(Snimio Zvonimir Guzić)
U Gradskoj vijećnici Grada Umaga održana je svečana dodjela zahvalnica brojnim donatorima Zaklade "Zajedno za život", humanitarne inicijative nastale prije nekoliko godina iz želje da se pomogne jednoj sugrađanki u borbi protiv agresivne zloćudne bolesti.
Okupljenima su se obratili predstavnici Zaklade Ivan Žmak, Tamara Viktoria Prelac, Alba Žužić i Jelena Bobinac, zahvalivši svim donatorima, partnerima i volonterima na nesebičnoj podršci istaknuvši kako je misija Zaklade usmjerena na pružanje pomoći obiteljima i pojedincima s područja Bujštine koji se suočavaju s malignim oboljenjima. Poseban naglasak stavljen je na financijsku pomoć za liječenja i terapije koje nisu pokrivene sredstvima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Dodjela zahvalnica bila je prilika za osvrt na treći humanitarni događaj Zaklade "Zajedno za život", održan 13. prosinca 2025. godine u Parku Luciana Delbianca u Umagu gdje je manifestacija tijekom cijelog dana okupila velik broj građana, volontera, sportaša, ugostitelja, umjetnika i donatora te bila ispunjena glazbom i pravim blagdanskim ozračjem. Posjetitelji su mogli uživati u bogatoj gastronomskoj ponudi, humanitarnoj lutriji s čak 500 dobitnih listića te brojnim drugim sadržajima namijenjenima svim generacijama.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Zajedničkim angažmanom tada je bilo prikupljeno 16.765,53 eura, a dodatni doprinos humanitarnoj akciji dali su i sportski kolektivi. Milan Istra, Nogometni klub Umag organizirao je humanitarnu aukciju kojom je prikupljeno 3.286 eura, dok je Rukometni klub Umag humanitarnom utakmicom prikupio još 1.200 eura.
Da je Zaklada snažno zaživjela u lokalnoj zajednici potvrđuje i podatak da je ove godine čak 170 donatora primilo zahvalnice za svoj doprinos i podršku. Zahvaljujući njihovoj solidarnosti i povjerenju, na računu Zaklade trenutno se nalazi 48.221,16 eura namijenjenih budućoj pomoći obiteljima i pojedincima kojima će biti potrebna sredstva za skupa liječenja, terapije i medicinske postupke.
U ovoj velikoj humanitarnoj priči sudjelovali su brojni dionici zajednice od ugostiteljskih objekata, privatnih tvrtki i pojedinaca do javnih ustanova Grada Umaga, Bujštine, Osnovne škole "Marija i Lina" Umag, Gospodarsku škole Buje, Talijanske osnovne škole "Galileo Galilei" te Zajednice Talijana Fulvio Tomizza. Posebne zahvale upućene su i kuharima Mariu Mandariću, Antoniu Brajkoviću i Vjeku Podunavacu te Ivici Brčiću sa učenicima Gospodarske škole Buje, volonterima, umjetnicima te svima koji su svojim radom i angažmanom doprinijeli uspjehu manifestacije. Također zahvala je išla i Udruzio Communitas iz Umaga koji su organizirali radionicu psihološke pomoći.
Upravitelj Zaklade Željko Kaštelan istaknuo je kako ostvareni rezultati predstavljaju snažan poticaj za daljnji rad.
- Izuzetno smo ponosni na podršku koju dobivamo od građana, poduzetnika, udruga i institucija. Ovi rezultati pokazuju koliko lokalna sinergija može biti snažna pokretačka snaga kada je cilj pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Naš je cilj za sada organizirati najmanje jednu veliku humanitarnu manifestaciju godišnje, a u budućnosti planiramo i povećati broj akcija tijekom godine. Svaka donacija i svaka volontirana minuta daju nam motivaciju da nastavimo graditi mrežu pomoći koja može nekome promijeniti život, poručio je Kaštelan.
Na kraju svečanosti najavljeno je i održavanje četvrtog humanitarnog događaja Zaklade "Zajedno za život", koji će se održati 12. prosinca 2026. godine, uz očekivanja da će ponovno okupiti velik broj građana spremnih pokazati svoju humanost i solidarnost prema zajednici u kojoj žive.