama

Osim kapitalnih investicija, poput izgradnje nove Opće bolnice u Puli, projekta rekonstrukcije i dogradnje domova za starije osobe, dogradnje Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, jedan od prioriteta Istarske županije je i prevencija i liječenje ovisnosti. U proteklom razdoblju izdvojeno je čak 2,4 milijuna kuna za financiranje programa i projekata usmjerenih na prevenciju zlouporabe droga i tretmane liječenja bolesti ovisnosti. Osim toga, u odnosu na prethodno razdoblje, sada se financijska sredstva više usmjeravaju u univerzalne preventivne programe usmjerene djeci, mladima i obiteljima.

Istarska županija je još 2005. godine prevenciju i liječenje ovisnosti definirala kao jedan od javnozdravstvenih prioriteta u sklopu Plana za zdravlje građana Istarske županije. Od tada pa sve do 2012. godine osnažena je Služba za prevenciju ovisnosti koja radi u sklopu Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije. Također, ostvarena je kvalitetna suradnja te funkcionalna i stručna povezanost svih službi u Istri koje provode izvanbolničko liječenje ovisnika o drogama (služba u Puli, centar u Poreču i ambulanta u Rovinju), osigurana je i značajno bolja dostupnost usluga, a ujednačena je doktrina kod tretmana izvanbolničko liječenih ovisnika o drogama.

Međutim, stopa liječenih ovisnika u Istarskoj županiji je već dugi niz godina visoka i na drugom je mjestu iza Zadarske županije. No, da bi se bolje razumjelo što nam govori podatak stope liječenih ovisnika, važno je razumjeti kako se ona izračunava. Sve osobe koje se uključe u tretman liječenja zbog ovisnosti ili konzumacije droga pri zavodskim Službama za prevenciju, izvanbolničko liječenje ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja diljem Hrvatske, jedanput godišnje ispunjavaju upitnik. Na temelju rezultata obrade tih upitnika izračunava se stopa liječenih ovisnika.

Dobrovoljno se javljaju

Najveći postotak osoba koje se uključuju u tretman liječenja pri Službama čine heroinski ovisnici, čak oko 80 posto, kako u Istri, tako i u ostatku Hrvatske. S obzirom na to da se ovisnost definira kao kronična recidivirajuća bolest mozga, veliki postotak osoba koje razviju ovisnost o heroinu, doživotno ostaje u tretmanu liječenja. Najveći broj novoevidentiranih heroinskih ovisnika zabilježen je devedesetih i početkom dvijetisućitih godina. Velik broj osoba koje su tada ušle u tretman liječenja i danas se javlja u tretman. Kada bi se stopa liječenih ovisnika u Istri naglo smanjila značilo bi da ovisnici više nisu u tretmanu ili da više nisu živi.

Tijekom 2018. godine u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije radilo se sa 605 osoba koje su se javile zbog problema zlouporabe droga. Od ukupnog broja liječenih, zbog ovisnosti o opijatima, javilo se 514 osoba. Zbog konzumacije marihuane pomoć je potražilo 60 osoba, zbog konzumacije kokaina pet osoba, zlouporabe amfetamina 24 osobe, a zbog zlouporabe sedativa pomoć su potražile dvije osobe. Ako ukupnom broju liječenih pridodamo osobe koje su pomoć zatražile u Centru u Poreču i u ambulanti u Rovinju, sveukupno se u Istri, zbog problema ovisnosti ili konzumacije droga, liječilo 737 osoba, a ukupni broj osoba liječenih zbog ovisnosti o opijatima iznosi 646.

Bitno je istaknuti da se podaci za 2018. godinu ne razlikuju značajno od onih iz 2017. godine. Ako se, pak, pogleda razdoblje od prethodnih šest godina, ova je brojka uglavnom stabilna, uz male varijacije, što je pozitivan pokazatelj jer govori da heroinski ovisnici ostaju u tretmanu, što smanjuje rizik od recidiva i povećava mogućnost njihove rehabilitacije i resocijalizacije.

Važno je također napomenuti da se u Istri iz godine u godinu bilježi sve manji broj novoevidentiranih heroinskih ovisnika. Taj podatak ukazuje na to da je ovaj problem stabilan već nekoliko godina. Međutim, stopa liječenih ovisnika koju izračunava HZJZ govori malo o realnom broju konzumenata marihuane i amfetamina. Tome je tako jer se te osobe u malom broju dobrovoljno javljaju u tretman liječenja. Uglavnom se uključuju tek onda kad su već nastupile neke negativne posljedice, kao što su gubitak motivacije za školovanje i rad, poremećaji raspoloženja, panični napadi ili psihotične dekompenzacije. Za stručnjake koji se bave ovom problematikom upravo je jedan od najveći izazova kako konzumente što ranije uključiti u tretman.

Osim samog liječenja osoba koje već imaju problem, provode se i brojni preventivni programi. To su različite strukturirane aktivnosti kojima se nastoji spriječiti nastanak rizičnih ponašanja. Takvim se programima nastoje obuhvatiti djeca, roditelji, ali i stručnjaci različitih profila u zajednici. Za djecu i mlade organiziraju se tribine na kojima, uz razgovor sa stručnjacima, mogu preispitati svoje stavove o ovisnosti i naučiti važne činjenice o štetnom djelovanju droga. Na tribinama mogu čuti znanstvene činjenice o tome kako droge utječu na mozak, ljudsko ponašanje i zdravlje te koji su rizici eksperimentiranja s tim tvarima. Dijalog se pokazao važnim jer mladi vrlo često raspolažu neprovjerenim, a ponekad i krivim informacijama vezanim uz psihoaktivne supstance čime se podržava liberalniji stav i nekritičnost prema konzumiranju droga. Nadalje, za roditelje se organiziraju predavanja o promjenama koje donosi adolescencija, o učinku različitih odgojnih metoda te o tome kako prepoznati znakove korištenja droga. Roditelji koji su se odazvali pozivu na predavanja najveći su interes pokazali za rane znakove prepoznavanja konzumacije psihoaktivnih sredstava, ali i o postavljanju granica i nadzoru adolescenata.

Niz aktivnosti

Trenutno se u Istarskoj županiji provodi projekt usmjeren na preventivne programe u školama. Financijski ga podržava Istarska županija, a provodi ga Zavod za javno zdravstvo Istarske županije. Ideja je da se na temelju rezultata istraživanja o rizičnim ponašanjima učenika provedenog u osnovnim i srednjim školama unaprijede preventivni programi u školama.

Valja podsjetiti i kako Istarska županija provodi niz preventivnih aktivnosti i kroz dugogodišnju kampanju "Bježi/Via". Uz to, u suradnji s različitim partnerima organiziraju se brojne javne aktivnosti, zatim sportske manifestacije, organiziraju se i natječaji za učenike pod nazivom "Igraj glavom" gdje oni sami osmišljavaju slogane za borbu protiv ovisnosti te "Piši, od droge briši" kroz koji učenici pišu kratke priče. (GI)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama