ZAGREB

Uz Dan inženjera Hrvatske: Bez STEM-a nema opstanka hrvatskog društva

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Predsjednik Hrvatskog inženjerskog saveza Zdravko Jurčec poručio je u ponedjeljak, uz Dan inženjera Hrvatske, kako bez STEM-a nema opstanka hrvatskog društva.

Ovogodišnji dani inženjera posvećeni su STEM-u kao obrazovnom i razvojnom potencijalu hrvatskog društva, ulozi žena u inženjerstvu i umrežavanju mladih hrvatskih inženjera s europskim kolegama. 

"Nastavljamo s politikom kontinuiteta i dinamiziranja promicanja važnosti i etike inženjerskog poziva, prvenstveno kad je riječ o sustavnoj i trajnoj brizi o cjelovitom životnom usavršavanju hrvatskih inženjera", rekao je Jurčec te dodao kako će i dalje poticati formalno i neformalno te cjeloživotno obrazovanje.

Na taj način, dodao je, žele da inženjerska struka s 37 udruga, devet podupirućih članova i više od 10.000 inženjera u zemlji i inozemstvu postane prepoznatljiva.

I dalje će, kako je rečeno, raditi na tome da hrvatski inženjeri uživaju ista prava na europskom tržištu rada kao i njihovi europski kolege te da se što ravnopravnije uključuju u projekte i poslove koji se na tom tržištu nude, radeći ih iz Hrvatske.

Uskoro europske inženjerske kartice i EU ING titule 

Dirk Bochar, glavni tajnik FEANI-ja, europske udruge s 34 nacionalne članice s približno 3,5 milijuna inženjera, rekao je kako nastoje poticati bolje profliranje inženjera za potrebe europskoga i svjetskog tržišta. Zbog toga su pokrenuli inicijativu za izdavanje inženjerskih iskaznica kojima se osiguravaju mobilnost inženjera i odgovarajuće EUR ING titule kao brand u prepoznavanju inženjera s potrebnim kompetencijama na tržištu.

Istaknuto je i da je European Young Engineers (EYE) Hrvatska, kao dio HIS-a, dvije godine nakon učlanjenja postala jedna od najboljih i najaktivnijih članica te europske organizacije s 350.000 mladih inženjera. Tako se izborila za organizaciju konferencije EYE-a u svibnju 2021. u Zagrebu na kojoj se očekuje više od 150 predstavnika iz 22 europske države.

Glavna tema skupa bila je uloga STEM-a u obrazovnom i razvojnom potencijalu hrvatskog društva. STEM je skraćenica od engl. riječi science, što podrazumijeva prirodne znanosti, technology, što uključuje kao važnu sastavnicu i digitalnu tehnologiju, engineering, što obuhvaća tehničke znanosti i struku, te mathematics, to jest matematiku.

"Bez intenzivnijeg udjela STEM-a u hrvatskom obrazovnom i razvojnom segmentu nema opstanka nijedne zajednice pa ni hrvatskoga gospodarstva i društva u cjelini", poručila je  predsjednica HIS-ova odbora za FEANI Vjera Krstelj.

Rečeno je i kako je iznimno važno da se STEM obrazovanje uključi i u biomedicinu i zdravstvo, biotehničke znanosti te u još neka interdisciplinarna područja unutar društvenih znanosti. 

Skup je održan na Građevinskom i Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu u organizaciji HIS-a i Akademije tehničkih znanosti Hrvatske. 

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter