(Hina/EPA)
Izložbom alpinističke zbirke Zavičajnog muzeja Ogulin i vježbom spašavanja unesrećene osobe iz 40 metara dubokog kanjona „Đulin ponor“ obilježena je u subotu u Ogulinu 70. obljetnica osnutka Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS-a) te proslavljen 56. rođendan HGSS-ove Stanice Ogulin.
Nakon Dubrovnika ovo je druga u nizu aktivnost obilježavanja 70 obljetnice HGSS pod zajedničkim sloganom „Niti koje nas povezuju“.
HGSS-ovac Vedran Tešić, koji je viseći nad ponorom proveo vježbu, kaže da je njena atraktivnost u tome što se tehnikom „protuutega na Tirolsku prečnicu“ konopcima premoste dvije obale kanjona rijeke Dobre te s tih konopaca spašavatelji, viseći nad ponorom, potežu uža i koriste fiziku na način da se unesrećenik na nosilima diže tako da se kao protuuteg jedan spašavatelj spušta. Da bi akcija bila uspješna potreban je vrlo koordiniran rad užima nekoliko desetaka HGSS-ovaca. Tu je važna i dobra uvježbanost, ali i međusobno povjerenje, rekao je Tešić.
Pročelnik HGSS Stanice Ogulin Hrvoje Salamon kaže da je kroz svih 56 godina djelovanja odnos spašavatelja HGSS-a i drugih Ogulinaca bio pun međusobnog poštovanja, druženja i pomaganja. Sada ih je 50 aktivnih i svi su oni prošli tri tečaja i najmanje dvije godine stažiranja da bi dobili status „gorskog spašavatelja“, te svatko od njih može voditi akciju. Trenutno imaju i dvojicu stažista.
Potražne akcije su česte i pomaganje unesrećenima na Kleku ili Bijelom stijenama, raznim špiljama. Asistiraju i Hitnoj medicinskoj pomoći kada u prometu ne mogu doći do pacijenta ili do bolesnika kad je visok snijeg, poplave. Posla, kaže, nikada ne fali, a nerijetko ljeti imaju akcije i u Dalmaciji.
Vrijedni eksponati alpinističke muzejske zbirke
O eksponatima „alpinističke muzejske zbirke“ posjetiteljima je govorio jedan od najstarijih članova HGSS-a i jedan od osnivača muzeja Borislav Aleraj - Akac, pročelnik komisije za povijest planinarstva Hrvatskog planinarskog saveza i instruktor spašavanja HGSS-a koji je 24 godine bio pročelnik HGSS-a.
Odbio je Aleraj izdvojiti neki najvrijedniji eksponat među zimskom i ljetnom opremu poput skija, nosila za stijensko, zimsko i speleo spašavanje, nekadašnje opreme za traženje ljudi u lavini ili cepina, karabinera, užeta jer, kako je rekao, tu ima originalne planinarske opreme i dokumenata od osoba koje su stvarale alpinizam iz vremena između dvaju svjetskih ratova, od dvadesetih godina prošlog stoljeća, ali se zbirka stalno obnavlja.
"To su velikani povijesti jer se planinarstvo u Hrvatskoj organizirano provodi od 1874. godine, kao jedno od prvih devet u svijetu, a alpinizam je započeo penjanjem Dragutina Paulića na Klek 1916. godine tako da je ova zbirka na pravom mjestu", rekao je Aleraj i pojasnio da su joj osnivači Hrvatski planinarski savez, Planinarsko društvo sveučilišta Velebit i Zavičajni muzej Ogulin.
Kustos Muzeja Puškarić Zdravko podsjetio je da alpinistička zbirka sa svojim originalnim predmetima prikazuje razvojni put 146 godina dugačkog organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.