ZAGREB

U Zagrebu obilježen Svjetski dan romskog jezika

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Savez Roma u Republici Hrvatskoj "Kali Sara” obilježio je u četvrtak u Zagrebu jedan od najznačajnijih romskih nacionalnih praznika - Svjetski dan romskog jezika kojeg je UNESCO 2015., na poticaj iz Hrvatske, proglasio dijelom svjetske baštine.

"Današnji dan je poseban dan - stalno govorimo o tome ako izgubilo jezik da narod više ne postoji, mi postojimo", rekla je predsjednica Saveza Roma u Hrvatskoj Kali Sara Suzana Krčmar.

Romi su, kazala je, narod koji voli i želi ljubav, mir, slobodu, jednakost i ono što je najbitnije voli ljude i poštuje svaku nacionalnost i vjeru.

Povelja o romskom jeziku donesena je nakon što je saborski zastupnik iz redova nacionalnih manjina Veljko Kajtazi 2008. objavio prvi Romsko-hrvatski i hrvatsko-romski rječnik, a već sljedeće godine na prvom Međunarodnom simpoziju o romskom jeziku donesena je Deklaracija o romskom jeziku koji su sudionici simpozija uputili parlamentima u svojim zemljama.

Taj romski praznik prepoznao je Hrvatski sabor odlukom od 25. svibnja 2012., a 7. studenog 2015. UNESCO ga je proglasio djelom svjetske baštine, uvodeći 5. studenoga na vlastitu listu međunarodnih dana.

Kajtazi: U proteklih 11 godina napravljeno jako puno

Saborski zastupnik Veljko Kajtazi rekao je novinarima da su u proteklih 11 godina zajedno s prošlom i aktualnom vladom napravili jako puno za pripadnike zajednice.

Naveo je pritom da su otkrili dvojezičnu ploču na Filozofskom fakultetu, pokrenuli izborne predmete romskog jezika te književnosti i kulture Roma, otvorili magistarski studij romanistike.

Također je, kazao je, pet velikih gradova u Hrvatskoj dobilo zelene površine koje nose naziv 5. studenoga imam, dok su na desetu godišnjicu Kali Sare izdali prošireni rječnik s 30 tisuća riječi.

Ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske Alen Tahiri rekao je kako vjeruje da su na 5. studenoga ponosni svi hrvatski građani, a posebice pripadnici romske nacionalne manjine s obzirom da je sama inicijativa krenula iz Hrvatske.

Tahiri: Vlada kontinuirano radi na poboljšanju položaja romske manjine

Vlada po njegovim riječima kontinuirano radi na poboljšanju položaja pripadnika romske manjine, od donošenja prvog nacionalnog plana za Rome i prve nacionalne strategije 2012., a sad je u pripremi novi nacionalni plana za razdoblje od 2021. do 2027.

"Puno je toga učinjeno, posebice kad je riječ o statusnim, stambenim, obrazovnim pitanjima, ali pred nama je još dug put da bi ispravili nepravdu prema pripadnicima romske nacionalne manjine koji žive na ovim prostorima više od 700 godina", rekao je Tahiri.

Sudionike svečanosti pozdravili su zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i državni tajnik Ministarstva kulture i medija Ivica Poljičak koji je ukazao na ulogu romskog jezika koju kao dio UNESCO-vog nasljeđa ima u očuvaju i promicanju svjetske civilizacije i kulture.

Najavio je da će Ministarstvo nastaviti podupirati projekte koji doprinose očuvanju romske kulture i umjetničkog stvaralaštva te poželio uspje aktivnostima u njegovanju tog jezika koji sa svojim sistemom čini 60-a dijalekata, nerijetko potpuno različitih, što je izvor znanstvenih i sociolingvističkih istraživanja.

U sklopu svečanosti u prostorijama "Kali Sare" dodijeljene su nagrade za životno djelo "Šaip Jusuf" Hristu Kyuchukovu iz Bugarske i posthumno nagrada za životno djelo "Ferenc Sztojka" Trajku Petrovskom iz Makedonije.


Podijeli: Facebook Twiter