Hina
"Jedino ako smo svi kao društvo solidarni moći ćemo bolje prebroditi krizu, važno je da svi podjednako i solidarno snosimo dio tereta", istaknuo je i zahvalio zastupnicima što su pristali da se Vladin paket pomoći gospodarstvu od 63 mjere kroz 19 zakona raspravi i izglasa u žurnoj proceduri"
"Ovaj je paket možda najkompletniji paket mjera koji se predstavlja u bilo kojoj članici Europske unije", rekao je jučer u Hrvatskom saboru premijer Andrej Plenković, koji je i sam prošao testiranje na koronavirus, nakon prehlade i kašlja koji ga muče danima. Nalaz je negativan, premijer je iz svog džepa platio test.
Paket mjera za pomoć gospodarstvu težak je 30 milijardi kuna, a obični građani još uvijek ne mogu pretpostaviti što se sve sprema. Sve je zamotano u previše stručne riječi, pa građani koji se brinu za poslove i primanja tek traže odgovor hoće li preživjeti mjesece koji slijede. "Ovo je okolnost koja zahtjeva odgovornost i solidarnost, okolnost u kojoj je vrijeme za jedinstvo nacije", kaže Plenković uz napomenu da ćemo imati veće probleme ako nećemo biti jedinstveni. "Jedino ako smo svi kao društvo solidarni moći ćemo bolje prebroditi krizu, važno je da svi podjednako i solidarno snosimo dio tereta", istaknuo je i zahvalio zastupnicima što su pristali da se Vladin paket pomoći gospodarstvu od 63 mjere kroz 19 zakona raspravi i izglasa u žurnoj proceduri".
U paketu su mjere odgode poreza u razdoblju od tri mjeseca i iznose do 12 milijardi, isplata neto plaće poslodavcima koji će zadržati radnike su dodatnih 5 milijardi, moratorij na plaćanje rata kredita prema bankama i HBOR-u oko 17 milijardi, sektorske mjere oko milijardu kuna. Premijer kaže da nije u ovom trenutku još definirano koliki je iznos potreban za nove kredite. "Hrvatska svoju ulogu predsjedavajuće Vijeća EU-a i zemlje koja je za sada reagirala dosta bolje i brže na krizu, kani nastaviti kroz cijelu krizu uz punu odgovornost i zaštitu nacionalnih interesa". Europska komisija je Hrvatskoj omogućila korištenje likvidnih sredstava u iznosu od 174 milijuna eura, koji će se koristiti za brže ugovaranje projekata sufinanciranih iz europskih fondova", kazao je premijer.
Prve reakcije su različite. Neki podržavaju mjere, neki smatraju da se trebalo ići na mnogo konkretnija rješenja. Nezadovoljni su ugostitelji koji prijete valom otpuštanja, jer drugih rješenja nemaju. Čekaju se i mjere za turizam, nervoza je na svakom koraku. Mjere je najavio i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, uz poruku "ako Zagreb padne, past će i svi ostali, past će Hrvatska". Zamjerio je Vladi da donosi preporuke, a ne odluke i kazao da je tako postupao Tuđman četnici bi plesali kolo na Jelačić placu. Prve iskre između Bandića i Plenkovića očitu su zaiskrile, a vjerojatno je to dio scenarija o kojem se posljednjih dana govori da će se šef HDZ-a uskoro odmaknuti od zagrebačkog gradonačelnika koji ga je podržavao u Saboru. Bilo kako bilo, Bandić je najavio da tri mjeseca neće naplaćivati poslovne prostore u gradu, a da se razmišlja i o smanjenu plaća zaposlenika. "Ovdje će se vidjeti tko je državnik, a negdje moramo uzeti da bi negdje dali."
Bolnice su od HZZO-a dobile dodatnih 400 milijuna kuna, a Hrvatska udruga u turizmu pozdravlja brze reakcije Vlade. "Na te mjere gledamo kao na kvalitetan prvi korak koji amortizira šok prekida turističkog prometa. No, za stabilizaciju poslovanja kompanija bit će nužno definirati i drugi krug mjera, kada se počnu zbrajati gubici kompanija. U tom dijelu smo spremni i dalje aktivno sudjelovati u predlaganju i pomoći Vladi u definiranju najučinkovitijih mjera", kaže direktor HUT-a Veljko Ostojić.
Dramatični dani za Hrvatsku, ne samo kada je riječ o zdravlju njenih građana, očito tek predstoje.