(Hina/EPA)
"Tko zapravo pobjeđuje", tema je Edukativne radionice za implementaciju programa prevencije uključivanja u igre na sreću kod maloljetnika, koja se održava u Puli, a na njoj sudjeluju profesori i suradnici u nastavi srednjih škola iz Istarske županije.
Skup se održava od 11. do 13. studenoga, u organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i u suradnji s Hrvatskom udrugom za igre na sreću (HUZIS).
Riječ je o prvom hrvatskom sveobuhvatnom i evaluiranom programu univerzalne prevencije kockanja mladih, utemeljenom na znanstvenim činjenicama i rezultatima inozemnih i domaćih istraživanja.
Program "Tko zapravo pobjeđuje" pilotiran je i razvijen kroz 2013. i 2014. godinu u okviru projekta „Kockanje mladih u Hrvatskoj“ koji se od 2010. godine provodi na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu.
„Vrlo je važno poticati razgovor o sudjelovanju mladih u igrama na sreću među nastavnicima i drugim stručnjacima koji rade s mladima, kako bi se na vrijeme prepoznalo rizično ponašanje te pravovremeno i pedagoški ispravno reagiralo na njega. Edukacije provodimo u različitim regijama jer želimo osigurati dostupnost programa u cijeloj Hrvatskoj", rekao je voditelj projekta i stručnjak u području kockanja mladih dr. Neven Ricijaš.
Kod provođenja programa kojem je cilj prevencija rizičnih ponašanja mladih, ključno je imati i aktivno uključenu lokalnu zajednicu koja čini stup oslonac, poručio je Ricijaš.
Zamjenica pulskog gradonačelnika Ivona Močenić pohvalila je angažman Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i HUZIS-a da održe radionicu s nastavnicima i drugim stručnjacima istarskih srednjih škola i učeničkih domova. Istaknula je kako je od iznimne važnosti održavati takvu edukaciju kojoj je cilj prevenirati kockanje mladih adolescentske dobi te razvoj prikladnog odnosa prema igrama na sreću.
"Svi zajedno moramo educirati naše mlade i moramo ih usmjeriti i pomoći im da donesu ispravne odluke. Vjerujem da će ova edukacija sistematizirati okvire znanja, praksu istraživanja i učiniti veliki korak u sprječavanju kockanja mladih adolescentske dobi", poručila je dogradonačelnica Močenić.
Hrvatska udruga za igre na sreću (HUZIS) dugogodišnji je partner Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u provođenju Edukacije za implementaciju Programa prevencije mladih „Tko zapravo pobjeđuje?“.
„Postoji mnogo načina upoznavanja maloljetnika s igrama na sreću – od blagdanskih srećki, do uplaćivanja lota – koji kasnije mogu dovesti do uključenosti u drugim oblicima. U bespućima interneta dostupni su i ilegalni online privređivači igara na sreću, kojima maloljetnici mogu pristupiti vrlo jednostavno, kao da se prijavljuju na društvene mreže", rekla je tajnica HUZIS-a Matea Mateković,
Dodala je da HUZIS-u, kao privređivačima, iz mnogobrojnih razloga nije u interesu maloljetnička uključenost u igre na sreću.
"Samostalno nam je vrlo teško boriti se s ovim izazovima s obzirom na to da u zakonodavstvu i dalje nedostaju efikasni alati za borbu protiv maloljetničke uključenosti i zato po četvrti put pružamo potporu zagrebačkom Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u provođenju ovih edukacija i na taj način dajemo svoj doprinos", istaknula je Mateković.
Izrazila je zadovoljstvo što su brojne škole u Istarskoj županiji i predstavnici lokalnih vlasti prepoznali važnost ove teme.