EPA
Valja li se ruskim gradovima nova februarska revolucija – kako aktualne nemire već nazivaju pobornici privedenog disidenta Alekseja Navaljnog – ili masovne demonstracije desetaka tisuća građana ipak neće uzdrmati moćno „carstvo“ Vladimira Putina na način na koji je građansko-demokratski prevrat u Rusiji u ožujku (po julijanskome kalendaru u veljači) 1917. godine skinuo s trona dinastiju Romanov i doveo do proglašenja kratkotrajne Ruske Republike? Više je analitičara koji procjenjuju da se tako nešto neće dogoditi – napokon – vlast je u Rusiji drastično promijenjena tek oktobarskom revolucijom iste 1917. godine kada su boljševici na čelu s Lenjinom preuzeli vođenje raspadajućeg carstva, ali žestoka akcija organa represije, od Moskve do Vladivostoka, pokazuje da Putinov režim i nije tako čvrst kako ga prikazuju državni mediji.
Po nekim istraživanjima, prosvjede u korist uhićenog Navaljnog i zahtjeve da se on pusti na slobodu podržava 42 posto stanovnika Moskve, a nemiri u sibirskim gradovima, održani na tempereturi nižoj od 40 stupnjeva Celzijusa, pokazuju da je u Rusiji politički samovar zaključao do točke vrenja.
Blokirana Moskva
Prošlog vikenda održane su do sada najmasovnije demonstracije u slavu Navaljnoga, koji se poslije trovanja bojnim otrovom novičokom u sibirskom gradu Omsku prošlog ljeta i liječenja u Njemačkoj vratio u Rusiju da bi vodio oporbu, a ti su prosvjedi doveli i do najbrutalnijeg odgovora policijskih snaga do sada. Novi protesti nastavljaju se ovih dana, prvi već na dan kada sud odlučuje o tome može li Navaljni na slobodu. Poznavatelji prilika kažu da bi nova februarska revolucija mogla prerasti u krvave nerede kakve smo prošle godine gledali u proputinovskoj Bjelorusiji.
Inače, Aleksej Navaljni ove je godine nominiran za Nobelovu nagradu za mir. No pravosuđe u Rusiji „nominiralo“ ga je i za višegodišnju kaznu u nekom od sibirskih logora osude li ga zbog navodnih starih kršenja zakona. Kako izvješćuje The New York Times iz Moskve, pokazivanje sile, uključujući zatvorene stanice podzemne željeznice, tisuće uhićenja i često brutalne napade na prosvjednike, nisu uspjeli zaplašiti demonstrante. Prosvjedi su proplamsali čitavom Rusijom - od Sibira do Urala i Petrograda. U Moskvi su prosvjednici u koloni marširali prema zatvoru u kojem se nalazi Aleksej Navaljni uzvikujući: "Svi za jednog i jedan za sve!" Statistika pokazuje da represivni aparat ruske države dobro radi. U 85 gradova širom Rusije uhićeno je više od pet tisuća građana zbog sudjelovanja u demonstracijama, ali brojni među njima pušteni su kućama. Uhićena je i Julija, žena Alekseja Navaljnoga. U Moskvi, velegradu od trinaest milijuna stanovnika, bio je blokiran centar grada i prolaznici su se morali legitimirati i reći policiji kuda idu.
"Ne razumijem čega se boje", rekla je policiji prosvjednica po imenu Anastasia Kuzmina, 25-godišnjakinja zaposlena u reklamnoj agenciji, prenosi The New York Times. Osvrćući se na vrhunac Staljinove masovne represije, dodala je: "Kao da smo skliznuli u 1937."
Analitičari kažu da je Navaljni ujedinio različite kritičare ruske vrhuške i predsjednika Putina, od nacionalista do liberala, što je izazvalo paniku u Kremlju. To je dovelo do primjene brutalne slile, jer je jasno da Putin ne namjerava otići s dužnosti. Situacija u Rusiji izazvala je međunarodne reakcije. Novi američki državni tajnik Antony Blinken osudio je "ustrajnu upotrebu oštre taktike protiv mirnih prosvjednika i novinara.“ Nakon toga je rusko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo priopćenje u kojem optužuje Sjedinjene Države da podupiru prosvjede kao dio "strategije za obuzdavanje Rusije. "
Suradnici Alekseja Navaljnoga, koji je uhićen po slijetanju u Moskvu zbog starih optužbi za poreznu pronevjeru, pozivaju na nove prosvjede koji bi, kad okonča ruska zima, mogli biti znatno masovniji.
- Ruski su građani ponovno pokazali svoju moć i snagu i nema sumnje da Putin to razumije, poručio je u Leonid Volkov, glavni pomoćnik Alekseja Navaljnoga koji koordinira prosvjede iz inozemstva preko YouTubea. Umjesto političkog dogovora koji bi smirio prilike u Rusiji, Kremlj je odobrio nove policijske taktike u sukobima s protivnicima. Korišteni su elektrošokeri koji ne izazivaju smrtne posljedice te suzavac koji nije korišten pri ranijim prosvjedima u Moskvi i Petrogradu.
Žestoki obračun s prosvjednicima pokazuje da Vladimir Putin nije spreman za propitivanje svoje vlasti. U Rusiji postoji slobodan, otvoren internet te neovisni mediji, pisani i elektronski, ali to je maksimum koji se može očekivati od sadašnje vlasti. BBC navodi da su građani u ruskim regijama bjesniji i skloniji prosvjedima od onih u Moskvi.
Sporna snimka
- U Moskvi imamo sigurnost, mjesta za rad ako dobijemo otkaz, ali u regijama je to puno suženije, ističe politologinja Ekaterina Schulmann i kaže da izvan Moskve "ljudi riskiraju više." U Vladivostoku na krajnjem istoku Rusije pristalice disidenta Navaljnog kažu da u gradu nije bilo demonstracija ovakvih razmjera u posljednjih deset godina. Katerina Ostapenko, lokalna koordinatorica skupine što podržava opozicionara nije sama sudjelovala: policija ju je pokupila dan ranije. Ipak, Ostapenko kaže da je izašlo oko tri tisuće ljudi, poprilično motiviranih posljednjim video uratkom Navaljnog - istragom korupcije čiji je cilj bio sam predsjednik Vladimir Putin.
Riječ je o poznatoj snimci raskošne palače vrijedne milijardu eura koju je na društvenim mrežama pregledalo oko sto milijuna ljudi. Nakon što su iz Putinova okruženja ustvrdili da palača nije njegova, to je potvrdio i oligarh Arkadij Rotenberg koji kaže da je on vlasnik raskošne vile na Crnom moru. Rotenberg je milijarder s bliskim vezama s Vladimirom Putinom te je u intervjuu objavljenom na prokremaljskom kanalu Mash Telegram, izjavio: „Uspio sam postići dogovor s vjerovnicima prije nekoliko godina i postao sam korisnik ove zgrade prije nekoliko godina". On tvrdi da će nekretnina biti dovršena "za nekoliko godina" te da će postati apartmanski hotel.
Posljednji događaji pokazuju da je Aleksej Navaljni danas najistaknutije lice ruskog protivljenja predsjedniku Vladimiru Putinu. Taj 44-godišnji bloger ima milijune ruskih sljedbenika na društvenim mrežama - mnogi u ranim 20-ima ili mlađi - i uspio je izboriti neke od svojih pristaša u lokalna vijeća u Sibiru 2020. godine. Navaljni tvrdi da je Putinova stranka Jedinstvena Rusija puna "lopova i lopova" i optužuje predsjednika da "isisava krv iz Rusije" kroz "feudalnu državu" koja koncentrira moć u Kremlju.
Nakon što je uhićen 17. siječnja po povratku iz Berlina, preko društvenih mreža poručio je da se radi o izmišljenom slučaju čiji je cilj ušutkivanje. Poslije toga je njegova Zaklada za borbu protiv korupcije (FBK) objavila na YouTubeu video na kojem se vidi luksuzna palača uz Crno more koju su, navodno, bogati gospodarstvenici izgradili za predsjednika Putina. Rusiju, okovanu ledom i zatvorenu pandemijom korona virusa zbog koje su javni skupovi i zabranjeni, očekuje vruće proljeće i ljeto. Ipak, valja li se njezinim gradovima ozbiljnija promjena vlasti, teško je pretpostaviti.