(Foto: IRTA)
Istra Outdoor konferencija održana je 4. prosinca u hotelu Lone u Rovinju, s ciljem umrežavanja javnog i privatnog sektora te pružanja uvida u ključne projekte i aktivnosti koji oblikuju razvoj outdoor segmenta Istre.
Pročelnica Upravnog odjela za turizam Istarske županije, Nada Prodan Mraković, službeno je otvorila ovogodišnju konferenciju te naglasila važnost promišljene promocije, kvalitetnog upravljanja i strateškog planiranja u razvoju outdoor destinacije, istaknuvši pritom sljedeće:
(Foto: IRTA)
„Međusobno razumijevanje i umrežavanje ključni su za razvoj cikloturizma i outdoor aktivnosti u Istri, a Upravni odjel za turizam Istarske županije pritom ima važnu ulogu. Unatoč izazovima upravljanja i suradnje s jedinicama lokalne samouprave, Parenzanu uvijek ističemo kao jedan od najboljih primjera dobre prakse, čijim upravljanjem rukovodimo od 2006. godine. Senzibilizacija javnosti i jasno određeni ciljevi razvoja outdoor turizma preduvjet su daljnjeg uspjeha. Trenutačno se provode projekti EuroVelo 8 i EuroVelo 9, uz postavljanje nove signalizacije radi smanjenja opterećenosti i povećanja sigurnosti. Kroz takve programe, koji podupiru i manje razvijena područja, Istra više od deset godina sustavno razvija selektivne oblike turizma. Posebno naglašavam nužnost kontinuiranog održavanja i upravljanja infrastrukturom kako bismo zadržali povjerenje dionika i korisnika. Važno je istaknuti i prijedlog kolege Martina Čotara, člana skupine za upravljanje novom biciklističkom infrastrukturom, prema kojem će se aktivnosti dodatno usmjeriti na razini Republike Hrvatske, s ciljem jačeg i kvalitetnijeg pozicioniranja Istre u ovom području.“
Nakon uvodnih riječi, uslijedila su predavanja te predstavljanje aktivnosti odjela Istra Bike & Outdoor koje je održao Martin Čotar, voditelj Odjela Istra Bike & Outdoor pri Istarskoj razvojnoj turističkoj agenciji.
Istaknuo je pregled stanja na terenu tijekom 2025. godine te ključne aktivnosti plana za sljedeću godinu, uključujući ostvarene suradnje s lokalnim turističkim zajednicama i daljnje planove za nastavak zajedničkog djelovanja s hotelskim kućama i Istarskom županijom, s ciljem umreženog upravljanja destinacijom. U suradnji s lokalnim turističkim zajednicama redovito se provodi pregled staza te niz promocijskih aktivnosti, a rezultat toga je i tiskana Istra Outdoor brošura, ključan alat za promotivne nastupe na sajmovima i brendiranje destinacijskih outdoor proizvoda.
(Foto: IRTA)
Nadalje, izrađena je nova verzija cestovne biciklističke karte, kao i sudjelovanje u projektu CYROS, uz aktivno uključivanje u program Nacionalne biciklističke konferencije održane u Poreču. Tijekom 2026. godine planiran je redizajn web portala Istra Trails, uz objedinjenje novog proizvoda „Staze staze“, sudjelovanje na sajmovima u Padovi i Stuttgartu, redovita kontrola staza i razvoj novih top ponuda, s posebnim fokusom na outdoor segmente i poučne staze.
Prezentaciju EU projekta CYROS održao je Davora Dobrile kao voditelja projekta te višeg stručnog suradnika unutar Upravnog odjela za turizam Istarske županije. Prisutne je upoznao s EU projektom CYROS (2024.–2026.) ukupne vrijednosti 2.570.000,00 eura, u kojem Istarska županija sudjeluje s 370.000,00 eura, od čega je 80% sufinancirano iz regionalnog fonda. Glavni cilj projekta je trasiranje Jadransko-jonske biciklističke rute i njezino povezivanje s multimodalnim prijevozom. Istarska razvojna turistička agencija angažirana je za trasiranje dionica na području Istarske županije, ukupno kroz četiri segmenta.
U tijeku je izrada elaborata za EuroVelo 8 i Jadransko-jonsku rutu, uz devet predviđenih izmjena, pri čemu je najveći fokus usmjeren na područje Limskog kanala zbog izraženih prometnih izazova. Paralelno se vode pregovori s Jadrolinijom i Hrvatskim željeznicama o ugradnji nosača za bicikle, kako bi se osigurala bolja povezanost i funkcionalnost sustava.
Nadalje, u skladu s tematikom ovogodišnje konferencije, koja je naglasila važnost kvalitetnog umrežavanja javnog i privatnog sektora, održana je prezentacija na temu „eFoil kao novi turistički trend“. Izlaganje su predstavili Katarina Dobrić Dabić iz tvrtke Adventure Holiday d.o.o. te Ivan Dobrila, predstavnik tvrtke Lull e-Foil. Kao primjer dobre prakse prikazan je Weekend Outdoor Festival, čije je drugo izdanje ove godine održano u Fažani, potvrđujući snažnu sinergiju javnog i privatnog sektora. Gospođa Dobrić Dabić istaknula je kako je glavni cilj festivala promovirati „malog čovjeka“ povezanog sa sportom, outdoor sadržajima i turizmom. Predstavila je i novi trend u sportskom turizmu – e-foil. Više o samom proizvodu i njegovom potencijalu prisutnima je približio Ivan Dobrila iz tvrtke Lull e-Foil, jedine specijalizirane tvrtke za e-foil u Republici Hrvatskoj. Naglasio je da je e-foil spoj tehnologije, sporta i održivosti, dok jednostavnost korištenja ovaj proizvod čini iznimno atraktivnim turistima, posebno u kontekstu razvoja turističkih proizvoda, cjelogodišnjeg turizma i premium iskustava.
Prezentacijom doživljaja Stone Racket Istria i Istria Rowing Cup, manifestacija koje spajaju vrhunski sport, kulturu, tradiciju i snažan emocionalni doživljaj, Bernard Musulin, voditelj razvoja destinacijskih proizvoda u Maistri d.d., približio je sudionicima procese razvoja, održavanja i upravljanja ovakvim specijaliziranim eventima koji značajno obogaćuju destinacijsku ponudu. Istaknuo je kako spoj sportskog iskustva postaje priča, a destinacija doživljaj, što zahtijeva potpuno drugačije promišljanje prilikom kreiranja ovakvih proizvoda.
Gospodin Musulin naglasio je važnost diferenciranja indoor i outdoor proizvoda, budući da motiv dolaska turista i cjelovitost priče snažno ovise o specifičnostima svakog eventa. Kroz spoj natjecanja, treninga, tradicije, priča i kulturne baštine, ovakvi projekti dobivaju upravo ono što ih čini posebnima: zaokruženost, cjelovitost i visoku kvalitetu. Kako je istaknuo, „sport postaje živi muzej“ – stvarajući poveznicu s gradovima, zajednicama i identitetom prostora, pri čemu event postaje dio lokalne zajednice, a zatim i dio turističkog doživljaja.
Njegovo izlaganje otvorilo je prostor za dublje razumijevanje upravljanja sportskim manifestacijama i njihova doprinosa razvoju destinacijskih proizvoda.
Drugi dio konferencije otvorio je Goran Šepić, predsjednik Istarskog planinarskog saveza, izlaganjem o trail managementu, njegovim izazovima i dobrim primjerima iz prakse. Istaknuo je kako je upravo trail management temelj za edukaciju i osvještavanje svih sudionika u outdoor aktivnosti. Planinari, rekreativci i turisti sve češće koriste aplikacije koje nerijetko nemaju dovoljno konkretnih informacija, zbog čega je sustavno upravljanje stazama ključno za održiv, siguran i odgovoran razvoj ovog segmenta. Naglašeno je da kvalitetno upravljanje uključuje i uključenost zajednice te digitalizaciju infrastrukture, što zahtijeva ozbiljniji pristup održavanju, planiranju i vođenju radnih procesa. Tema koja je otvorena pokazala se iznimno važnom i kompleksnom, te zaslužuje još širu i zasebnu raspravu.
Nadalje, Alen Paliska, direktor tvrtke Piktogram 42 i ekspert za indoor i outdoor turizam te razvoj outdoor proizvoda destinacija, približio je sudionicima tematiku „Katastra outdoor infrastrukture“ kroz primjere destinacija Rovinj, Vrsar, Svetvinčenat i Kanfanar. Istaknuo je važnost kontrole, planiranja i standardizirane signalizacije s ciljem ujednačavanja staza na području navedenih destinacija.
Predstavio je i razvoj aplikacije namijenjene lokalnim turističkim zajednicama, koja funkcionira kao zatvoren sustav za kvalitetnije i jednostavnije upravljanje outdoor infrastrukturom. Sustav omogućuje optimizaciju lokacija, nadzor stanja na terenu i učinkovitije održavanje staza te predstavlja važan alat u modernom upravljanju outdoor resursima.
U svom drugom izlaganju, Alen Paliska prezentirao je i inovativnu custom-made outdoor manifestaciju Lov na tartuf, koja se održava u Buzetu. Radi se o „mini pustolovnoj utrci“ u kojoj dvočlani timovi kroz orijentaciju, trčanje i vožnju brdskog bicikla tragaju za skrivenim tartufom — priča kombinira sport, avanturu, lokalnu tradiciju, baštinu i glagoljicu.
Sudionici utrke ne znaju unaprijed koliko će trajati, koja je dužina dionica ili što točno traže — što dodaje element iznenađenja i pustolovine. Utrka je timskog karaktera, a organizatori zahtijevaju i posebnu “tartufarsku opremu” (lopatica i trodimenzionalna figura psa ili svinje), što dodatno naglašava tematsku originalnost.
“Ovaj spoj sporta, prirode, tradicije i kreativnosti pretvara jednu manifestaciju u jedinstveno iskustvo, koje jednako privlači sportaše, entuzijaste i ljubitelje tradicije,” rekao je, naglašavajući da ovakvi eventi doprinose raznolikosti turističke ponude i obogaćuju destinacijski proizvod.
Kao primjer dobre prakse, Lov na tartuf pokazuje kako outdoor, avantura, lokalna kultura i gastronomija mogu stvoriti snažnu i autentičnu ponudu — koja oplemenjuje destinaciju i potiče aktivan i odgovoran turizam s dodatnom vrijednošću.
Treći dio konferencije bio je u znaku primjera dobre prakse, a prvi takav primjer predstavio je gostujući predavač iz Slovenije – Andrej Zalokar iz tvrtke Rekreatour, Kranj. Grad Kranj – od pustinje do grada biciklista prikazao je višegodišnji razvoj grada Kranja koji je, zahvaljujući strateškim ulaganjima, partnerskom djelovanju javnog i privatnog sektora te snažnom fokusu na održivu mobilnost, postao jedan od vodećih slovenskih primjera transformacije prema biciklističkom gradu. Zalokar je istaknuo kako je Kranj od prvih skromnih dionica biciklističkih staza iz devedesetih izrastao u destinaciju s gotovo 80 kilometara infrastrukture, razvijenim sustavom javnog najma bicikala i prepoznatljivim modelima upravljanja koji danas služe kao nadahnuće drugim europskim gradovima.
Službeni dio konferencije završio je sa zanimljivim predavanjem Martina Baumanna iz MTS Austria na temu „Novi biciklisti – nove ciljane skupine koje oblikuju budućnost biciklističkog turizma“. Baumann je istaknuo kako je biciklizam u manje od deset godina prešao put od nišnog interesa do jednog od najbrže rastućih segmenata europskog turizma, što potvrđuju i novi profili putnika: obitelji, početnici, e-bike korisnici te gravel vozači. Kroz analizu tržišta i primjere vodećih destinacija, naglasio je važnost jasnog strateškog fokusa, kvalitetne infrastrukture, profesionalizacije usluga i snažnog brendiranja kao ključnih preduvjeta za razvoj uspješnih bike destinacija.
Kao i protekle godine, sudionici su na kraju konferencije imali priliku uživati u interaktivnoj doživljajnoj izvedbi glumaca projekta Istra Inspirita. Kroz interaktivni doživljaj „Staza koja se pamti: bicikl, ferata i portret vremena“, publika je vođena na putovanje kroz povijest nekadašnje istarske željezničke rute Kanfanar-Rovinj i njezinu današnju transformaciju u biciklističku i pješačku stazu, poznatiju pod nazivom Štrika-Ferata. Kroz duhovitu i interaktivnu izvedbu te kratki živi portret trenutaka oživljeni su prizori prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, naglašavajući važnost ove staze kao trajnog svjedoka ritmova života i putovanja Istrom.
Na konferenciji su bili prisutni predstavnici lokalnih turističkih zajednica, hotelijera te ostalih dionika koji sudjeluju u razvoju outdoor aktivnosti poluotoka.
Istra Outdoor djeluje kao dio odjela Istra Bike & Outdoor koji se provodi unutar Istarske razvojne turističke agencije - IRTA d.o.o. uz podršku Upravnog odjela za turizam Istarske županije, hotelijera, lokalnih turističkih zajednica.
Više informacija o projektu saznajte na: