PAZIN: NAŠ POTOK PROZVALI NATURU HISTRICU

Izbacivanje radionica s građanima je kontraproduktivno!

(A. DAGOSTIN)

(A. DAGOSTIN)


Uključivanje lokalne zajednice je upravo bila jedna od posebnosti samog procesa i plana koju smo najavljivali te je to bio način da se izrađivači upoznaju s vezom koju građani njeguju s Potokom, poručuju iz inicijative

- Želimo aktivno uključivanje građana i građanki u izradu Plana upravljanja Pazinskim potokom, poručili su u priopćenju odaslanom medijima iz građanske inicijative "Naš Potok" iz Pazina prozvavši izrađivača toga dokumenta, Naturu Histricu, da je zaobišla već dogovorene radionice sa zainteresiranom javnošću koje su bile najavljene za veljaču 2017. godine. Naturu Histricu su oko toga kontaktirali desetak puta, ali do prije nekoliko dana, osim uzastopnih odlaganja termina nisu dobili nikakve nove konkretne informacije, poručuju iz inicijative.

Radna verzija se još dorađuje

Dobili su konačno   odgovor od te javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Istarske županije, ali s njime nisu zadovoljni. Iz Nature Histrice su im, naime, odgovorili da je "Plan upravljanja nedavno dovršen i da postoji "radna" verzija koja se trenutno ispravlja i grafički dorađuje" što znači da će građani na taj dokument utjecati samo prilikom javne rasprave.

- Uključivanje lokalne zajednice je upravo bila jedna od posebnosti samog procesa i plana koju smo najavljivali te je to bio način da se izrađivači upoznaju s vezom koju građani njeguju s

Potokom. Zašto je ignoriran zaključak s prve radionice te zašto još nije bilo narednih radionica, pitanja su na koje još nismo dobili službeni odgovor, nastavljaju iz inicijative.

Podsjećaju da građanska inicijativa "Naš Potok" čini grupa građana zainteresirana za očuvanje vodnog bogatstva Pazinčice, a među ostalim aktivnostima prikupila je početkom 2014. godine oko 2.000 potpisa sugrađana kojim je spriječena intervencija Hrvatskih voda na vodotoku Pazinčice bez suglasnosti građana.

Dug period od četiri godine

Temelj bilo kakvih aktivnosti vezanih uz Potok, trebao bi biti Plan upravljanja, stručan i sveobuhvatan dokument, koji uključuje analizu postojećeg stanja, potrebe i želje stanovništva usklađene s načelima održivog razvoja i očuvanja prirode, dodajući da se o planu počelo raspravljati još 2014. godine, a već u proračunu za 2015. godinu Grad Pazin je osigurao sredstva za njegovu izradu.

- Svjesni smo toga da je četiri godine izrazito dug period i da proces izrade ovako važnog dokumenta za njegovu primjenu mora biti proces uspostavljanja povjerenja s građanima i građankama, koji su i zahtijevali njegovu izradu. Ako se građane kojima je obećano uključivanje u sam proces sada izbacilo i očekuje se da se samo uključe na javni uvid, bojimo se da bi to moglo polučiti krivi efekt", poručuju iz inicijative te predlažu da se prije javne rasprave o planu oforme fokus grupe zainteresiranih građana.

- Bez ikakve namjere da predviđamo kvalitetu prijedloga budućeg Plana upravljanja, smatramo da je izbacivanje radionica koje su trebale uključiti lokalnu zajednicu, u najmanju ruku, kontraproduktivno, zaključuju iz građanske inicijative "Naš potok". (A. DAGOSTIN)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter