S obzirom na veliki interes javnosti, a s ciljem točnog i pravovremenog informiranja građana, Ministarstvo gospodarstva odlučilo je izvijestiti građane o stanju strateških robnih rezervi u Republici Hrvatskoj. Stvaranje, formiranje i korištenje strateških robnih zaliha uređeno je Zakonom o strateškim robnim zalihama (NN, 87/02 i 14/14).
- U ovom trenutku, ukupna vrijednost strateških robnih zaliha u Republici Hrvatskoj iznosi oko 537 milijuna kuna i dostatna je za opskrbu cjelokupnog stanovništva za 30 dana. Ukoliko bi se u Hrvatskoj dogodio slučaj proglašenja karantene, aktivirao bi se sav potreban asortiman robnih zaliha. Strateške robne zalihe strukturirane su tako da osiguravaju najosnovnije potrebe u i nakon prvobitnog udara s obzirom na tip elementarne ili druge vrste nepogode, a sastoje se od prehrambenih i neprehrambenih proizvoda, poručuju iz Ministarstva.
Strateške robne zalihe sastoje se od prehrambenih i neprehrambenih proizvoda, te opreme za smještaj i zbrinjavanje stanovništva. Što se tiče prehrambenih proizvoda, navodi se da u robnim rezervama ima svega, od raznih vrsta žitarica, preko mesa i ribe, konzervirane hrane i vode, pa do dječje hrane. Tu su i dovoljne zalihe naftnih derivata, kontejneri za stanovanje, autocisterne za prijevoz vode i drugi predmeti i strojevi za slučaj kriznih situacija, ali i kreveti i posteljine, pa i sredstva za dezinfekciju vode i prostora, deratizaciju i dezinsekciju, zaštitna i medicinska oprema i ostalo.
- Spremišta robnih zaliha smještena su na više lokacija diljem zemlje. Sukladno članku 9. i 11. Zakona o strateškim robnim zalihama (NN, 87/02 i 14/14) lokacije na kojima se skladište robne zalihe klasificirane su stupnjem tajnosti kao državna tajna, odnosno "Vrlo tajno", te iz tog razloga ne možemo dostaviti podatke o istima. Kontrola strateških robnih zaliha provodi se nekoliko puta godišnje, a posljednja je provedena u periodu od 02. do 31. prosinca 2019. godine. Redovitom godišnjom kontrolom utvrđeno je da svi skladištari ispunjavaju sve ugovorne obveze kako u količinama roba, tako i u roku valjanosti, uvjetima skladištenja, ambalaži i slično. Za potrebe Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, robne zalihe su početkom veljače započele s isporukom zaštitnih antivirusnih odijela i maski za potrebe priprema za izvjesno moguću, a naknadno i pojavu koronavirusa, kao i sa isporukom kontejnera za potrebe sanitarnih službi na graničnim prijelazima prema zahtjevu Nacionalnog stožera civilne zaštite. Ističemo kako se u svakom od ovih slučajeva iz strateških robnih zaliha interveniralo odmah u roku od nekoliko sati, te da će se isto tako i ubuduće ispoštovati svaki zahtjev Nacionalnog stožera civilne zaštite ili drugog mjerodavnog tijela, kažu iz nadležnog Ministarstva.
Istodobno naglašavaju kako je situacija u zemlji pod kontrolom, te savjetuju svim građanima da nastave pratiti preporuke Nacionalnog stožera civilne zaštite, koji svakodnevno komunicira aktualno stanje, kao i sve potrebne mjere zaštite i opreza.