Izradit će se Plan upravljanja povijesnom jezgrom

Kako pretvoriti stari grad u privlačan prostor za građane

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Zimi uspavana Kandlerova ulica  (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Zimi uspavana Kandlerova ulica (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Gradonačelnik Filip Zoričić osnovao je radnu skupinu koja će izraditi Plan upravljanja povijesnom jezgrom Grada Pule. Skupinu vodi pročelnica za komunalni sustav Anja Ademi, a njeni su članovi (i zamjenici) Iva Ivančić, Luka Buić, Karmela Maren, Barbara Belić Raunić, Igor Bukarica, Zlatko Džananović, Emina Popović Sterpin i Vesna Sajić.

Čime bi se novoimenovana skupina trebala baviti i što podrazumijeva plan upravljanja povijesnom jezgrom? Na to pitanje iz Komunalne palače odgovorili su da je osnivanje ovog tijela jedna od predradnji u samom procesu izrade spomenutog plana.

"Plan upravljanja povijesnom jezgrom grada Pule izrađuje se kao dokument kojim se utvrđuju postavke budućeg upravljanja. Plan mora biti usuglašen s dokumentima višeg reda te usklađen s potrebama lokalnog stanovništva i lokalnog održivog razvoja, uspostavljajući održivu ravnotežu između javnog, privatnog i civilnog sektora. Izrada Plana upravljanja povijesnom jezgrom identificirana je kao nužna u svim strategijama grada Pule, a koje su višeg reda. Cjelokupan proces uključivat će provedbu istraživanja kulturnih, prirodnih, ekonomskih i društvenih resursa, postizanje konsenzusa među različitim skupinama lokalnih dionika kroz primjenu participativnog pristupa u identifikaciji prostornih potreba te procjenu razine osjetljivosti i ranjivosti prostora na socioekonomske trendove i posljedice klimatskih promjena", stoji u odgovoru Grada.

Ciljevi pak Plana su, kako navode: pretvaranje povijesne jezgre u privlačan prostor za građane, očuvanje kulturnih i povijesnih vrijednosti i baštine, unapređenje kvalitete uvjeta života lokalnog stanovništva, revitaliziranje društvenog i gospodarskog aspekta, planiranje i provođenje razvoja održivog turizma, obnova i povećanje funkcionalnosti infrastrukture i građevina, planiranje razvoja prometnog sustava, očuvanje i razvijanje zelenih površina i zelene infrastrukture, definiranje organizacijsko-legislativnog aspekta upravljanja te predviđanje potencijalnih rizika i planiranje upravljanja u slučaju istih.

Prema potrebi, Radna skupina u svoj rad može uključiti i predstavnike drugih nadležnih tijela i institucija, osim imenovanih članova, kao i predstavnike drugih organizacija i tvrtki. Osim toga, mogu se uključiti i vanjski suradnici iz redova istaknutih stručnjaka koji nisu članovi radne skupine, ako za to postoji potreba radi davanja stručnih obrazloženja, prijedloga i mišljenja o pojedinim specifičnim pitanjima, pojašnjavaju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter