(Snimio Branko Biočić)
Labinski autobusni kolodvor, 3 sata je i 40 minuta, još je noć a autobus sa 53 putnika u organizaciji Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine Labina i općine Sveta Nedjelja kreće put Bosne i Hercegovine, zemlje u obliku srca gdje se susreće istočna i zapadna civilizacija sa svojim glavnim gradom Sarajevom. Nakon tunela Učka kiša, vjerni pratitelj uz oblačno i prohladno vrijeme u preostala tri dana. To tada nismo znali ni očekivali, kao ni da će nas kiša dočekati na ulasku u Hrvatsku u povratku.
(Snimio Branko Biočić)
Autobus vođen vlasnikom i vozačem Danijelom Travelom iz okolice Pazina sigurno je klizio mokrim autoputom do prve pauze na benzinskoj a zatim do ulaza u BiH kod Županje i shopinga u čuvenoj Arizoni koja nije što je nekad bila. Ipak, kupovali su se tepisi, odjeća i obuća sa falš poznatim brendovima, poneka torbica i ostalo a oni gladni pojeli su i prve bosanske čevape. Tu smo sreli i grupu iz Raše koja se u organizaciji Vijeća Bošnjačke nacionalne manjene općina Raša također istoga jutra zaputila u Sarajevo koji je izrastao u moderan europski, uredan i čist grad u koji turisti sa raznih strana ali i sudionici raznih kongresa i sportskih natjecanja.
(Snimio Branko Biočić)
Bosna i Hercegovina je pogledom iz autobusa a i kasnije ostavljala dojam lijepe zemlja sa nepreglednim nizom prirodnih pejzaža, kultura, spomenika, tradicija te ljudi koji su ponosni na svoju gostoljubivost. Šteta zbog turbulentnih prošlih i sadašnjih nemirnih i nesigurnih vremena koja nameću razjedinjeni političari u ovoj zemlji. Ove godine hotel Terme u Ilidži zamijenili su lijepi bungalovi u "Oazi" što je ipak utjecalo na kompaktnost i homogenost grupe.
U bungalovima"Oaza" na Ilidži (Snimio Branko Biočić)
Mnogi su iz Oaze po onome "kud koji mili moji" odlazili tramvajem u nešto više od pola sata udaljenu Baščaršiju koja je iako okupana kišom vrvjela od turista. Tu se nešto kupovalo, najviše kišobrani, poneki suvenir, čevapi, bureci i sirnice, nešto zlata i srebra, ispijala bosanska kava iz đezvi, šetalo i razgledavalo. Jedna je gospođa ostala bez novčanika koji joj se nalazio u ruksaku na leđima ali je uskočila solidarnost ostalih kako bi joj nadoknadili ukradenih 400 eura. I tu smo sreli Rašane koji su odsjeli u hotelu Saraj u centru grada.
(Snimio Branko Biočić)
- Ima nas četrdeset i dvoje, u organizaciji Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine općine Raša dolazimo sedmu godinu za redom. Do sada smo posjetili Sarajevo, Mostar i Srebrenicu a ove godine nakon Sarajeva idemo u Tuzlu i Tuzlansku kapiju gdje je bilo mnogo žrtava zbog bombardiranja agresora, najviše djece i studenata, rekao nam je Zlatan Fejzić, predsjednik Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine općine Raša i organizator njihova putovanja. Tijekom boravka u Sarajevu uz svakodnevno odredište čuvenu Baščaršija sa mnogobrojnim trgovinama, suvenirnicama, kafićima i čevabđinicama od kojih su najpoznatije "Petica" kod Ferhatovića, Hodžić i Mrkva.
(Snimio Branko Biočić)
Bošnjaci iz Labinštine i njihovi gosti posjetili su čuvenu Gazi Husrev Begovu džamiju iz 1537.godine, Tunel spasa dug 800 metara i širok jedan metar a visok svega 1,60 m sagrađen 1993, za vrijeme okupacije Sarajeva kroz koji su spas do slobodnih teritorija pronašli mnogobrojni građani i ranjenici a kroz njega se dopremala hrana, lijekovi, oružje i streljivo braniteljima opkoljenog Sarajeva. Izletnici iz Lbaina i Svete Nedelje posjetili su i Vrelo Bosne na kojem izvire ova rijeka.
Na povratku za Labin stali su u Jablanici kod srušenog mosta poznatog kao Bitka za ranjenike iz 2.Svjetskog rata po kojem je snimljen i film "Bitka na Neretvi" te u Mostaru prepunom turista sa raznih krajeva svijeta. Ovdje je glavna atrakcija most sa kojeg odvažni mladići i u rano proljeće skaču u Neretvu za šaku eura. Prilika je to da se potroše i posljednje konvertibilne marke prije ulaska u Hrvatsku u njezinom južnom dijelu.
Izlazak iz Tunela spasa (Snimio Branko Biočić)
-Izlet je organiziran u sklopu našeg godišnjeg programa posjete matičnoj zemlji iz koje smo došli raditi i živjeti u našu lijepu Istru. Uvijek mijenjamo destinacije ali spavanje je u Sarajevu na Ilidži. Ove godine sam imao 53 osobe koje su išle na izlet, plan je bio da idemo u Bosanske piramide u Visoko ali smo bili spriječeni zbog lošeg vremena ali smo imali posjet Tunelu spasa i Vrelo Bosne. Normalno, kakav bi to bio izlet bez Baščaršije, tu smo organizirano išli dva puta a neki i više.
Na Vrelu Bosne (Snimio Branko Biočić)
U povratku smo imali relaciju Jablanica gdje smo prošli kroz dio gdje su bile poplave i još uvijek rade saniranje od te katastrofe. Zadržali smo se u Muzeju Jablanica i mostu koji je ostao od drugog svjetskog rata da bi završili u Mostaru gdje smo se zadržali dva i pol sata i obišli most gdje se tradicionalno skače sa mosta u hladnu Neretvu.
(Snimio Branko Biočić)
Sve u svemu kakvo nas vrijeme pratilo, mislim da smo odradili dobar posjet BiH. Još jednom želim se zahvaliti svima koji su bili sa nama na razumijevanju ako nešto nije bilo kako smo predvidjeli, kiša nas je pratila sve do povratka kući, rekao je Esad Spahić, predsjednik Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine grada Labina a Blaženka Cerović voditeljica centra za inkluziju Labin dodala:
-Bila su to četiri lijepa dana druženja i zabave u Sarajevu, Mostaru i Jablanici. Korisnici Centra za inkluziju Željko Zomac i Aleksandra Jovanović bili su jako zadovoljni ovim izletom. Vidjeli su stari most u Mostaru i most na Neretvi koji je srušen u drugom svjetskom ratu a posebno ih je oduševila Baščaršija u Sarajevu. Zahvaljujemo se Vijeću Bošnjačke nacionalne manjine što nam je omogućila ovaj izlet, rekla je Blaženka.