GODIŠNJICA 1. DOMOBRANSKE BOJNE PULA

"Nije bilo lako napustiti Istru, obitelj i ognjište. Vratili smo se časno i ponosno"

1. domobransku bojnu Pula činili su vojnici starosti 46 do 48 godine u prosjeku, čime je to bila najstarija postrojba Hrvatske vojske koja je iz ratom nezahvaćenih prostora bila upućena u rat

| Autor: Doria Mohorović
(Snimio Danilo Memedović)

(Snimio Danilo Memedović)


U povodu obilježavanja 30. godišnjice ustroja 1. domobranske bojne Pula, predsjednik Zoran Milanović uručio je danas u valturskoj vojarni "Hrvatski branitelji Istre" Spomenice Domovinskog rata njenim pripadnicama.

- Došao sam ovdje danas s jasnom namjerom da izvršim svoju dužnost, malu prema vama koji ste prema Hrvatskoj izvršili veliku dužnost. Svi zajedno ste obranili Hrvatsku i to ostaje zapisano zlatnim slovima u hrvatskoj povijesti, ovdje u Istri koja nije bila direktno napadana, ali koja itekako zna, osjeća i razumije što je to hrvatska zemlja, a što govore i riječi hrvatske himne, poručio je Milanović u prigodnom obraćanju okupljenim braniteljima.

(Snimio Danilo Memedović)(Snimio Danilo Memedović)

Uz predsjednika i odlikovane branitelje, svečanoj dodjeli prisustvovali su Dinko Tandara, izaslanik predsjednika i potpredsjednika Vlade RH te ministra hrvatskih branitelja, istarski župan Boris Miletić, zamjenik pulskog gradonačelnika Bruno Cergnul, načelnik Općine Ližnjan Marko Ravnić, načelnik Općine Marčana Predrag Pliško, predsjednici brojnih udruga i drugi uvaženi gosti.

Boris Miletić čestitao je svim dobitnicima priznanja i pritom im poručio da su oni, i ostale istarske brigade, izvršili sve svoje zadaće "bez ijedne mrlje".

- Držim da danas mladim ljudima treba dati jasnu poruku - da sloboda nije pala s neba, nego da se za nju borilo. Nažalost, mnogi su poginuli, a još više njih je ranjeno. Iako Istra nije bila ratom pogođena, primila je itekako velik broj izbjeglih, od kojih su mnogi ovdje pronašli svoj novi dom, školovali se, zasnovali svoje obitelji i danas žive zajedno s nama u našoj Istri. I zadnja jako bitna stvar, istarski narod je za vrijeme Domovinskog rata imao daleko najveći postotak mobilizacije u Hrvatskoj, rekao je Miletić.

(Snimio Danilo Memedović)(Snimio Danilo Memedović)

Parafraziravši svog kolegu, istaknuo je da se ljubav prema domovini u vrijeme rata iskazuje braneći je oružjem, a u vrijeme mira porezom.

Okupljenima se obratio i izaslanik Tandara, istaknuvši da su Istrijani bili svjesni da se Hrvatska mora braniti tamo gdje se ginulo.

- Danas sam bio u Pakracu na obilježavanju dana poginulih civila i kad vidite na spomeniku ime djeteta od 10 godina i starca od 70, 80, znajte da rat nije bio niti jednostavan niti čist. A ono što je nas branitelje krasilo je to što smo na kraju Domovinskog rata izrasli u časnu Hrvatsku vojsku, časnu policiju, na što smo ponosni, napomenuo je Tandara, pritom se zahvalivši okupljenima što su časno izvršili svoju zadaću.

(Snimio Danilo Memedović)(Snimio Danilo Memedović)

Boris Ružić, ratni zapovjednik postrojbe i predsjednik Udruge 1. domobranske bojne Pule, naglasio je da su oni prva domobranska postrojba iz Istarske županije koja je bila upućena na "prvu crtu" obrane Republike Hrvatske. Osvrnuo se u govoru na najvažnije trenutke 1. domobranske bojne Pula koju su sačinjavali vojnici u prosjeku starosti od 46 do 48 godine života, čime je to bila najstarija postrojba Hrvatske vojske koja je iz ratom nezahvaćenih prostora bila upućena u rat.

U ime svih odlikovanih zahvalio se Denis Kontošić.

- Treba reći da nije bilo jednostavno tih ratnih 90-ih godina napustiti obitelj, Istru, ognjište i otići iz toplih domova u prazne rovove ratišta. Međutim, mi smo to učinili, otišli smo u Liku na prvu crtu bojišnice i časno odradili sve zadatke koje su pred nas postavili. Časno i ponosno, i živi, vratili smo se ponovno svojim obiteljima i u našu Istru, rekao je Kontošić i poručio za kraj: "Neka ratove ne bude i neka mir ostane".

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter