(Grad Poreč)
Poreč uvodi besplatan javni prijevoz za građane s prebivalištem na području grada te novu autobusnu liniju na relaciji Poreč – Žbandaj – Baderna – Poreč.
Na sjednici Gradskog vijeća predložena je odluka o davanju koncesije za obavljanje komunalnog linijskog prijevoza putnika na toj relaciji, čime bi se dodatno povezalo gradsko područje s prigradskim naseljima.
Gradonačelnik Loris Peršurić najavio je da se očekuje javljanje koncesionara i pokretanje nove linije već ove godine.
- Svjesni smo da kod pojedinih linija ne postoji uvijek dovoljan komercijalni interes prijevoznika, zbog čega Grad preuzima aktivniju ulogu kako bismo mogli odgovoriti na potrebe građana. Očekujemo javljanje koncesionara i pokretanje nove linije već ove godine, rekao je Peršurić.
Nova linija prema Baderni obuhvatit će i naselja na toj dionici, a trebala bi biti dostupna učenicima, umirovljenicima i ostalim građanima za svakodnevne potrebe.
Uz to, amandmanom gradonačelnika na rebalans proračuna planira se osigurati besplatan javni prijevoz za sve građane s prebivalištem na području Poreča, putem besplatne mjesečne karte.
Nova linija omogućena je nabavom drugog električnog autobusa, financiranog sredstvima Europske unije kroz projekt SUMMA u okviru Programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2021. – 2027.
Prvi električni autobus uveden je 2021. godine kroz EU projekt SUTRA, a putem koncesionara Arriva povezuje centar grada s naseljima na sjevernom dijelu Poreča.
"Uvođenjem nove linije prema Baderni ostvaruje se još jedan korak prema boljoj povezanosti prigradskih naselja s centrom. Nakon toga ostaje povezivanje južnog dijela prigradskih naselja, što planiramo ostvariti nabavom trećeg city-busa za koji smo već kandidirali projekt", poručio je Peršurić.