(Foto Istarska županija)
Istarska županija ove će godine s 50 tisuća eura pomoći onkološkim pacijentima pokrivajući troškove prijevoza na kemoterapiju u Puli i okolnim općinama. Riječ je o pilot projektu nazvanom "SKUPA GREMO", koji zajedno provode Liga protiv raka Pula i Klub žena liječenih od karcinoma dojke Gea Pula, u suradnji s Općom bolnicom Pula.
Cilj je olakšati svakodnevicu ljudima koji se bore s jednom od najtežih dijagnoza današnjice. Sporazum o financiranju ovog hvalevrijednog projekta potpisan je ovoga tjedna u sjedištu Istarske županije. Svoje potpise na dokument stavili su istarski župan Boris Miletić, predsjednica Lige protiv raka Pula Julijana Franinović Marković, predsjednica Kluba Gea Pula Ana Grbac te ravnatelj Opće bolnice Pula Andrej Angelini.
(Foto Istarska županija)
Kako su istaknuli na potpisivanju, ovaj projekt donosi konkretnu pomoć oboljelima i njihovim obiteljima, jer odlazak na kemoterapiju za mnoge znači i organizaciju prijevoza, što je često i fizički i financijski zahtjevno.
Župan Miletić rekao je kako je ovaj projekt osobno predložio kao amandman na proračun za 2025. godinu, smatrajući ga iznimno važnim za sve oboljele od malignih bolesti na području Pule i okolice.
- Nažalost, danas se susrećemo s time svakodnevno u bližoj ili široj okolici. Osim same bolesti i terapija, veliki teret predstavlja i svakodnevna logistika – prijevoz do bolnice, u zahtjevnim fizičkim i psihičkim uvjetima. Upravo zato je podrška u obliku dostupnog, sigurnog, udobnog i besplatnog prijevoza značajna. Ona omogućava pacijentima i njihovim obiteljima da se usredotoče na ono najvažnije – liječenje i oporavak. Istarska županija kroz ovaj projekt jasno pokazuje da su zdravlje i dobrobit naših građana prioritet i odgovornost cijele zajednice. Protekle četiri godine zdravstvo nam je bilo u vrhu prioriteta, a to će biti i u naredne četiri godine, poručio je župan Miletić.
(Foto Istarska županija)
Zamjenica župana Gordana Antić upozorila je na alarmantan porast broja onkoloških pacijenata.
- Nažalost, karcinom je bolest koja je uzela maha. Nekada smo mjesečno imali 1-2 pacijenta, a sada bilježimo po nekoliko novih slučajeva tjedno. Važno je da ti ljudi znaju da nisu sami, istaknula je Antić, najavivši kako će se u budućnosti morati dodatno ulagati u preventivne programe i rano otkrivanje bolesti.
Na potrebu za ovom uslugom onkološkim pacijentima ukazala je i predsjednica Lige protiv raka Pula, dr. med. Julijana Franinović Marković, koja je tom prilikom zahvalila svima koji su prepoznali važnost inicijative te uložili napore kako bi se zajednički sagledale potrebe pacijenata i pronašao način da Liga protiv raka i Udruga Gea zajedno sudjeluju u njenom ostvarivanju. Naglasila je da će omogućavanje besplatnog prijevoza do Opće bolnice sigurno pomoći poboljšanju kvalitete života onkoloških bolesnika.
- Cilj ovog pilot-projekta je podizanje kvalitete usluga za pacijente u onkološkoj dnevnoj bolnici, poboljšanje kvalitete života te osiguravanje sigurnog, pravovremenog i udobnog prijevoza na kemoterapiju u Opću bolnicu Pula, naglasila je dr. Franinović Marković. Udruga na čijem je čelu spomenuta doktorica bavi se aktivnostima za prevenciju malignih bolesti i rehabilitacijom oboljelih, a zajedno s Klubom žena liječenih od karcinoma dojke Gea Pula provodit će ovu uslugu. Riječ je o udruzi koja već više od 25 godina pruža psihosocijalnu podršku oboljelima od raka dojke i drugih malignih oboljenja, oboljelima je na raspolaganju stručna pomoć psihoterapeuta i onkologa. a u klubu je okupljeno 250 članica. Obje udruge kroz brojne edukacije, preventivne akcije i programe nastoje podići svijest o važnosti ranog otkrivanja malignih bolesti.
Predsjednica Kluba Gea Pula Ana Grbac, koja već godinama aktivno sudjeluje u projektima podrške ženama oboljelima od karcinoma dojke, naglasila je koliko će ovaj projekt značiti njihovim članicama i svim onkološkim pacijentima.
- Ovaj projekt će, po našem mišljenju, u značajnoj mjeri olakšati svakodnevicu svih onkoloških pacijenata na području grada Pule i okolice, a ne samo članica udruge Gea. Posebno će biti koristan osobama koje zbog bolesti često putuju na terapije, a istovremeno nemaju uvijek organiziranu logistiku, podršku obitelji ili financijska sredstva za redovit i siguran prijevoz. Dostupnost ovakve usluge može značajno poboljšati kontinuitet liječenja i olakšati pacijentima, rekla je Grbac.
Projekt je namijenjen onkološkim bolesnicima koji u Dnevnoj onkološkoj ambulanti Opće bolnice Pula primaju kemoterapiju ili imunoterapiju, a prijevoz je osiguran od mjesta stanovanja do Opće bolnice Pula i/ili natrag. U prvoj fazi projekt se provodi na području grada Pule i okolnih općina (Puljština).
Ravnatelj pulske Opće bolnice Andrej Angelini kazao je kako će ovaj projekt pomoći i u rasterećenju sanitetskog prijevoza, ali i u boljem organiziranju termina kemoterapija.
- Istarska županija među prvim je županijama u Hrvatskoj uvela besplatan prijevoz za onkološke bolesnike do bolnice i hvala vam na potpori. Vjerujem da će se ovaj pilot projekt pokazati vrlo značajnim za naše pacijente, njihove obitelji i rodbinu pa i za naš sanitet koji će biti rasterećeniji, rekao je ravnatelj Angelini, dodavši kako je OB Pula prva u Hrvatskoj i po nizu drugih usluga, poput onkološke terapije u kućnim uvjetima. Ujedno je najavio primjenu ledenih kapa za smanjenje opadanja kose tijekom kemoterapije, koja je trenutno u pripremi.
Na potpisivanju su nazočile i Davorka Maras-Tkačuk, službenica koja privremeno obavlja poslove pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije, te Keti Glavaš, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo OB Pula.
Istarska županija već niz godina financira projekte podrške onkološkim pacijentima, poput "Psihosocijalne pomoći i podrške oboljelima i članovima obitelji" te "Stoma kluba", koje provodi Liga protiv raka Pula, kao i Postoperativnu rehabilitaciju žena operiranih od karcinoma dojke. Nedavno je pokrenut i projekt "Moje iskustvo - pomoć na tvom putu oporavka", namijenjen emocionalnoj i socijalnoj podršci oboljelima koji provodi Klub Gea Pula.
Za naručivanje prijevoza potrebno je kontaktirati:
Telefon: 097 629 8221
E-mail: [email protected]
Radno vrijeme za dogovor termina:
Od ponedjeljka do petka, od 9 do 12 sati
Najmanje 2 dana prije zakazane terapije
VAŽNE NAPOMENE:
- Prije početka korištenja usluge potrebno je potpisati zahtjev i privolu (u prostorijama GEA- e, Lige protiv raka Pula ili u taksiju)
- Nakon vožnje, korisnik potpisuje potvrdu o izvršenju usluge (u taksiju)
- Ako je naručena povratna vožnja, vrijeme povratka s terapije dogovara se direktno s
vozačem
- U slučaju spriječenosti, korisnik je dužan obavijestiti barem 2 sata prije zakazanog termina
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom