Jačanje dijaloga

PAZI(N) MLADI! Anketiranjem mladih do realnog stanja i potreba

Cilj projekta je stvaranje poticajnog okruženja za mlade na području Grada Pazina kroz unapređenje kompetencija osoba koje rade s mladima i zaposlenih unutar gradske uprave, a predstavili su ga Neva Ljuština, Aleksandra Lera i Renato Krulčić

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Aleksandra Lera, Neva Ljuština i Renato Krulčić

Aleksandra Lera, Neva Ljuština i Renato Krulčić


Projekt "Pazi(n) mladi!: jačanje dijaloga između mladih i donositelja odluka na lokalnoj razini" predstavljen je na konferenciji za novinare održanoj u gradskoj vijećnici. Cilj projekta je stvaranje poticajnog okruženja za mlade na području Grada Pazina kroz unapređenje kompetencija osoba koje rade s mladima i zaposlenih unutar gradske uprave, a predstavili su ga Neva Ljuština iz Centra za mlade "Alarm" i Društva "Naša djeca" Pazin, Aleksandra Lera iz Volonterskog centra Istra iz Pule te pazinski gradonačelnik Renato Krulčić.

Potonji je istaknuo da je u travnju, odlukom Agencije za mobilnost i programe Europske unije, odobreno 10.875 eura za projekt koji je nastao uključivanjem Grada u program "Europe Goes Local - Rad s mladima na lokalnoj razini". Projekt je financiran u stopostotnom iznosu, a partnerske udruge sklopile su s Gradom Pazinom sporazum o suradnji.

Zadatak projekta je suradnički rad na donošenju i provedbi "Lokalnog programa djelovanja za mlade 2021.-2025.". Planira se uključiti mlade u proces procjene potreba mladih u Gradu Pazinu, informirati 500 mladih o rezultatima istraživanja, dijalogu s mladima, "Youth Passu" te važnosti uključivanja u donošenje odluka. Uz to, projektom će se motivirati 55 mladih za sudjelovanje u procesima odlučivanja, jačati kompetencije osoba koje rade s mladima te uključiti mlade u dijalog s donositeljima odluka. Na kraju projekta, predviđena je izrada publikacije s opisom cjelokupnog procesa.

Centar za mlade "Alarm", kako je istaknula Neva Ljuština, ujedno predsjednica pazinskog Savjeta mladih, u projektu će aktivno sudjelovati s ciljem što većeg motiviranja mladih srednjoškolske dobi i mladih između 18 i 30 godina. Čim epidemiološka situacija to dopusti u tu svrhu organizirat će studijska putovanja u Rijeku, Karlovac, Samobor, Zabok, Lepoglavu i Pregradu, kao sredine u kojima su već razrađeni modeli dobre prakse rada s mladima.

Ljuština je pozvala mlade da ispune anketu koja se nalazi na web adresi www.pazin.hr/anketa-za-ispitivanje-problema-potreba-i-misljenja-mladih-u-gradu-pazinu-2020/ kako bi se na što širem uzorku mladih moglo saznati realno stanje potreba.

Za one nešto mlađe, osnovnoškolske dobi, sedme i osme razrede, DND planira radionicu strukturiranog dijaloga, te će se time nadograditi edukacija o aktivnom građanstvu koja se provodi u školi kroz predmet građanski odgoj i obrazovanje. Jedna od bitnih aktivnosti bit će educiranje osoba koje rade s mladima. Aleksandra Lera je govorila u ime Maje Uršić Staraj iz riječke udruge Delta koja je mentorica projekta "Europe Goes Local". Navela je da će se pripremiti fokus grupa s mladima koji su pohađali radionice te će ona razraditi i odabrati finalne ciljeve unapređenja života u lokalnoj zajednici, kao i prijedloge za kreiranje Lokalnog programa djelovanja za mlade.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter