Tradicionalna manifestacija

Perojskom feštom proslavljena 368. obljetnica doseljenja crnogorskih obitelji

| Autor: Glas Istre
(Foto: Grad Vodnjan)

(Foto: Grad Vodnjan)


Uvijek popularnom i dobro posjećenom Perojskom feštom u subotu, 19. srpnja, proslavljeno je 368 godina doseljenja crnogorskih obitelji u Peroj. Nakon bogatog kulturno-umjetničkog programa, zabava se na perojskoj placi nastavila uz skupinu Colonia koja je publici priuštila repertoar brojnih hitova.

Kulturno-umjetničkom programu Društva perojskih Crnogoraca "Peroj 1657" prisustvovali su razni uzvanici i gosti. Uz čelnike Grada Vodnjan - Dignano gradonačelnika Igora Orlića i njegove zamjenice Manuele Geissa, kao i dožupanice Jessice Acquavita i Jele Ražnatović iz Veleposlanstva Crne Gore u Republici Hrvatskoj, proslavi su se odazvali vjerni prijatelji Peroja iz Udruženja Crmničana "Crmnica", kao i predstavnici prijateljskog Bara i Podgorice.

(Foto: Grad Vodnjan)(Foto: Grad Vodnjan)

(Foto: Grad Vodnjan)(Foto: Grad Vodnjan)

"Predstavljajući svoju kulturu, vjeru, jezik i pismo koje ste sa sobom donijeli 1657. godine sve nas činite ponosnima. Ponosni smo zato jer to svima pokazuje da mi na Vodnjanštini zaista i živimo multinacionalnost i multijezičnost. I da je različitost kultura i šarenilo folklora naše istinsko bogatstvo", rekla je Manuela Geissa, zamjenica gradonačelnika. Čestitajući Perojcima veliku obljetnicu, zaželjela im je da i dalje budu svijetli primjer kako se čuva svoje, poštuje tuđe i stvara zajedništvo. Uzvanici iz Crne Gore izrazili su počast domaćinima i istaknuli da su Perojci divljenja vrijedan primjer očuvanja izvornog identiteta u novom zavičaju - kroz gotovo četiri stoljeća.

Tijekom večeri plesom, pjesmom i recitacijom predstavili su se mali, mlađi i stariji članovi DPC-a "Peroj 1657", zbor Nacionalne zajednice Crnogoraca iz Rijeke, KUD Vodnjan kao i folklorna skupina Zajednice Talijana Vodnjan. Domaćini su se kroz program u više navrata prisjetili pokojnih osnivača i članova DPC-a. Ranije tijekom dana otvorena je i izložba tradicionalne likovno-kreativne kolonije "Moja Peroja 2025", muzej "Zavičajni spomenar" te biblioteka "Njegoš", kroz koje je prikazano bogatstvo aktivnosti i kreativnosti članova DPC-a.

(Foto: Grad Vodnjan)(Foto: Grad Vodnjan)

(Foto: Grad Vodnjan)(Foto: Grad Vodnjan)

Fešta se nastavila uz upečatljiv i dinamičan nastup grupe Colonia, koja je pred masovnu publiku donijela najpoznatije plesne hitove s hrvatske scene.

Ples, pjesma i druženje na prepunoj Placi i Gromači nastavilo se do kasno u noć, kako i dolikuje ovoj tradicionalnoj i omiljenoj manifestaciji.

(Foto: Grad Vodnjan)(Foto: Grad Vodnjan)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama