"Situacija s heroinom u Istri je puno bolja nego što je nekada bila, no istovremeno su se pojavili novi trendovi dizajnerskih droga i, nemojte zaboraviti, raste broj ovisnika o igrama na sreću. Istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj u ovom trenutku čak 60.000 osoba treba stručnu pomoć jer su izgubili kontrolu nad porivom da igraju igre na sreću. Pogledajte reklamnu mašineriju - Hrvatska lutrija je na televiziji svaki dan, sportskih kladionica ima oko četiri tisuće, casina ima više nego u Skandinaviji. Tu je i sve prisutnija ovisnost o internet igricama, dakle nekemijskim ovisnostima", rekao nam je dr. sc. Slavko Sakoman u razgovoru nakon jučerašnje tribine za učenike prvih razreda pulskih srednjih škola pod nazivom "Kako biti jači od ovisnosti".
Tribinu je organizirao Zavod za javno zdravstvo Istarske županije, a prema riječima psihologinje Helene Mitrović, ovo je jedna od mnogih preventivnih aktivnosti koje su dio projekta financiranog od strane Ministarstva zdravstva. Cilj tribine je potaknuti mlade na razmišljanje i stvaranje jasnih stavova o ovisnosti.
Motivirajuće predavanje
Sakoman je održao zanimljivo, edukativno i motivirajuće predavanje kako bi potaknuo mlade da promisle i shvate zbog kojih razloga nastaje izlaganje tom brzom užitku od droge, ali i kroz seksualno ponašanje ili uzimanje hrane, što je također veliki javno-zdravstveni problem. Ono što je zajedničko svim tim ponašanjima, odnosno svim ovisnostima, je stimulacija centara za brzu i neposrednu tjelesnu i psihičku ugodu. To izazivaju sve ovisnosti - od ovisnosti o internet igricama do ovisnosti o drogi.
"Radi se o spektru ponašanja kojeg karakterizira osjećaj zadovoljstva i uzbudljivosti u vrijeme dok neposredno traju takva ponašanja. Droga je fina, izvrsna, ugodna, razveseljuje, daje snagu ili umiruje samo dok ta kemija djeluje u mozgu. Kada prestane djelovanje, onda se događa kontrasituacija. I pijanstvo može biti simpatično, zgodno, ugodno, pogotovo nakon prve dvije čaše. No, intoksikacija alkoholom je grozna, a drugi dan je katastrofa", rekao je Sakoman, koji je ipak s učenicima najviše razgovarao o smanjenju rizika zlouporabe droga. Bilo je govora i o odrastanju i teškoćama mladih s kojima se suočavaju u kritičnoj dobi između djetinjstva i odraslosti.
Adolescentima je pokušao protumačiti na koji način izgraditi osobnost i uspješno odrasti, odnosno formirati se od tinejdžera u zdrave i zadovoljne ljude. Na vrlo interesantan i učenicima pristupačan način objasnio je kako se zabaviti bez nepotrebnih rizičnih ponašanja. Sugerirao je učenicima partnerstvo s roditeljima i da uz njihovu pomoć lakše odrastaju. Naveo im je nekoliko primjera mladih koji su ispali iz roditeljske kontrole i kakve su štete takvog ponašanja - kako na dijete, tako i na roditelja.
Posebno se osvrnuo na razornu štetnost marihuane, čije konzumiranje, prema njegovom iskustvu, vrlo često vodi ka psihozama. To je potkrijepio primjerima o "napušenom" mladiću u paranoji koji je u veljači s katamarana skočio u more pa se skoro utopio, pacijentici koja je majci kamenom skoro razbila lubanju kako bi joj izbila iz glave astralnu projekciju demona, pa sve do potresnog slučaja tinejdžerke koja je nadrogirana bila seksualno iskorištena. (Lara BAGAR)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU