INTERREG PROGRAM ITALIJA - HRVATSKA

IRENA glavni partner na projektu COASTENERGY

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Fokus na korištenju termalne energije - Valter Poropat

Fokus na korištenju termalne energije - Valter Poropat


Vjerujem da ćemo na kraju doći do očekivanih rezultata, te skrenuti pozornost potencijalnim investitorima na mogućnosti koje im se pružaju u tom području korištenja obnovljivih izvora energije, prije svega termalne energije mora na obali Jadrana. Određena istraživanja su pokazala da veće elektrane za proizvodnju električne energije na Mediteranu neće biti moguće, jer su za tako nešto neophodne značajnije izmjene plime i oseke, kaže direktor IRENE Valter Poropat

Kako iskoristiti energetski potencijal Jadranskog mora, odnosno termalnu energiju mora i energiju morskih valova, tema je zanimljivog i vrijednog europskog projekta koji se realizira u sklopu Interreg programa Italija - Hrvatska i u kojem je vodeći partner Istarska regionalna energetska agencija IRENA.

Sudionici na tom projektu sastali su se prije nekoliko dana u Pescari kako bi analizirali učinjeno i postignuto u gotovo godinu dana od početka njegove realizacije.

"IRENA je glavni partner na zanimljivom EU projektu COASTENERGY u kojem smo fokusirani na istraživanju mogućnosti korištenja tih ogromnih energetskih potencijala koji se skrivaju u Jadranu. Radi se dakle o istraživanjima vezanim uz mogućnosti korištenja termalne energije mora, te energije morskih valova i strujanja mora. U projekt je uključeno osam partnera, po četiri iz Hrvatske i iz Italije, i radi se o redom o renomiranim subjektima koji uključuju sveučilišta, lokalne i regionalne vlasti, lučke vlasti, agencije za zaštitu okoliša i poslovni klasteri iz Hrvatske i Italije. Ta je skupina općenito otvorena za bilo koji drugi predmet koji bi se mogao potencijalno uključiti u definiranje projekata Plave energije u Jadranskom moru", govoreći o projektu kazao nam je direktor IRENE Valter Poropat.

Neiskorišteni potencijali

U morima i oceanima svijeta leže ogromni neiskorišteni energetski potencijali, a cilj ovog projekta je istražiti što bi se od tih potencijala u skorijoj budućnosti moglo početi značajnije koristiti na Jadranu. Od tri osnovna načina za iskorištavanje energije mora odnosno korištenja energije valova, korištenja energije plime i oseke te korištenja temperaturnih razlika u vodi, glavni fokus ovog projekta stavljen je na ovo zadnje. Naime svi uključeni partneri kroz projekt intenzivno rade na procjeni i promociji energetskog potencijala infrastrukture u lukama i obalnim urbanim područjima na Mediteranu, posebno Jadranu, kako bi se potencijalnim investitorima olakšala poslovna ulaganja.

"Vjerujem da ćemo na kraju doći do očekivanih rezultata, te skrenuti pozornost potencijalnim investitorima na mogućnosti koje im se pružaju u tom području korištenja obnovljivih izvora energije, prije svega termalne energije mora na obali Jadrana. Određena istraživanja su pokazala da veće elektrane za proizvodnju električne energije na Mediteranu neće biti moguće jer su za tako nešto neophodne značajnije izmjene plime i oseke poput onih što se dešavaju na Atlantiku gdje Francuska već radi na takvim projektima. Zbog toga se mi više fokusiramo na korištenju termalne energije kako bi se zahvaljujući dizalicama topline ona sutra mogla koristiti za proizvodnju električne energije primjerice na lukobranima", kaže Poropat.

Dodaje kako su se projekti sa sličnim ciljem na Poluotoku pionirski realizirali još prije nekoliko desetljeća te spominje pulsko turističko naselje Punta Verudela, tijekom čije izgradnje su izgrađene i dizalice topline koje i dan danas koriste termalnu energiju mora.

"Naravno tehnologija je u međuvremenu značajno napredovala. Konkretno mi na ovom projektu surađujemo i s bolnicom "dr. Martin Horvat" u Rovinju, a cilj je da u skoroj budućnosti i grijanje i hlađenje te bolnice osigura zahvaljujući korištenju termalne energije mora. Vjerujem da ćemo kroz ovaj EU projekt dobiti dovoljno dobre podatke s kojima ćemo sutra moći krenuti u realizaciju jednog takvog projekta", kaže direktor IRENE.

Dobiveni podaci će, vjeruje, biti zanimljivi i brojnim drugim investitorima koji se bave izgradnjom takve vrste postrojenja, ali i da se radi o industriji budućnosti u kojoj bi vjerojatno dobro moglo biti iskorišteno i bogato znanje i iskustvo pojedinih projektanata, konstruktora i radnika koji su do propasti pulske brodogradnje radili i stvarali u Uljaniku.

"To za početak sigurno ne bi bio nekakav veliki broj ljudi, ali ja sam siguran da su ljudi u našem brodogradilištu itekako dobro znali kako i na koji način napraviti određene stvari, i da bi dio njih mogao naći posao u tom biznisu vezanom uz čistu energiju. Naš zadatak je relevantnim podacima i ovakvim istraživanjima stvoriti podlogu i potaknuti interes investitora da se tako nešto doista i realizira, kaže Valter Poropat.

Stručnjaci

Partneri na projektu COASTENERGY prije nekoliko dana su se sastali u talijanskom gradu Pescara i na tom susretu imali su prilike čuti razmišljanja i preporuke brojnih stručnjaka koje su upoznali sa svojim radom. Organizator tog susreta Gospodarska komora Chieti-Pescara vlasnik je najveće jadranske marine koja se nalazi u Pescari, te je plan da ta marina svakako bude uključena u projekt i iskorištena za provođenje svojevrsnog pilot projekta na kojem će se u praksi istestirati rezultati do kojih dođu sudionici. Projekt traje do lipnja 2021. godine, ukupni budžet mu premašuje 1,8 milijuna eura, od čega na IRENU otpada 207 tisuća eura, a od toga 15 posto sufinancira Istarska županija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter