Traže od gradonačelnika Peršurića da zaustavi proceduru zaduživanja, dok se ne dobiju garancije državnih institucija da troškove neće morati podnijeti isključivo Porečani * Ističu da su državne institucije, poglavito Hrvatske vode, aktivno sudjelovale u postupku javne nabave i višekratno ga pismeno amenovale, kao i Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave
Porečki SDP-e izrazio je ogorčenje postupkom vladajućeg IDS-a i koalicijskih partnera koji su na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća odobrili zaduženje Odvodnji Poreč kod Europske banke za obnovu i razvoj za sustav odvodnje grada Poreča čime su "utrli put dodatnom zaduživanju u iznosu od novih 45 milijuna kuna".
- Navedenim kreditnim zaduženjem Odvodnja Poreč bi trebala pokriti iznos financijske korekcije, koji je po službenoj dužnosti odredio OLAF (Europski ured za borbu protiv prijevara), zbog povrede odredbi Zakona o javnoj nabavi s potencijalno koruptivnim i elementima sukoba interesa, kažu iz porečkog SDP-a.
Šteta po građane Poreča
Navode da je OLAF odredio financijsku korekciju u iznosu od 25 posto vrijednosti sufinanciranja projekta (54 milijuna kuna) zbog povreda odredbi zakona. Prozivaju sadašnjeg gradonačelnika Lorisa Peršurića da na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća "nije našao za shodno iznijeti svoje viđenje događaja", dok je tehnički direktor Odvodnje Poreč Srđan Mažar ustvrdio da je OLAF nenadležan u dijelu tehničke provjere projekta prejudicirajući ishod pravnih postupaka koje Odvodnja Poreč vodi prema Hrvatskim vodama, koje su se očitovale kao nenadležne u postupku žalbe i prema Visokom upravnom sudu čiji je postupak u tijeku. Iz SDP-a poručuju da je u narednih deset godina, koliko ima trajati otplata kredita, počinjena šteta po građane Poreča, uz kamate i naknadu, u ukupnom iznosu od 51,5 milijun kuna.
Traže od gradonačelnika Peršurića da zaustavi proceduru zaduživanja, dok se ne dobiju garancije državnih institucija da troškovi navedene financijske korekcije (uskrate dijela sredstava EU participacije) neće morati podnijeti isključivo građani Poreča. Ističu da su državne institucije, poglavito Hrvatske vode, aktivno sudjelovale u postupku javne nabave i višekratno ga pismeno amenovale, kao i Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave.
Svaka kuna za puko preživljavanje
U SDP-u Poreča smatraju da bi u određenom procentu u zatvaranju financijske konstrukcije morale učestvovati i druge jedinice lokalne samouprave poput općine Vrsar, Funtana i Tar-Vabriga kao dionici.
- Ovo novo zaduženje u ovom je momentu zbog krize koronavirusa neprimjereno i potpuno izvan konteksta ekonomske i financijske situacije Grada Poreča, gospodarstva i samih građana, kažu iz SDP-u. Smatraju da "se svaka kuna mora usmjeriti u pomoć građanima i malom gospodarstvu za puko preživljavanje, a ne za ulaganje u projekt koji je u svakom smislu predimenzioniran i upitan jer se u dovršenju kasni više od dvije godine, a nije ni izvjesno kada će biti dovršeni i koliko će u konačnici koštati".
Iskazuju bojazan i zbog moguće penalizacije zbog kašnjenja u rokovima, a posebice kada bi EU komisija utvrdila da nisu postignuti ciljevi zbog kojih je projekt prihvaćen za sufinanciranje.