(Hina/EPA)
Oporba u zagrebačkoj Gradskoj skupštini u utorak se usprotivila što se skupštinska sjednica održava online, smatrajući da je to zbog toga jer su vladajući odlučili da niz točaka dnevnog reda "ostane ispod radara".
Sjednica Gradske skupštine održava se online, no 15-tak oporbenih zastupnika na online sjednici sudjeluju smješteni u dvije dvorane Stare gradske vijećnice, a održali su i konferencije za novinare da bi, kako kažu, omogućili da ih javnost čuje.
Potpredsjednik Gradske skupštine Matej Mišić iz SDP-a rekao je da su svi zastupnici Kluba SDP-a u Staroj gradskoj vijećnici. Kaže da su svjesni loše epidemiološke situacije zbog čega se sjednica održava online, ali neće dopustiti da se ne čuje glas oporbenih zastupnika. Napominje i da su vjerojatno postojali uvjeti da se na Velesajmu održi fizička sjednica. Poručio je da žele staviti fokus na stvarne probleme građana - na obnovu Zagreba nakon potresa i financijsko stanje Grada Zagreba. Najavio je da će podržati sklapanje ugovora o osnivanju Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, iako imaju određene prigovore jer im je ključno da se napokon počne obnavljati Zagreb i da se čim prije 20.000 sugrađana koji su ostali bez domova u njih mogu vratiti.
Poručio je i da Klub SDP-a ne može podržati izvršenje gradskog proračuna jer stavke proračuna nisu realizirane na način na koje bi trebale biti. "Prihodovna strana realizirana je sa 43 posto. Gospodarenje otpadom realizirano je samo sa šest posto, te su subvencije ZET-u realizirane već sa 77 posto i ovim tempom do kraja godine nedostajat će 250 milijuna za subvencioniranje ZET-a", ističe Mišić. Kaže i da mjera roditelj-odgajatelj nije dala rezultate te je realizirana već sa 59 posto, odnosno 210 od 360 milijuna kuna i ovim tempom nedostajat će minimalno 60 milijuna kuna.
"Proračunska sredstva troše se netransparentno, ne troše se u interesu građana Zagreba i zbog toga Klub SDP-a ne može podržati izvješće o izvršenju gradskog proračuna", poručio je Mišić. Najavio je da iz istih razloga neće podržati niti izvješće o radu gradonačelnika Bandića.
Predsjednik Kluba nezavisnih zastupnika Renato Petek kaže da su mogli održati i fizičku sjednicu na Zagrebačkom velesajmu, ali da je na žalost predsjednik Gradske skupštine Drago Prgomet (HDZ) koji danas niti ne predsjeda sjednicom, već je to prepustio potpredsjednici Ani Stavljenić-Rukavina, odlučio da se sjednica održi online. Petek kaže da ih to u jednom dijelu onemogućuje u raspravi, te poručuje da žele sljedeće sjednice održavati uživo jer to je, kako kaže, ipak obveza gradskih zastupnika.
Od važnih točaka istaknuo je "Mali Manhattan". Rekao je da je to novi projekt na području strateškog projekta Badel, nasuprot Kvatriću, gdje se predlaže sličan model koji smo vidjeli na području Velesajma, odnosno Hipodroma, prozvan "Zagrebački Manhattan". Kaže da taj projekt nije prošao pa se sada u manjem obliku predlaže slično, a ključnim je istaknuo što nije točno definiran javni interes i zašto se prepuštaju upravljačka prava potencijalnom partneru koji dođe s iznosom identičnim vrijednosti gradske imovine, odnosno zemljišta na toj lokaciji.
Mrak-Taritaš: Pod krinkom korone skrivaju se neke druge stvari
Predsjednica Kluba gradskih zastupnika GLAS-a i HSU-a Anka Mrak-Taritaš kaže da sjednicu održavaju u neobičnim uvjetima jer su neki zastupnici doma, a oni su molili da im se osiguraju uvjeti da rade u Skupštini i to im je osigurano u dvije dvorane, ali imaju dosta velikih tehničkih problema.
Ističe da su bili za takozvani "hibridni" model da se dijelu zastupnika omogući da normalno rade i to je bilo moguće na Velesajmu, a onima koji su u samoizolaciji ili iz zdravstvenih razloga to ne mogu, da na sjednici sudjeluju online, od doma.
Ističe da je još pet ili šest skupštinskih sjednica do lokalnih izbora i očito su vladajući odlučili da imaju online model, da niz točaka dnevnog reda "ostanu ispod radara".
Istaknula je da su prve dvije točke vezane uz posljedice potresa - prva uz osnivanje Fonda, a druga da se pojedina ministarstva mole da izmijene zakone da bi se oko 4000 domaćinstava u Zagrebu moglo priključiti na plin, a što je, kako je ustvrdila, nedopustivo jer je prošlo punih sedam mjeseci nakon potresa a građani još uvijek nemaju plin.
"Niz je točaka dnevnog reda koje iziskuju pozornost, iziskuju raspravu a na ovaj način se zapravo pod krinkom korone koja je ozbiljna, skrivaju i neke druge stvari", kaže Mrak-Taritaš.
Istaknula je da je pred kraj mandata gradonačelnik Bandić odlučio ići s jednim projektom kojega zovu "Mali Manhattan", a riječ je o Blok Badelu. Također, odlučio je ići i sa novom odlukom o načinu na koji se vrši zakup javnih površina "kojim sve one svinjarije koje je radio prošle godine s Adventom 'popeglava'. To je nedopustivo i to iziskuje pozornost javnosti i da građani znaju na što se troši njihov novac", poručila je Mrak-Taritaš.
Tomašević: Sve veći broj zaposlenih u Gradskoj upravi
Predsjednik Kluba zastupnika lijevog bloka Tomislav Tomašević rekao je da su protiv održavanja online sjednice jer ne vide za to nikakav razlog. Napomenuo je i da su tražili da se zastupnicima koji su u samoizolaciji dopusti da online glasaju, kao što je to u Hrvatskom saboru.
Tomašević ističe da su gotovo nemogući uvjeti za javnu raspravu na online sjednicama, a brine ga, kaže da će imati online sjednice sve do lokalnih izbora jer je to način da gradonačelnik Milan Bandić ne iritira javnost i da ne bude na sjednicama, a to omogućuje i da se ove neke zadnje točke koje se sada, kad svi vide da će izgubiti vlast, stavljaju na dnevni red "da prolaze ispod radara". Kaže da se to može vidjeti i po broju zaposlenih koji se sve više i više povećava u Gradskoj upravi.