Svečanost povodom 10. godišnjice Festivala multikulturalnosti održala se u utorak u poduzetničkom centru Coworking u Puli. Tom su prigodom svim udrugama nacionalnih manjina Istarske županije uručene prigodne plakete u znak zahvale za sudjelovanje na Festivalu, te je ujedno najavljeno i ovogodišnje, jubilarno izdanje.
Zanimljivo je da Istarska županija ima Upravni odjel za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Istarske županije, a to je jedini odjel u Hrvatskoj koji se bavi nacionalnim manjinama. Također, Istarska županija je u proteklom četverogodišnjem razdoblju za udruge nacionalnih manjina značajno povećala izdvajanja - za čak za 157 posto.
- Istra se uvijek doživljava kao svijetli primjer i primjer koji treba slijediti, a jedan od dobrih primjera je upravo naša multikulturalnost, koju mi u Istri njegujemo i po kojoj se ističemo od ostatka Hrvatske. Na Festivalu multikulturalnosti sve udruge nacionalnih manjina, različitih nacionalnosti i vjeroispovijesti, zajedno za završetak Festivala plešu kolo svake nacionalne manjine - to je nešto što smo u Istri godinama gradili i s čime se ponosimo.
FESTIVAL MULTIKULTURALNOSTI, POREČ, 03.05.2023. (Snimio Milivoj Mijošek)
Cilj manifestacije je da se iz godine u godinu održava u različitom gradu u Istri, te da se stanovnicima približe tradicija i kultura nacionalnih manjina, rekla je pročelnica tog odjela Tea Batel.
Tako će se i ove godine, deseti put, dva dana uoči Dana Europe, na jednom mjestu okupiti brojni predstavnici nacionalnih manjina koje žive u Istri, i to u Poreču, 7. svibnja u 19 sati na Trgu slobode, gdje će programom na Festivalu multikulturalnosti predstaviti svoj svoj rad, svoju kulturu i vrijednosti. Ovaj Festival je prije punih deset godina inicirala upravo Istarska županija, a na svečanosti u pulskom Coworkingu, pročelnica Tea Batel je istaknula:
Festival multikulturalnosti u Novigradu (Istarska županija)
- Želim vam od srca zahvaliti na suradnji, jer svega ovoga ne bi bilo bez vas. Uspjeli smo uspostaviti kvalitetnu suradnju i prijateljstvo. Kad god vam je nešto bilo potrebno, mi smo bile tu da pomognemo i zajedno prevladamo prepreke.? Multikulturalnost u našoj Istri ne bi bila moguća bez udruga nacionalnih manjina, bez obostranog poštovanja i uvažavanja naših različitosti. Vi koji ste došli u Istru, kao i mi koji smo ovdje rođeni i odrasli, zajedno obogaćujemo našu zajednicu. To je poruka koju šaljemo svim županijama u Hrvatskoj i šire.? Ovo je deseti put da zajedno sudjelujemo u Festivalu multikulturalnosti. Deset godina nije malo, i mogu reći da smo festival doveli gotovo do savršenstva. Ove godine održat će se u Poreču, 7. svibnja u 19 sati na Trgu slobode. Predstavit će se sve udruge nacionalnih manjina koje djeluju na razini Istarske županije. Festival će biti bogat i šarolik, s vašim folklornim nošnjama, narodnim pjesmama, nacionalnim jelima, kulturnim časopisima i knjigama koje ste objavili. Svi znamo da je to velik posao koji radite volonterski, iz srca, i mi smo tu za vas, također iz srca, rekla je pročelnica Upravnog odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Tea Batel.
Županijska pročelnica Tea Batel (Istarska županija)
- Poštivanju kulturnih različitosti i suživotu svih manjinskih zajednica pridonosi organizacija već tradicionalnog Festivala multikulturalnosti Istarske županije koji se održava već 10. godinu za redom, dvojezična knjiga "Multikulturalnost u MOJOJ Istri – La multiculturalità nella MIA Istria" namijenjena osmašima, te godišnje financiranje programa i projekata udruga nacionalnih manjina. Kroz svoj rad i očuvanje kulturne baštine, manjinske zajednice obogaćuju našu Istru te doprinose tomu da smo zajedničkom suradnjom i obostranim razumijevanjem postali primjer ne samo u Hrvatskoj, već i šire, poručila je pročelnica Batel i ujedno zahvalila Ministarstvu kulture i medija RH na financijskog podršci 10. Festivalu multikulturalnosti Istarske županije, kao i Gradu Poreču na domaćinstvu i potpori.
Dvojezična knjiga "Multikulturalnost u MOJOJ Istri - La multiculturalita nella MIA Istria" (Istarska županija)
U sklopu svečanosti, župan Boris Miletić je dodijelio plakete, koje su preuzeli predsjednici/predsjednice udruga: Frok Lekaj, Zajednica Albanaca Istarske županije, Jasmin Omerović, KUD "Bosna" Istarske županije, Senad Pršić, Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre, Miodrag Popović, Društvo perojskih Crnogoraca "Peroj 1657", Žužana Maša, Mađarsko kulturno društvo "Moricz Zsigmond", Milena Zlateska, Makedonsko kulturno društvo Istarske županije "Sv. Kiril i Metodij", Aldo Kliman, Makedonski kulturni forum, Danica Avbelj, Slovensko kulturno društvo "Istra", Miloš Bajić, Srpski kulturni centar u Istri, Milan Čubrilo, Srpsko kulturno društvo Istre "Nikola Tesla", Rajko Mrkojevič, Zajednica Srba u Istri, Almira Raimović, Bošnjačka nacionalna zajednica Pule i Istarske županije i Veli Huseini, Udruga Roma Istre.
Plakete za udruge i društva nacionalnih manjina Istre (Istarska županija)
- Zahvaljujem se u ime Društva perojskih Crnogoraca na velikoj potpori svih ovih godina. Neću ponavljati što su prethodni govornici već rekli, ali želim istaknuti da nam županija uvijek uskoči kada nam nešto treba. Osjećamo se jako ugodno. Kao što znate, mi smo u Peroju već 368 godina. Tu smo domaći i ne osjećamo se kao manjina. Gušt nam je sudjelovati na ovim festivalima sa svima vama. Neka to potraje, rekao je Miodrag Popović iz Društva perojskih Crnogoraca "Peroj 1657".
- Predstavnica sam mađarske nacionalne manjine i predsjednica Mađarskog kulturnog društva "Moricz Zsigmond" iz Pule. Drago nam je da smo ovdje već deseti put. Redovito sudjelujemo i nastupamo na ovom festivalu već deset godina i zaista nam je zadovoljstvo što Istarska županija svake godine odaje priznanje svim manjinama. Naša udruga njeguje kulturu, običaje i tradiciju mađarskog naroda. Nastojimo sve to prenijeti mlađim generacijama, kako ne bi zaboravili odakle dolazimo i koliko je bogata naša kulturna baština.
S prošlogodišnjeg Festivala u Novigradu (Snimio Zvonimir Guzić)
Ovakvi nastupi prilika su nam kako bi pokazali tu našu raznolikost i bogatstvo našim sugrađanima. Prema našim podacima, u Istri živi oko 400 pripadnika mađarske nacionalne manjine. Nažalost, broj nas je sve manji – starije generacije polako odlaze, a mladi još nisu u potpunosti zainteresirani. Zato i pokušavamo očuvati i prenijeti našu tradiciju, makar i u manjoj mjeri. Vjerujemo da će i oni s vremenom prepoznati važnost svega toga, kao što smo i mi u svom vremenu. Ovim putem pozivam sve mlade koji su zainteresirani za našu glazbu, ručne radove, bogatu gastronomiju i tradiciju da nam se pridruže. Naša udruga se nalazi na prvom katu u prostorijama u zgradi Rojca. Redovito se sastajemo četvrtkom, a po potrebi i nedjeljom ili drugim danima kad imamo probe ili pripremamo programe. Svi su dobrodošli da nas posjete i uključe se. Kada me pitate za kolače, mogu reći da radimo langošice, mađarice, razne vrste štrudli, s makom, jabukama, grizom. Također, pripremamo puno tjestenine. To je kod nas u Mađarskoj velika tradicija, s makom, orasima, kupusom. Ima stvarno mnogo različitih jela i slastica koje volimo pripremati i dijeliti, kazala je Žužana Maša iz Mađarskog kulturnog društva "Moricz Zsigmond" iz Pule.
- Na ovom Festivalu sudjelujemo od početka, dakle, 10 godina. Sretni smo što se on uopće održava. Na njemu pokazujemo dio naše kulture, svoj ples i svoju glazbu. Tu je i naša tradicionalna makedonska kuhinja. Na Festivalu ljudima predočavamo naš suživot i našu kulturu. Na najbolji mogući način. Naša nacionalna manjina još se početkom 90-tih počela organizirati. Ove godine slavimo 30-godišnjicu naše Makedonske pravoslavne crkvene općine u Puli, 22 godine našeg Vijeća makedonske nacionalne manjine te 15 godina našeg društva "Sv. Kiril i Metodij". U Istarskoj županiji živi nešto više od 500 deklariranih Makedonaca, a u Puli nešto više od 200, rekla je Milena Zlateska predsjednica Makedonskog kulturnog društva Istarske županije "Sv. Kiril i Metodij" iz Pule.
Prikazan je i kratki film o 10. godišnjici Festivala (Istarska županija)
- Naša zajednica na području cijele Istarske županije djeluje već 12 godina. Sudjelujemo i na Festivalu multikulturalnosti i mogu reći da smo ponosni na našu regiju. Na taj način daje nam se mogućnost prezentiranja naše kulture i tradicije. Inače, naše društvo ima dramsko-literarnu sekciju koja će se na ovogodišnjem Festivalu predstaviti sa igrokazom i recitacijom na bosanskom jeziku. Na području Istarske županije živi oko 6.000 Bošnjaka, rekla nam je Almira Raimović iz Bošnjačke nacionalne zajednice Pule i Istarske županije.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom