BUZET

Na javnom uvidu prijedlog programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH: NAJVIŠE DRŽAVNOG ZEMLJIŠTA NAMIJENJENO JE ZAKUPU

Poljoprivreda - značajna gospodarska grana (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Poljoprivreda - značajna gospodarska grana (G. ČALIĆ ŠVERKO)


Tijekom javnog uvida moguće je ne samo dati primjedbe nego i vidjeti koje će sve površine biti na raspolaganju. Već je sada primjetan veliki interes poljoprivrednika za zakup radi širenja poljoprivrednih kultura, kaže Iris Jakac, savjetnica za gospodarstvo u gradskom Odjelu za financije i gospodarstvo

Grad Buzet izložio je na javni uvid prijedlog raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske. Prijedlog i popratnu dokumentaciju može se pogledati do 11. veljače radnim danom od 9 do 13 sati u sali za sastanke gradske uprave. Zainteresirani mogu dati prigovore najkasnije do isteka javnog uvida, a o njima će odlučivati Gradsko vijeće u roku od 30 dana od dana završetka izlaganja. Potom se program s popratnom dokumentacijom dostavlja na prethodno mišljenje Istarskoj županiji i na suglasnost Ministarstvu poljoprivrede.

Ukupno 4.606 katastarskih čestica

Na buzetskom području ukupno je 4.606 katastarskih čestica koje mogu biti uključene u program raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem, a njihova ukupna površina iznosi 431 hektara. Od toga je najviše, čak 416 hektara ili 96,5 posto namijenjeno za zakup. Ovakav oblik budućeg raspolaganja u najvećoj mjeri odgovara interesima grada, kao i potrebama lokalnih poljoprivrednika.

- Tijekom javnog uvida moguće je ne samo dati primjedbe, nego i vidjeti koje će sve površine biti na raspolaganju. Već je sada primjetan veliki interes poljoprivrednika za zakup poljoprivrednog zemljišta radi širenja poljoprivrednih kultura, kaže Iris Jakac, savjetnica za gospodarstvo u gradskom Odjelu za financije i gospodarstvo.

Najveći udio državnog poljoprivrednog zemljišta nalazi se na području KO Hum 21,7 posto, zatim slijedi KO Roč gdje se nalazi 21,1 posto i KO Sovinjak s 12,3 posto udjela. S obzirom na način uporabe ovog zemljišta, najviše su zastupljene livade, pašnjaci i oranice. Na vinograde otpada tek 3,1 posto, a na voćnjake 1,4 posto.

U skladu s očitovanjem županijskog ureda državne uprave o površinama koje je potrebno osigurati kao nadoknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, Grad Buzet je u svrhu povrata namijenio ukupno 139 katastarskih čestica ukupne površine oko 14 hektara ili 3,3 posto. Za prodaju poljoprivrednog zemljišta predviđene su četiri katastarske čestice ukupne površine 0,68 hektara, što predstavlja 0,2 posto od ukupne površine.

Poljoprivreda kao stil života

Poljoprivreda, s aspekta interesa Grada Buzeta, navodi se u programu raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem koji je izradio Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, značajna je gospodarska grana. Zadaća je jedinice lokalne samouprave voditi računa da što više poljoprivrednog zemljišta na njezinom području bude u proizvodnoj funkciji i da se provode sve potrebne agrotehničke mjere. Napuštanje poljoprivrede kao dopunske djelatnosti i dopunskog izvora prihoda na malim, obiteljskim gospodarstvima neminovno ima za posljedicu zapuštanje ionako sitnih poljoprivrednih površina, smanjivanje proizvodnog potencijala, degradaciju u šumsko zemljište i, u krajnjem slučaju, gubitak zemljišta kao najznačajnijeg proizvodnog resursa u poljoprivredi.

Socio-demografski ili društveni značaj poljoprivrede proizlazi iz činjenice da se je u ruralnom području, kakav je cjelokupni prostor Grada Buzeta, velika većina stanovništva tradicionalno bavila nekim vidom poljoprivredne proizvodnje, te je ona u velikoj mjeri utjecala na kreiranje njihovog stila življenja. S njome povezani razni običaji i navike predstavljaju značajno bogatstvo tradicijske kulture, vrlo raznolike i specifične za pojedina područja.

U strukturi poljoprivredne proizvodnje na Buzeštini najzastupljeniji su uzgoj višegodišnjih nasada, maslina i vinove loze, povrćarska, ratarska i stočarska proizvodnja. (G. ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter