Sastanak ugostitelja i policje

Nepalci i Filipinci najtraženiji, čekanja na radne dozvole produljena za 4 posto

| Autor: Glas Istre
(Foto Obrtnička komora IŽ)

(Foto Obrtnička komora IŽ)


Na inicijativu Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Obrtničke komore Istarske županije, danas, 24. lipnja, je u prostorijama Policijske uprave istarske održan sastanak sa predstavnicima Policijske uprave istarske s tematikom zapošljavanja stranih radnika u turizmu i stanja sigurnosti tijekom turističke sezone.

U ime Obrtničke komore Istarske županije sastanku su prisustvovali predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Stanislav Briškoski i tajnik Komore Eros Sorić i, a primili su ih načelnik PU istarske Alen Klabot, zamjenik načelnika PU istarske Božo Kirin i načelnik Sektora za imigraciju, državljanstvo i upravne poslove Robi Belušić.

Predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Briškoski istaknuo je odličnu suradnju koju komora ima sa policijom i na tome se zahvalio. Naveo da je objektivni dojam sigurnosti turista i stranih radnika jako povoljan, ali kako je ove sezone zamjetan problem kod izdavanja radnih dozvola koji članstvo ističe kao temeljni problem tijekom turističke sezone, obzirom veliki broj radnika dolazi iz tzv. trećih zemalja, odnosno zemalja za koje je potrebno ishodovati dozvole za boravak i rad.

Načelnik PU istarske Alen Klabot odgovorio je kako je sigurnosni aspekt tijekom turističke sezone iznimno bitan te kako je Istra sigurna regija unatoč velikom priljevu turista i stranih radnika te značajnom broju javnih okupljanja koji predstavljaju izazove za policiju.

Naglasio je kako je ove godine zabilježeno četiri posto više zaprimljenih zahtjeva za izdavanje dozvola za boravak i rad u kojima prednjače radnici Nepala i Filipina, a PU istarska svim raspoloživim resursima rješava zahtjeve u razumnom roku poštujući novine koje je Zakon o strancima donio, posebice u segmentima koji se tiču isplate plaća i rokova važenja odobrenja.

Rješenje problema nešto duljih čekanja na izdavanje radnih dozvola vidi u detaljnom i pravovremenom planiranju potreba za radnom snagom od strane poslodavaca koji bi se za sezonu trebali pripremati i nekoliko mjeseci unaprijed i već tada zatražiti izdavanje dozvola.

Briškoski se složio i nadodao da je nužno zapošljavati kvalificiranu radnu snagu jer je česta izmjena radnika gdje poslodavci zapošljavaju neprovjerene radnike koje mijenjaju nakon nekoliko dana opterećenje kako za poslodavca, tako i za sustav koji radi na izdavanju dozvola. Zaključio je da će se dugoročno, ako želimo održivi turizam, poslodavci u dobroj mjeri morati ponovno okrenuti domaćoj radnoj snazi i na taj način podići kvalitetu usluga.

Govoreći o smjernicama dobrog poslovanja koje bi skratile rokove izdavanja dozvola za boravak i rad, prepoznato je nekoliko ključnih čimbenika: nužnost pravodobne pripreme za sezonu koja bi olakšala rad policije i drugih institucija prilikom izdavanja dozvola za boravak i rad; bolji izbor radnika odnosno biranje provjerene i kvalificirane radne snage te zadržavanje radne snage i za iduću godinu kako bi se skratio postupak izdavanja dozvola.

Na tom tragu, u cilju optimizacije pružanja usluga, dogovoreno je kako će se ovakvi sastanci održavati na redovnoj bazi, a Obrtnička komora i PU istarska će nastaviti biti servis svojim članovima i građanima.


Podijeli: Facebook Twiter