ZAGREB

Splitsko dijabetičko društvo upozorava na nagomilane probleme dijabetičara

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Splitsko dijabetičko društvo ponovno je u ponedjeljak apeliralo na rješavanje nagomilanih problema dijabetičara u Hrvatskoj, ističući da su se prava na pomagala za oboljele od dijabetesa tipa 2 u zadnjih 11 godina smanjila za 23 puta. 

Društvo se posebno osvrnulo na odluku HZZO-a da se oboljelima od šećerne bolesti, koji se nalaze na oralnim antidijabeticima (dijabetes tip 2), prijašnje pravo na 100 dijagnostičkih traka godišnje smanji na 50 dijagnostičkih traka za provjeru razine šećera u krvi.

Ta je odluka stupila na snagu 5. lipnja, a nakon što je Hrvatski savez dijabetičkih udruga kao krovna organizacija pozvala HZZO da takvu odluku preispita jer loše utječe na zdravlje dijabetičara, iz splitske udruge dijabetičara upozoravaju da odluka do danas nije promijenjena. 

"Onaj tko je donio ovu odluku ili ne zna ili je neupućen", ističu u priopćenju. Smatraju da HZZO radi u korist vlastite štete te na štetu hrvatskih građana, a posebno oboljelih od šećerne bolesti tip 2 koji su njihovi osiguranici.

Upozoravaju da su u Hrvatskoj zanemareni prevencija i primarna zdravstvena zaštita za oboljele od šećerne bolesti, dok velik dio troškova zdravstvenog sustava ide na sanaciju komplikacija te bolesti, poput amputacija, dijaliza, sljepoće te moždanog i srčanog udara. 

"Dosadašnja praksa korištenja prava na 100 dijagnostičkih trakica i 50 lanceta rezultirala je time da su od 2012. do danas troškovi zdravstvenog sustava koji odlaze na liječenje oboljelih od dijabetesa porasli s 2,5 milijardi na 4.5 milijardi kuna godišnje. Žalosno je da od ove velike cifre 88 posto ide na sanaciju komplikacija šećerne bolesti", kažu u udruzi.

Splitsko dijabetičko društvo ustvrdilo je i da su oboljeli od dijabetesa tipa 2 2011. godine imali pravo na pomagala u iznosu od 3120 kuna godišnje, a danas za njih imaju pravo na 137 kuna godišnje.

Ocijenili su sramotnom činjenicu da su prava na pomagala za oboljele s dijabetesom tipa 2 u zadnjih 10 godina smanjena za 23 puta.

Pozvali su Ministarstvo zdravstva, Vladu, saborski Odbor za zdravstvo, kao i odbore Hrvatskog liječničkog zbora te Referentni centar za dijabetes pri Sveučilišnoj Klinici Vuk Vrhovac i ostale da se uključe i pozitivno riješe nastale probleme koji teško pogađaju oboljele od šećerne bolesti te njihove obitelji, kao i zdravstveni i društveni sustav.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter