Ivan Gambiroža i Tanja Černeka
Postoji uvjerenje, svojevrsni mit, da se u Istri zbog geografskih razloga ne može dogoditi jak potres.
Profesori geografije iz Pule Tanja Černeka i Ivan Gambiroža kažu da se, uvidom u seizmičku kartu Republike Hrvatske, lako može uočiti da je prostor Istre uz istočni dio Hrvatske kroz proteklih 150 godina bio najmanje izložen potresnim aktivnostima.
"Navedeno ne znači nužno da na prostoru naše županije ne može doći do podrhtavanja tla, no dostupni podaci nam idu u prilog jer u odnosu na neka druga područja Hrvatske kroz spomenuto razdoblje nisu zabilježene veće magnitude potresa. Najveće potresne aktivnosti zabilježene su na sjeveroistoku Istarske županije, na prostoru Ćićarije. To je i logično jer reljefno mlada uzvišenja nastaju upravo na prostorima podvlačenja jedne ploče pod drugu. Ćićarija je dio Dinarida koji su nastali upravo podvlačenjem Afričke pod Euroazijsku tektonsku ploču. S druge strane, manji razlomljeni dijelovi svake od tih ploča imaju svoje pomake, a oni su dosta izraženi u prostoru od Velebita preko riječkog prostora prema Sloveniji. Spomenuti prostor je nama najbliži seizmički rizičan prostor, ističu, i dodaju:
"No, kad prostor promatramo s geografskog aspekta, uvijek treba razmotriti šire područje juga kontinenta, prostor Apenina, Alpa i Dinarida koji su pod snažnim utjecajem seizmičke aktivnosti. Na tim prostorima, odnosno ispod njih često odlazi do nastanka potresa od kud se seizmički valovi šire kružno, te će njihova snaga biti manja udaljavanjem od epicentra. Nerijetko ti potresni valovi zahvate i istarsko područje", istaknuli su Černeka i Gambiroža.