Pernić će dobiti godišnju nagradu "Nikola Tesla" za 2017. godinu kojom Hrvatski radioamaterski savez nagrađuje najistaknutije pojedince * Godišnja nagrada Faust Vrančić za 2017. godine dodijelit će se Marku Perniću iz Pazina, ali i Paolu Zenzeroviću iz Vodnjana
Tajnik Radiokluba Pazin Marko Pernić iz Pazina, dobitnik je dviju, a voditelj poslovanja u zagrebačkom Institutu za razvoj i inovativnost mladih Paolo Zenzerović iz Vodnjana jedne prestižne nagrade. Pernić će dobiti godišnju nagradu "Nikola Tesla" za 2017. godinu, kojom Hrvatski radioamaterski savez nagrađuje najistaknutije pojedince.
Jednoglasna odluka
Pernić je nagradu osvojio zbog iznimnog doprinosa u radu s mladima na područjima radioamaterizma, informatike, tehničkog odgoja i obrazovanja putem izvannastavnih aktivnosti, te za iznimne rezultate u popularizaciji radioamaterizma kao grane tehničke kulture. Nakon raspisanog javnog natječaja za dodjelu nagrade Nikola Tesla za 2017. godinu u ured HRS-a pristigle su dvije kandidature. Jedna za dodjelu Godišnje nagrade Nikola Tesla te jedna za dodjelu Nagrade za životno djelo Nikola Tesla. Na temelju ovih prijedloga, izvršni odbor HRS-a donio je jednoglasno odluku da se Godišnja nagrada dodjeljuje Marku Perniću (RK Pazin), a Nagrada za životno djelo dodjeljuje Ivanu Pavišiću (RK Vidova Gora). Nagrade će biti dodijeljene na godišnjoj skupštini Hrvatskog radioamaterskog saveza.
Rad s mladima
Nadalje, Odbor za dodjelu Državne nagrade tehničke kulture Faust Vrančić, u ime Ministarstva znanosti i obrazovanja, odlučio je dodijeliti godišnju nagradu za 2017. godine Marku Perniću iz Pazina, ali i Paolu Zenzeroviću iz Vodnjana. Odbor je zasjedao u sastavu: Zdenko Kovačić, Ivan Uroda, Vlado Lendvaj, Nikola Dmitrović, Ante Markotić, Dubravko Diklić i Željko Reiner.
U obrazloženju se navodi da se "Marko Pernić, dipl. ing. elektrotehnike, tajnik Radiokluba Pazin, istaknuo radom na promicanju tehničke kulture i edukacijom novih mladih radioamatera, suradnjom s osnovnim školama i srodnim udrugama te voditeljstvom dvaju edukativnih projekata s temama u tehničkoj kulturi. Mentor je za ARISS kontakte (razgovore astronauta na Međunarodnoj svemirskoj postaji s učenicima), kao i član natjecateljske ekipe jedne od najvećih radioamaterskih natjecateljskih lokacija u Hrvatskoj. Najznačajniji doprinos radu s mladima i njihovoj edukaciji u tehničkoj kulturi Marko Pernić je u 2017. godini ostvario organizacijom i provođenjem radionica s micro:bit računalima s 50-ak osnovnoškolaca iz područja Pazina u Istri. Bio je predavač na Pazinskome radioamaterskom vikendu".
Volonter, predavač, mentor
Za drugog dobitnika s područja Istarske županije piše da je "Paolo Zenzerović, mag. ing. elektrotehnike, voditelj poslovanja u Institutu za razvoj i inovativnost mladih. Tijekom srednje škole kao učenik je postizao iznimno zapažene rezultate u području elektrotehnike i robotike što se vidi iz niza osvojenih prvih mjesta na državnim natjecanjima mladih tehničara. U studentskim danima osnovao je i radio na razvoju Udruge za napredak edukacijske tehnologije koja kasnije prerasta u Hrvatsko društvo za edukacijsku tehnologiju. Nekoliko godina radio je na razvoju edukacije i edukacijskih kompleta, a održao je više od 100 edukacijskih radionica za učitelje tehničke kulture iz područja automatike i primjene mikrokontrolera. Autor je i prve knjige o Arduino platformi za mikrokontrolere na hrvatskome jeziku. Nekoliko godina bio je nositelj područja automatike na natjecanju mladih tehničara. Djeluje kao volonter, predavač i mentor i provodi edukacijske radionice, organizira ljetne kampove tehničke kulture te razna natjecanja u području tehničke kulture. Tijekom 2016. i 2017. godine u sklopu rada u IRIM-u sudjelovao je u radu i kreiranju koncepata svih projekata koje provodi IRIM - od Croatian Makers lige, najvećega robotičkog natjecanja u Hrvatskoj i regiji s više od 500 uključenih ustanova u RH, pa sve do naprednog projekta 'Interneta stvari' u kojem je u protekle dvije godine sudjelovalo 150 mentora. Provodi značajan dio edukacija u IRIM-u, a osmislio je i edukacijski web portal 'Izradi' koji je posvećen širenju stručnog znanja iz STEM područja i područja tehničke kulture. U sklopu projekata IRIM-a proveo je stručna osposobljavanja za više od 500 mentora u više od 50 edukacijskih radionica te izradio i objavio više od 50 multimedijalnih edukacijskih materijala koje svakog dana koriste stotine mentora. Dao je veliki doprinos razvoju tehničke kulture u Hrvatskoj".
Deset godišnjih nagrada pojedincima
Također, odbor za dodjelu Državne nagrade tehničke kulture Faust Vrančić odlučio je Nagrada Faust Vrančić za životno djelo dodijeliti Mariji Novaković, upravnoj tehničarki iz Okruga Gornjeg (Čiovo), zaposlenoj u Zajednici tehničke kulture grada Splita i Zajednici tehničke kulture Splitsko-dalmatinske županije. Osim Perniću (dipl. ing. elektrotehnike iz Pazina, zaposlenom u ICE d.o.o. Pazin) godišnje nagrada dodijeljene su Dejanu Drabiću, mag. informatike iz Strahoninca, zaposlenom u RIP d.o.o. (Čakovec) Maji Mačinko Kovač, prof. fizike i politehnike iz Zagreba, zaposlenoj u OŠ E. Kvaternika u Velikoj Gorici, Katici Mikulaj Ovčarić, mag. ing. geoinženjerstva iz Čakovca, zaposlenoj u OŠ Draškovec u Draškovcu, Damiru Remenaru, drvotehničaru iz Iloka, Valentini Sečen, dipl. ekonomistici iz Duge Rese, zaposlenoj u HGK-Županijskoj komori Karlovac, Kristini Škaler, dipl. ing. strojarstva iz Zagreba, zaposlenoj u Strojarskoj tehničkoj školi F. Vrančića u Zagrebu, Suzani Šnajdar, mag. ing. strojarstva iz Karlovca, zaposlenoj u Zajednici tehničke kulture Karlovac, Tamari Valčić, mag. ing. brodogradnje iz Zadra, zaposlenoj u OŠ Š. Budinića u Zadru. Godišnja nagrada udrugama ili drugim pravnim osobama dodjeljuje se: Auto moto klubu "Slavonac" iz Osijeka, Međimurskom informatičkom klubu iz Čakovca, te Savezu inovatora Primorsko-goranske županije iz Rijeke. (Anđelo DAGOSTIN)