PODRHTAVANJE SE OSJETILO I U ISTRI

Rukovoditeljica Seizmološke službe PMF-a: ISTRA JE NA NAJBOLJEM MOGUĆEM POLOŽAJU U HRVATSKOJ

Možemo reći da je Ćićarija svojevrsna brana od potresa čiji je epicentar izvan tog planinskog lanca. Sve u svemu, Istra je na povoljnom krškom području. Potres se tako slabije osjeti, obzirom da se dešava na tlu, odnosno na kamenu, preko kojeg se valovi brže rasprostiru, kažu iz Seizmološke službe PMF-a

| Autor: Marcello ROSANDA
Ilustracija (Arhiva)

Ilustracija (Arhiva)


Što se seizmološke situacije tiče, Istra je na najboljem mogućem geografskom položaju u Hrvatskoj, potvrdila je za naš list rukovoditeljica Seizmološke službe PMF-a Ines Ivančić.

- Umag je na sjeveru Istre pa je zato najbliži rizičnom području Furlanije gdje se 1976. godine dogodio izuzetno jak potres. Možda se zbog toga Umag često spominje kao grad s najviše opasnosti od potresa. Što se tiče Labinštine, gdje ima rudnika, ima i gorskih udara. Radi se o potresima koji se događaju u rudnicima. Oni su relativno slabi, ali opasni zbog urušavanja. No, možemo reći da je Ćićarija svojevrsna brana od potresa čiji je epicentar izvan tog planinskog lanca. Sve u svemu, Istra je na povoljnom krškom području. Potres se tako slabije osjeti, obzirom da se dešava na tlu, odnosno na kamenu, preko kojeg se valovi brže rasprostiru, kažu iz Seizmološke službe PMF-a.

Slično navodi i jedan od naših najpoznatijih stručnjaka za statiku i stabilnost konstrukcija s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, profesor emeritus Mehmed Čaušević.

- Kad se radi o riziku od štete na građevinama u slučaju eventualnog potresa, Istra je tu u vrlo povoljnom položaju. Naime, temeljno tlo ispod većine građevina je čvrstog, krškog, stjenovitog karaktera što uvelike umanjuje rizik od velikih šteta. Najrizičnije su, ipak, zgrade sagrađene prije 1964. godine, kada su doneseni novi tehnički propisi za građenje u seizmičkim područjima.

Načelnik stožera Civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac potvrđuje da je zbog potresa u Petrinji i Sisku stiglo više poziva hitnim službama i na području Istre. Srećom, radi se samo o uznemirenim građanima koji su osjetili podrhtavanje tla.

- Javili su se većinom građani koji žive u starim i visokim zgradama, a neki od njih prijavili su male pukotine u zidovima. Bitno je naglasiti da je iz Istre prema Petrinji i Sisku krenulo 8 operativnih vozila s ukupno 18 vatrogasaca i dva potražna psa iz Pule i Višnjana, a cijelu ekipu vodi načelnik Stožera civilne zaštite grada Rovinja Evilijano Gašpić, kaže Kozlevac.

- Moram reći da nam neprestano zvone telefoni, ali ne stignemo se javljati. Mnogi se javljaju za volontiranje i pitaju kako nam mogu pomoći, ali za sada im zahvaljujemo, jer na teren idu samo profesionalni vatrogasci. Koliko će oni ostati na terenu, vidjet će se po dolasku, kad se analizira situacija na terenu. Ako bude potrebe, nakon 3-4 dana, zamijenit će ih druge ekipe, rekao je jučer zapovjednik Javne vatrogasne postaje Pula Ivica Rojnić.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter