Mještani Katuna Trviškog kraj poplavljene njive (D. ŠIŠOVIĆ)
Obilne padaline posljednjih dana očekivano su donijele nevolje ljudima koji žive uz vodotoke i u priobalju, ali se priroda poigrala i s nekim mjestima za koje nikad ne bismo rekli da su ugrožena od poplava. Katun Trviški je mjesto uz cestu Pazin-Motovun, u blizini nema nijednog stalnog vodotoka, no mještani koji žive neposredno uz cestu već godinama imaju problema s poplavljivanjem u vrijeme obilnih kiša.
Tako je i ova najnovija kiša poplavila desetak hektara zemljišta u neposrednoj okolici Katuna Trviškog i u samom mjestu: stradala su poljoprivredna zemljišta, plastenici s povrćem, pašnjaci, manji gospodarski objekti, drva pripremljena za zimu. Čak je i mjesno igralište bilo prekriveno metrom vode, ali se u dan-dva od tamo voda ipak povukla. Na svu sreću, u ovoj katunskoj poplavi nisu stradale kuće, iako mještani strahuju da bi i do toga moglo doći ako se jake kiše nastave.
Tako nam je gospođa Nada Brajković pokazala zečje nasipe na dvorišnim ulazima oko svoje obiteljske kuće, koje su joj pomogli postaviti vatrogasci kad je voda u nedjelju preplavila nedaleki dolac i nastavljala rasti. U dvorište i u kuću voda još nije ušla, ali je ukućanima još uvijek u živom sjećanju poplava iz 2016. godine kada im je voda ušla u kuću, potopila im prizemlje i uništila sve što se tamo nalazilo. U još neugodnijem sjećanju im je ostalo i to što za štetu nastalu u toj poplavi 2016. godine nisu ni na koji način bili obeštećeni, iako su pazinske gradske vlasti popisivale nastale štete radi mogućeg proglašenja elementarne nepogode, što bi za posljedicu imalo makar i minimalno obeštećenje.
Kuću obitelji Brajković samo seoski put dijeli od susjedne njive i dolca koji su potpuno pod vodom: u dolcu je voda visoka čak 6-7 metara, a još par desetaka metara dalje gradilište je uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, koje je također poplavljeno, kao i upojni bunar zamišljen da u budućnosti u podzemlje odvodi pročišćene otpadne vode. Poplavljeno gradilište, poplavljene njive i prijetnja porasta razine vode u slučaju novih jakih kiša razlozi su što su mještani Katuna Trviškog prilično zabrinuti, pogotovo zato što po njihovu mišljenju tako uopće ne bi trebalo biti.
Prema riječima gospođe Nade Brajković i njezinih susjeda, okoliš njezine kuće najniža je točka u široj okolici, i ovdje se slijevaju bujične vode koje dolaze iz nekoliko kilometara udaljenog pobrđa Kašćerge i najvišeg tamošnjeg vrha Pilošćaka. Poplave se kod njih periodično ponavljaju, a veći povodnji zabilježeni su 1975. i 1994. godine, te već spomenute 2016. godine kada je uz kuću obitelji Brajković voda ušla u još nekoliko drugih kuća u neposrednoj blizini.
- Već godinama zahtijevamo od Grada Pazina da kod Hrvatskih voda posreduje kako bi se te bujične vode okrenule od nas i usmjerile na drugu stranu, jer jedino tako bismo bili osigurani od poplava, ali ništa se ne rješava, priča nam Nada Brajković.
Doduše, nakon te poplave iz 2016. godine gradska je uprava izgradila nasip koji siječe pravac nailaska bujičnih voda iz pobrđa, s ispusnom cijevi koja bi kontrolirano propuštala manju količinu oborinske vode, ali mještani tvrde da je učinak tog nasipa slab, što se vidi po ovoj aktualnoj poplavi. Dodatnu zabrinutost među mještanima izazvale su najprije najave, a zatim i stvarni početak izgradnje pročistača i upojnog bunara. Zbog toga su Katunjani, preko svog Mjesnog odbora Trviž, prije tri godine pokrenuli peticiju, na kojoj su sakupili skoro 500 potpisa, kojom traže da se promijeni lokacija za izgradnju pročistača i upojnog bunara. "Ako će se tu slijevati kanalizacija, onda do znači da ćemo kod svake buduće poplave osim vodom biti okruženi i fekalijama. To će onda biti ekološka katastrofa!", zabrinuto prenosi Nada Brajković negodovanje mještana.
I doista, sam pogled na jezerce koje se stvorilo potapanjem sedam metara dubokog dolca odaje da se na mirnoj površini ne vidi nikakvo vrtloženje koje bi svjedočilo o otjecanju vode u podzemlje. Ako se voda doista povlači, to se događa vrlo sporo.
Vatrogasci za svoje intervencije u Katunu Trviškom nisu mogli ništa pomoći osim zaštititi kuće zečjim nasipima, a ispumpavati vodu s poplavljenih zemljišta nije imalo smisla jer se radi o najnižim točkama u krajoliku i voda se nema gdje prepumpavati. "Voda nema kamo otići, možemo samo čekati da teren polako upije vodu i moliti se da ne padne nova kiša", zaključuje Nada Brajković.
Od pazinskog gradonačelnika Renata Krulčića saznajemo da je peticija mještana Katuna Trviškog iz 2017. godine ipak polučila neke rezultate. Osim spomenutog nasipa, koji po Krulčićevim riječima ipak smanjuje razinu poplave i baš zahvaljujući njemu u kasnijim poplavama nisu bile ugrožene kuće, na grotlo ponora koji će nakon izgradnje pročistača imati funkciju upojnog bunara, postavljena je rešetka koja sprečava nanošenje materijala koji bi ga mogli začepiti. Naime, za jedne od ranijih poplava utvrđeno je da je ponor začepila veća količina sijena kojeg je voda nanijela sa sjenokoša na njezinom putu. K tome, pazinska gradska uprava je pokrenula izradu dopune projekta katunskog pročistača, koji će se dodatno opremiti pumpama koje bi višak vode, i iz njegovog redovnog rada i u slučaju poplave, umjesto u upojni bunar, trebale odvoditi do ponora Čiže.
- Za tu je dopunu projekta u tijeku izdavanje građevinske dozvole, a za sam projekt pročistača nije se mogla promijeniti lokacija jer uvjeti gradnje obvezuju blizinu recipijenta ispuštenih pročišćenih otpadnih voda, što je u ovom slučaju spomenuti upojni bunar, objasnio je Krulčić.
U ovim aktivnostima Grad Pazin surađuje s neposredno nadležnim Hrvatskim vodama i Istarskim vodozaštitnim sustavom. No, to je rješenje stvar bliske budućnosti, a vodena opasnost je u Katunu Trviškom aktualni, odnosno akutni problem, pa gradonačelnik Krulčić zaključuje: "Imamo puno razumijevanje za problem obitelji Brajković i druge mještane Katuna Trviškog, sve naše interventne službe su u pripravnosti i pomoći će u slučaju nove opasnosti".