(Hina/EPA)
Socijaldemokrati su u utorak upozorili da Hrvatska usprkos obavezi uključivanja barem 95 posto djece u vrtiće do 2022. koju joj je nametnula Europska unija nije ostvarila taj cilj niti je stvorila preduvjete za njegovo ostvarenje u bližoj budućnosti.
U otvorenom pismu resornom ministru Radovanu Fuchsu i čelnicima jedinica lokalne samouprave, zastupnica u Hrvatskom saboru Romana Nikolić ustvrdila je da su u Hrvatskoj djeca diskriminirana po pitanju predškolskog odgoja i obrazovanja.
Navela je pritom da će ove jeseni u osječke vrtiće krenuti 265 djece više nego lani, ali među njima neće biti čak 242 osječke djece koja su diskriminirana jer im oba roditelja nisu zaposlena ili su iz obitelji nižeg socioekonomskog statusa.
Bolje nije ni u Rijeci, gdje je "ispod crte" ostalo 200 djece kao ni u Splitu gdje je čak 500 djece ostalo bez mogućnosti pohađanja programa predškolskog odgoja i obrazovanja.
Zastupnica Socijaldemokrata upozorila je također da već pola godine kasni natječaj za izgradnju i opremanje vrtića koji obećava otvaranje novih 22.500 radnih mjesta i ostvarivanje prava svakog djeteta na rani predškolski odgoj pa je jasno da ciljevi neće moći biti ostvareni do 2027.
Upozorila je da će promijene doći prekasno za osječku, riječku i splitsku djecu, koja u 2022. neće krenuti u vrtić, kao i za djecu koja iz istih razloga iduće godine neće moći krenuti u vrtić.
"Ministre Fuchs jeste li svjesni toga da djeca rastu dok vi odugovlačite s raspisivanjem natječaja koji za njih znači vjetar u leđa za sve buduće životne izazove", upitala je zastupnica.
Ustvrdila je da je Hrvatska u usporedbi s drugim zemljama na samom dnu po uključenosti djece u programe predškolskog odgoja, dok za donošenje zakona kaže da je to jedino što je poduzeto ali neće sniziti upitnu kvalitetu sustava niti pridonijeti rješavanju problema nedostatka kapaciteta.
"Dosad je situacija u vrtićima diljem zemlje bila kaotična jer odgojiteljice rade u uvjetima koji su nehumani, a s promjenama koje donosi novi zakon situacija bi mogla u potpunosti eskalirati", upozorila je zastupnica.
Ocijenila je da se ni dosad nije poštovao državni pedagoški standard u Hrvatskoj gdje jedna odgojiteljica brine za 25-ero djece a u drugim zemljama EU o devetoro djece.
Predložila je mjere - od otvaranja više vrtića do osiguranja zajamčenog mjesta svakom djetetu s navršenih godinu dana života.