APLIKACIJA ZA  "DOMAĆU WEB TRŽNICU"

Pokrenute popodnevne tržnice u Puli, Poreču, Bujama, Višnjanu i Taru


Projekt "Domaća web tržnica", započeo je još 2013. godine kao jedan od sufinanciranih projekata iz programa IPA Slovenija-Hrvatska 2007.- 2013. čiji je vodeći partner Institut za poljoprivredu i turizam. Glavni cilj projekta bio je kreirati web aplikaciju putem koje će istarski poljoprivrednici javnosti predstavljati i prodavati vlastite poljoprivredne proizvode. Aplikacija je besplatna za sve korisnike te pruža proizvođačima mogućnost da se predstave širokom spektru potencijalnih potrošača na internetu.

Tri godine web aplikacije

- Tijekom rada na projektu uvidjela se potreba za nastavkom rada na kontinuiranim marketinškim aktivnostima usmjerenim k promociji i izravnoj prodaji lokalno proizvedene hrane od strane istarskih proizvođača. Zahvaljujući radu djelatnika Instituta za poljoprivredu i turizam, kao i jedinicama lokalne samouprave koje sufinanciraju njenu aktivnost, danas se projekt "Domaća web tržnica" može pohvaliti značajnim rezultatima, doznajemo od Ane Čehić sa Zavoda za ekonomiku i razvoj poljoprivrede Instituta za poljoprivredu i turizam.

Kako naglašava, u protekle tri godine putem aplikacije "Domaća web tržnica" registriralo se čak 167 poljoprivrednih gospodarstava s područja Istre koji na taj način nude više od 820 različitih poljoprivrednih proizvoda.

- Tijekom siječnja 2016. godine osnovana je i Udruga "Istarska web tržnica" koja uz Institut za poljoprivredu i turizam postaje nositeljem dijela aktivnosti usmjerenih promociji i približavanju poljoprivrednih proizvoda lokalnom stanovništvu i turistima.

U suradnji s gradovima pokrenute su popodnevne tržnice u Puli, Poreču, Bujama, Višnjanu i Taru. Najuspješnija se pokazala tržnica u Poreču koja i danas funkcionira svakog četvrtka. Tržnica u Puli na Verudi privremeno nije funkcionirala zbog obnove tamošnje tržnice i trga, a nastavak popodnevnih tržnica ponedjeljkom i petkom planira se tijekom proljeća, doznajemo od Čehić.

Tržnice po kampovima

Kako napominje, u suradnji s tvrtkom Valamar Rivera prošle godine ponuda turističkog kampa Lanterna upotpunjena je tjednom večernjom tržnicom istarskih proizvođača. Suradnja s Valamarom nastavit će se i ove turističke sezone proširenjem tržnica i u drugim kampovima. Lani je uspostavljena i suradnja s kampom Polidor u Funtani koja će se nastaviti ove godine. I tu će se tržnice održavati u popodnevno-večernjim satima.

Kako doznajemo, poljoprivredni proizvođači okupljeni u Udrugu "Istarska web tržnica" kontinuirano izlažu svoje proizvode na raznim turističkim događanjima te su tijekom 2017. godine sudjelovali na ukupno 25 manifestacija diljem Istre. Na nekim manifestacijama, kao što je "Smotra istarskih autohtonih proizvoda", koja se je tijekom srpnja, kolovoza i rujna odvijala u Vrsaru, udruga je bila i suorganizator. Kako su ovakve smotre jako dobro prihvaćene od lokalnog stanovništva i turista, ove se godine planiraju održati u više navrata i to na području Vrsara i Poreča.

Lani je, kako doznajemo, izrađena i višejezična karta istarskih poljoprivrednih proizvoda kako bi se oni što više približili turistima koji borave u objektima na ruralnom prostoru Istre. Karta se u digitalnom obliku može pregledavati u aplikaciji "Domaća web tržnica" dok se u "papirnatom obliku" distribuira putem ureda Turističke zajednice središnje Istre.

- Imamo i novosti za ovu godinu. Tako se u suradnji s Gradom Porečom tijekom svibanja planira započeti s novom aktivnosti dostave košarica s istarskim poljoprivredno-prehrambenim proizvodima zaposlenicima gradske uprave koji će željene proizvode naručiti on-line putem aplikacije "Domaća web tržnica", doznajemo od Čehić. (Borka PETROVIĆ)     

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama