RIJEKA

Rijeka: Suradnja Ureda pravobraniteljice za djecu s ustanovama

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Suradnja Ureda pravobraniteljice za djecu s Gradom Rijekom, ustanovama i organizacijama civilnog društva u proteklih 15 godina bila je vrlo dobra, ali uvijek tražimo načine kako je poboljšati, rekla je u srijedu pravobranitelja za djecu Helenca Pirnat Dragičević.

Pirnat Dragičević je na tribini u povodu 15. obljetnice djelovanja riječkog područnog Ureda pravobraniteljice za djecu istaknula da je ured otvoren temeljem preporuke UN-ovog Odbora za prava djeteta da Hrvatska nastavi jačati potporu djelovanju pravobranitelja za djecu na lokalnoj razini.

Te 2007. godine otvoreni su i splitski i osječki područni uredi, a ta se odluka pokazala opravdanom. Mnogo djece iz osnovnih i srednjih škola, učeničkih i dječjih domova prošlo je kroz područni ured te se mnogo radilo na promociji prava djece, navela je Pirnat Dragičević.

Riječki gradonačelnik Marko Filipović ustvrdio je kako je Rijeka po programima za djecu i mlade često prednjačila pred ostatkom Hrvatske. Izdvojio je pritom Građanski odgoj, koji se sve više iz Rijeke širi po cijeloj Hrvatskoj.

Od početka ovog mandata gradske vlastiotvaranjem novih vrtića i odjela smanjen je broj neupisane djece s 300 na manje od 96, a tu je i značajna potpora djeci i mladima putem gradskih socijalnih programa, koje koristi više od 2200 djece, rekao je gradonačelnik.

U riječkom Uredu pravobraniteljice za djecu, nadležnom za područje Primorsko-gorasnke, Istarske i Ličko-senjske županije rade dvije savjetnice, koje rade na pojedinačnim slučajevima temeljem pritužbi o kršenju dječjih prava i na promociji dječjih prava. 

Najviše prijavljenih povreda prava djeteta odnosi se na pravo na žiivot s roditeljima i roditeljsku skrb, potom na nasilje i zanemarivanje te obrazovna prava djeteta. Tijekom godine im se obrati telefonski ili dolaskom u ured tristotinjak stranaka, prvenstveno roditelja.

U sklopu obilježavanja obljetnice riječkog ureda predstavljena je knjiga autorica Maje Gabelice Šupljike i Višnje Biti "S obje strane rešetke - što dugujemo djeci čiji su roditelji u zatvoru". 

Knjiga je nastala kao rezultat istraživačkog projekta Ureda pravobraniteljice, kojim su obuhvaćene aktivnosti i iskustva različitih organizacija, pojedinaca i institucija u zaštiti prava djece čiji su roditelji u zatvoru

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter