Hrvatska ima 24 milijarde eura za svoj gospodarski oporavak! Europskih novaca ima, ali koliko ćemo tih novaca zaista iskoristiti i u što ćemo ih uložiti - ovisi jedino o nama samima, kaže Flego
Valter Flego
U četvrtak navečer konačno je postignut dogovor o povijesno velikom proračunu EU-a za narednih sedam godina te Fondu za oporavak Next Generation EU, u visini od 1824 milijarde eura. Na dvadeset sati dugom sastanku čelnika EU-a u Bruxellesu riješen je problem blokade višegodišnjeg proračuna te plana za oporavak od strane Mađarske i Poljske, a postignut je i dogovor o klimatskim ciljevima Unije.
Pronađen je kompromisni prijedlog na koji su pristale sve države članice, a Mađarska i Poljska povukle svoj veto.
Postignutim kompromisom dogovoreno je da sporni mehanizam vladavine prava ostaje nepromijenjen, ali s dodatkom interpretativne izjave koja jamči da će se mehanizam koristiti objektivno i nepristrano te isključivo uz odobrenje Suda EU-a. Također, mehanizam će se primjenjivati za programe i projekte koji će se financirati iz novog proračuna i plana za oporavak, ali ne vrijedi za projekte koji se financiraju iz sadašnjeg EU proračuna.
IDS-ov zastupnik u Europskom parlamentu Valter Flego istaknuo je da „nije prvi put da politički problem u Vijeću koči krucijalne odluke EU-a i zato je potrebno revidiranje načina donošenja odluka“.
„Nužna apsolutna većina svih 27 članica nije uspješna praksa, zato smatram da se ta procedura u Vijeću treba pojednostaviti kako bi se omogućilo brže i efikasnije djelovanje. Stopostotni konsenzus u ovakvim je situacijama luksuz koji si EU jednostavno ne smije dozvoliti! Sve je više nepredvidivih situacija i u budućnosti moramo to izbjeći. U suprotnom ćemo izgubiti prednost i naprosto gledati u leđa vodećim globalnim ekonomijama“, naglašava Flego te dodaje kako je postignuti dogovor ogroman korak u borbi koja i nas čeka da podignemo na noge naše gospodarstvo i pomognemo posrnulim poduzećima.
„Hrvatska ima 24 milijarde eura za svoj gospodarski oporavak! Ali, ako danas radimo kao što smo radili jučer, neće nam biti bolje sutra! Ulazimo u drugo poluvrijeme, puno teže poluvrijeme u kojem moramo nadoknaditi zaostatke! Moramo biti pametniji! Europskih novaca ima, ali koliko ćemo tih novaca zaista iskoristiti i u što ćemo ih uložiti - ovisi jedino o nama samima“, kaže on.
Zelene politike i digitalna transformacija u novom su financijskom razdoblju do 2027. godine naglašene kao nikada do sad. Čak 30 posto ukupnih investicija proračuna - 1.824 milijarde eura – mora biti usmjereno na zelene investicije, dok čak 20 posto ukupnog proračuna „otpada“ na digitalizaciju.
„Europa nam je jasno i glasno rekla što su prioriteti - očuvanje i stvaranje novih radnih mjesta s dodanom vrijednosti, digitalizacija i zelene politike. Velika je odgovornost na državama članicama, uključujući Hrvatsku, kako će se pripremiti za programe Unije i hoće li se uspješno uskladiti s prioritetima. Moramo se mijenjati, a da pritom mala i srednja poduzeća i obrtnici ne trpe, zato su tu EU fondovi da podupru pravednu tranziciju“, poručuje Flego, te navodi da je postignuti dogovor veliki vjetar u leđa i programu Digitalna Europa, za koji je on Izvjestitelj Europskog parlamenta.
„Sad se vidi opravdanost svega što radimo. U ponedjeljak slijedi trijalog Parlamenta, Vijeća i Komisije kojime ćemo nastojati zaključiti dogovore, kako bi program Digitalna Europa čim prije postao operativan u praksi“, kaže Flego.
Na kraju, Flego zaključuje da „novac koji ćemo imati na raspolaganju nikad nije bio veći, ali potrebne su reforme i novi pristupi te ulaganja u prave projekte“. „Hrvatska mora uskladiti svoje operativne planove s europskim, mora imati planove ulaganja u istraživanja i inovacije, digitalnu transformaciju, obrazovne programe, zelene politike, energetsku održivost i pametnu poljoprivredu. Primjerice, EU strategija Od polja do stola iznimno je važna za istarske poljoprivrednike koji imaju visokokvalitetne proizvode. Ali, projekti koje želimo financirati EU novcem moraju pratiti plan EU-a da do 2030. smanjimo upotrebu pesticida i antibiotika za 50%, a za 25% povećamo površine pod ekološkim uzgojem. EU neće financirati projekte koji ne ispunjavaju zelene standarde“, zaključuje IDS-ov eurozastupnik.