SISAK

U Sisku počinje pilot projekt za mlade o zdravoj prehrani i ekologiji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Hrvatska udruga za zaštitu potrošača u petak je u Sisku najavila provedbu jedinstvenog pilot projekta "Moj svijet hrane budućnosti" kojemu je svrha stjecanje zdravih prehrambenih i ekoloških navika u mladih.

Kako je istaknula predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević, koja je i voditeljica projekta, riječ je o izvaninstitucionalnoj edukaciji mladih koju će sa 120.000 kuna financirati Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Glavni su partneri projekta Upravni odjel za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo Grada Siska i Osnovna škola Viktorovac, gdje će se projekt i provoditi. 

Glavne aktivnosti projekta, koji će trajati od veljače do lipnja ove godine, bit će mnoge radionice za učenike, predavanja, prezentacije, projekcije kratkih filmova i druge aktivnosti. Predviđena je edukacija učenika od petog do osmog razreda kroz 12 interaktivnih radionica, koje će, ovisno o uzrastu, imati različite teme, a u edukaciji iz nutricionizma sudjelovat će i studenti volonteri. 

Kako je na konferenciji za novinare objasnila suradnica na projektu Diana Gluhak Spajić, svrha projekta jest edukacija učenika i njihovih roditelja o održivom načinu zdravog života, očuvanju okoliša kroz primjenu pravilnog zbrinjavanja prehrambenog otpada, racionalnijem korištenju hrane i vode te manjoj potrošnji nezdrave hrane i pića.

Očekuje se kako će se smanjiti prehrambeni otpad koji stvaraju učenici u školama i školskim kuhinjama, jačanje svijesti mladih potrošača o održivom razvoju i odabiru pravilnih namirnica za rast i razvoj, te jačanje svijesti gradske uprave o potrebi financiranja projekata koji pridonose boljem zdravlju i životu svih, posebice mladih.

Gradski pročelnik Goran Grgurač rekao je kako Sisak nije slučajno izabran za projekt jer se u devet sisačkih osnovnih škola već desetak godina vodi briga o kvaliteti školske prehrane, a uvedeni su zdravi obroci koji su dostupni svim učenicima. Nakon ulaganja u školske kuhinje, grad je preko Gradske tržnice osigurao opskrbu škola kvalitetnim namirnicama, a plaća i deset školskih kuhara.

Ravnateljica Osnovne škole Viktorovca Višnja Tadić napomenula je kako će polovina od 500 učenika biti uključena u projekt. Ujedno je izrazila zadovoljstvo što će uskoro početi opremanje školske kuhinje, koja nije modernizirana 70 godina, koliko je stara škola.  

Partneri u projektu su i Društvo za istraživanje i razvoj u biotehnologiji Red fork, Udruga za očuvanje tradicijske kulture "Đeram" iz Petrinje, Udruga studenata Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu "Probion", čiji će studenti volontirati na edukacijskim radionicama i u drugim aktivnostima.

Ana Knežević rekla je kako vjeruje da će se, nakon analize rezultata prvog projekta, slični programi organizirati i u drugim sredinama. Ujedno je istaknula važnost edukacijskih programa za mlade, koji bi trebali pridonijeti da Hrvatska kao članica Europske unije "ispuni i svoje ekološke obveze" po kojima je u njoj među posljednjima. 

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter