DOVRŠEN PROJEKT

EKO FAŽANA 2021.: Fažanska tradicija i lokalni običaji duboko su i neraskidivo povezani s morem

Edukativni sadržaji obuhvatili su radionice s djecom vrtićke dobi, nižih i viših razreda osnovne škole, ali i s lokalnim stanovništvom i turistima. Projekt ima posebnu odgojnu i društveno korisnu vrijednost u podizanju ekološke svijesti svih korisnika mora za očuvanje i zaštitu okoliša, mora, podmorja i priobalja

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
U svibnju je održana akcija čišćenja podmorja

U svibnju je održana akcija čišćenja podmorja


Jučerašnjom tiskovnom konferencijom završen je projekt EKO Fažana 2021., koji se realizirao od travnja do rujna kroz brojne eko programe i radionice. Svrha projekta je senzibilizirati javnost o stanju morskog okoliša kao i negativnom utjecaju čovjeka na biljni i životinjski svijet podmorja te unaprijediti već postojeću tradiciju održavanja eko akcija na fažanskom akvatoriju i priobalju uvođenjem edukativnih i zabavnih aktivnosti tijekom samog prikupljanja otpada, ali i ostalim eko aktivnostima tijekom cijele godine.

Onečišćeno morsko dno

Važnost projekta je u tome što su Fažanska tradicija i lokalni običaji duboko i neraskidivo povezani s morem a more je danas više no ikad u opasnosti od prekomjerne eksploatacije, osiromašenja i zagađenja. Otpad u kojem god obliku bio, ugrožava okoliš, ekonomiju i ljudsko zdravlje na globalnoj i lokalnoj razini. Iako su prizori plaža diljem svijeta prekrivenih morskim smećem poznati javnosti, morsko dno često je znatno onečišćenije i više od 90% morskog otpada se upravo tu nalazi.

Edukativni sadržaji obuhvatili su radionice s djecom vrtićke dobi, nižih i viših razreda osnovne škole, ali i s lokalnim stanovništvom i turistima. Projekt ima posebnu odgojnu i društveno korisnu vrijednost u podizanju ekološke svijesti svih korisnika mora za očuvanje i zaštitu okoliša, mora, podmorja i priobalja.

Foto

Od travnja do sada održana je Eko akcija čišćenja podmorja 22.5.2021. kada je na obalu izvučena veća količina otpada (cca 2 kubika). Održane su edukativne radionice za djecu, odrasle mještane Općine Fažana i tijekom ljeta za turiste.

Uključeni i najmlađi

U sklopu Projekta napravljene su dvije eko slikovnice "Gdje se smeće meće" i "Eko dupini" koje su se prezentirale 8. lipnja. Autori teksta i crteža su djeca DV Sunce, Fažana, DV More, Valbandon i učenici 1. razreda OŠ Fažana, a slikovnica je napravljena na hrvatskom, talijanskom i engleskom jeziku. Na četiri fažanske i valbandonske plaže, postavljeni su nosači s kutijama za jednokratne eko pepeljare i edukativne ploče o nerazgradivosti plastike i ostalog otpada u moru te njihovoj štetnosti na morske životinje, a ukupno je podijeljeno 10 tisuća komada eko pepeljara. Djeca dječjih vrtića Sunce iz Fažane i More iz Valbandona te učenici nižih razreda OŠ Fažana u suradnji s Centrom za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković iz Rovinja oformili su Eko patrolu za prikupljanje otpada s fažanskih plaža te 6. kolovoza prezentirali izložbu "More će nam reći hvala“ koja je nastala od sakupljenog materijala na plažama Fažane i Valbandona.

Partneri u projektu

Projekt je 2019. godine prijavljen na natječaj u okviru mjere "Prikupljanje otpada iz mora, podmorja i priobalja iz lokalne razvojne strategije u ribarstvu 2014. - 2020. FLAG-a "Istarska batana", a partneri u projektu su Turistička zajednica Općine Fažana koja je nositelj, odnosno glavni projektni partner i Pomorsko športsko ribolovno društvo Sardela kao projektni partner, dok su u njegovoj realizaciji sudjelovali Općina Fažana, Dječji vrtić Sunce, Dječji vrtić More, OŠ Fažana, JUNP Brijuni, Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju, Odjel za prirodne i zdravstvene studije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Komunalac Fažana, inspektorica zaštite prirode Državnog inspektorata RH, Centar za podvodne aktivnosti Pula, ronioci, ribari i stanovnici Fažane i Valbandona.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter