Općina Kršan i njezin Dječji vrtić Kockica bili su domaćini dvodnevnog 11. Festivala zavičajnosti za dječje vrtiće Istarske županije koji je ove godine okupio 24 vrtića pod zajedničkim projektom "Istra u očima djece". Svečano otvaranje održano je na Sportskom igralištu "Pristav", a prisutnima su se obratili ravnateljica Dječjeg vrtića "Kockica" Irena Bašić, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica, načelnik Općine Kršan Roman Carić, Patricia Percan, županijska pročelnica za obrazovanje, sport i tehničku kulturu, te zamjenica istarskog župana Jessica Acquavita.
- To je hvalevrijedan projekt, voljeti zavičaj uči se od malih nogu i to dokazujemo kroz zavičajnu nastavu. Projekt je prilagođen svakom uzrastu, naravno da su projekti onih za srednje škole veći, dok se s djecom predškolskog uzrasta radi na drugačiji način. Njih se o zavičaju uči kroz igru i radionice, vjerujem da će to nositi u srcu i kad narastu i da će znati zašto je naša Istra tako lijepa i zašto je treba voljeti, rekla je Acquavita, a Patricia Percan istaknula je da ovaj projekt, koji traje već desetak godina, započeo i provodi ga i danas Upravni odjel za zavičajnost i kulturu, te je iznimno važan za cijelu vertikalu obrazovanja, od najmlađih pa do srednjih škola, jer se na taj način baštini povijest, a vrijednijeg od toga nema. Roman Carić istaknuo je kako je Općini Kršan velika čast i zadovoljstvo biti domaćin ovogodišnjeg Festivala zavičajnosti za predškolske ustanove.
Božica Sentona pričala je u starom gradu djeci priče i legende iz Kršana (Snimio Branko Biočić)
- Ovaj projekt, koji s ponosom živi već više od desetljeća, svjedoči koliko su zavičaj, kultura i tradicija duboko usađeni u srca naše djece, učitelja i cijele zajednice. U vremenu kada globalizacija briše razlike, važno je više nego ikada njegovati ono što nas čini jedinstvenima, naš govor, običaje, pjesme i priče. Posebno nas raduje vidjeti najmlađe kako s veseljem istražuju svoje korijene i uče o Istri kroz igru, pjesmu i zajedništvo. Upravo su oni naši mali čuvari baštine, temelj na kojem ćemo graditi još jaču povezanost s našim zavičajem, rekao je Carić.
U kulturno-umjetničkom programu sudjelovali su mladi članovi KUD-a Ivan Fonović Zlatela iz Kršana, Zoran Karlić na mehu i djeca iz Dječjeg vrtića Kockica Kršan s plesom "Učka", a njihova je ravnateljica Irena Bašić, pozdravljajući kao domaćin sve prisutne na otvaranju rekla:
Djeci su pokazana i izvorna istarska glazbala, Zoran Karlić na mehu (Snimio Branko Biočić)
- Ovo je dan radosti, susreta i ponosa, dan kada vi djeco, pokazujete nama odraslima koliko bogatstvo nosimo u svom zavičaju, u jeziku, pjesmi, običajima, pričama i tradiciji koje su nam ostavili naši nonići i nonice. Zavičajna nastava, koju Istarska županija s velikom predanošću već niz godina provodi, snažan je temelj odgoja i obrazovanja u Istri. Stoga, u ime svih vrtića, Istarskoj županiji od srca zahvaljujemo što nas, s puno razumijevanja i podrške, vodi putem zavičajnosti, putem kroz koji naša djeca od najranije dobi uče voljeti, poštovati i osjećati pripadnost svom kraju, jer upravo tu ljubav nose sa sobom cijeli život. Zahvaljujem i načelniku Općine Kršan Romanu Cariću koji je od prvog trenutka podržao organizaciju Festivala i otvorio vrata zajednice kako bi današnji susret bio moguć.
Posebno želim zahvaliti volonterima i mještanima općine Kršan, svima vama koji ste svojim vremenom, trudom, osmijehom i velikim srcem pomogli da ovaj Festival zaživi. Vaša podrška i entuzijazam pokazali su da zajedništvo može stvoriti nešto uistinu vrijedno i lijepo. Veliko hvala i našim odgojiteljicama koje svakodnevno sa strašću i posvećenosti rade na njegovanju zavičajnog identiteta kroz igru, pjesmu, istraživanje i razgovor s djecom. A vama, draga djeco hvala što ste tu.
Domaćini i organizatori iz Kršana i Istarske županije (Snimio Branko Biočić)
Danas ste vi naši mali ambasadori zavičaja, čuvari priča, govora i pjesama koje zaslužuju živjeti i dalje. Sigurna sam da ćete svi, i veliki i mali, danas doživjeti svu ljepotu zavičaja koju možemo pronaći u našoj prekrasnoj općini Kršan, kojom se ponosimo i koju čuvamo u srcu, rekla je Bašić, a županijski pročelnik za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica dodao:
- Želim zahvaliti Općini Kršan i njezinom vrtiću na domaćinstvu i organizaciji. Vrtići su bili prvi koji su prije 11 godina započeli s Festivalom zavičajnosti. Nekoliko stotina djece iz svih istarskih dječjih vrtića zahvaljujući ovom Festivalu i ove se godine upoznalo sa svojim zavičajem, a to je i cilj i želja organizatora. S jedne strane odgajateljice se i dalje usavršavaju, a s druge djeca stječu neke osnovne pojmove o onim dijelovima Istre koji su im manje poznati, rekao je Torbica.
Vrtićke grupe koje su provodile programe zavičajnosti tijekom godine došle su u Kršan na Festival zavičajnosti na završno obilježavanje ovogodišnjeg projekta, a još su ranije dobili popis radionica i svaka se grupa opredijelila za radionicu kojoj se želi priključiti. Festival je pružio priliku djeci, ali i odgojateljicama, da na kreativan i razigran način uče o svom zavičaju te izraze ljubav prema istarskoj tradiciji, jeziku i običajima. Zavičajnost u predškolskom odgoju ima zaista veliku vrijednost, zahvaljujući ovom projektu djeca tijekom godine, kroz razne aktivnosti upoznaju svoj kraj te razvijaju osjećaj pripadnosti, ponosa i ljubavi prema svom zavičaju.
U Plomin luci djeca iz Vodnjana i Galižane upoznala su se s ribarskom tradicijom (Snimio Branko Biočić)
Festival u Kršanu bio je kruna na kraju cjelogodišnjeg rada, okupljanjem djece, odgojitelja, roditelja, volontera i mnogih drugih proslavljeno je sve ono što svih povezuje - a to je Istra. U pedagoškoj godini 2024./2025., čak 24 istarska vrtića uključila su u svoje kurikulume projekt "Istra u očima djece". Ove godine, kao posebna novost bila je umrežavanje dječjih vrtića, proces koji je omogućio dublju suradnju među ustanovama kroz refleksivne susrete.
Tijekom provedbe projekta održana su tri edukacijska modula pod vodstvom prof. dr. sc. Lidije Vujičić, u sklopu kojih su odgojitelji zajednički istraživali i dokumentirali zavičajne teme te razmjenjivali iskustva. Uz to, održane su i radionice video dokumentiranja koje je vodila Ida Skoko. Dodatnu vrijednost projektu dala su i tri refleksivna susreta unutar umreženih zajednica, gdje su se vrtići međusobno povezivali, dijelili praksu i promišljali o svom radu.
Festival je bila prilika da djeca, uz igru, pjesmu, ples i mnoge druge aktivnosti, nauče o običajima svog kraja i da kroz vlastitu autentičnost i kreativnost doprinesu očuvanju zavičajnog identiteta. Program ovogodišnjeg Festivala zavičajnosti odvijao se kroz dva dana – 21. i 22. svibnja, na dvije lokacije u Kršanu. Prvi dan bio je posvećen djeci i odgojiteljima, a nakon otvaranja djeca su sudjelovala u raznim kreativnim i edukativnim radionicama, koje su se odvijale na više punktova.
Na Plominskoj Lombardi (Snimio Branko Biočić)
Radionice su bile u Plominu na temu plominski zvončić, glagoljica, potraga za blagom, u Plomin Luci na temu ribarski brod, kreativna radionica od naplavina, ekološke radionice na plaži, u Jesenoviku "Vilinski lončić" s herbarijem i izradom malih vila od poljskog cvijeća, u Šušnjevici su djeca posjetila Interpretacijski muzej "Vlaški puti", u susjednom Čepiću održano je boćanje i lov na tartufe, u Park stanciji Stare staze radile su se lutkice od lavande, mirisne soli i motanje sapuna, a djeca su se upoznala i sa samoniklim biljem, dok su životinjski svijet upoznali za posjeta jednoj obiteljskoj farmi. Održana je i Medena radionica, posjet pčelaru gdje im je ukazano na važnost pčela za opstanak planeta Zemlje, a mališani su se upoznali kroz radionice za izradu kolača s Kršonskim cukerončićićima i Kršonskim krafima.
U selu Lazarići barba Anton Ljubičić upoznao ih je sa starim zanatom pletenja košara, učenici iz Potpićna upoznali su jednu grupu djece sa svojim mediteranskim vrtom, a u starom gradu Kršanu članovi lokalnog KUD-a uprizorili su život nekada, prali rublje na ruke, mijesili kruh, pokazali kako su se ljudi nekada zabavljali i plesali uz tradicionalnu glazbu.
Ovdje ih je dočekala i božica Sentona koja je djecu upoznala s pričama i legendama iz Kršana. Drugi dan u Kulturnom domu u Kršanu bio je svečanog i plenarnog karaktera uz dječje nastupe te nastupe kulturno-umjetničkih društava. Prikazan je i video rezime radionica s prvog dana, te su na kraju dodijeljene zahvalnice za sudjelovanje u projektu. Na kraju je ravnateljica kršanskog vrtića Irena Bašić promovirala svoju slikovnicu na dijalektu pod nazivom "Abeceda po Kršonski".
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom