(Hina)
Politička desnica okupljena u tri stožerne stranke – Most, Hrvatske suvereniste i potreseni Domovinski pokret – pronašla je novu monetu za potkusurivanje vladajuće većine HDZ-a i malih partnera, ali i temu s kojom se može beskrajno prepirati sa strankama ljevice i socijaldemokratima. Riječ je o osporavanju uvođenja eura kao službene monete, koja bi najranije 1. siječnja 2023. godine mogla zamijeniti kunu. Nametanje rasprave o euru i traženje referenduma o njegovom vođenju, što najavljuju saborski zastupnici Mosta Nikola Grmoja i Domovinskog pokreta Stephen Bartulica, dolazi kao početak „političke jeseni“ za koju se najčešće najavljje da će biti burna – iako jača nevera svake godine izostane.
- Pokretanje te teme samo je dokaz da su se političari vratili s godišnjeg odmora, kaže analitičar i komunikacijski stručnjak Krešimir Macan izražavajući sumnju da bi na tu temu desne i krajnje desne stranke mogle postići bilo kakav uspjeh.
Gubitak suvereniteta
Napokon, po posljednjem istraživanju Eurobarometra, uvođenje eura kao nacionalne valute u Hrvatskoj podržava 61 posto građana, što je porast od desetak posto u posljednjih nekoliko mjeseci. Argumenti koji se potežu protiv uvođenja eura navodni je gubitak državnog suvereniteta – na koji je Hrvatska ionako pristala ulaskom u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine. Hoće li se deset godina kasnije u našim trgovinama i plaćati eurom, nije još posve sigurno, no stabilizacija privrede i ulazak u europski tečajni mehanizam pokazuje da bi Hrvatska narodna banka već u siječnju 2023. mogla pustiti u optjecaj kovanice s likom kune, hrvatskog zemljovida, Nikole Tesle i glagoljice čiji su motivi izabrani na javnom natječaju.
Osnovni dio plana desnih političara oni su već otkrili – tražit će referendum o uvođenju eura, ali pitanje je hoće li on uopće doći do prikupljanja potpisa na ulicama jer bi ga mogao zaustaviti Ustavni sud postavi li se pitanje o ustavnosti referendumskog zahtjeva. To bi pitanje mogao postaviti i sam HDZ – čiji su čelnici, za sada, samo lakonski odgovorili suverenistima da im se sviđaju euro plaće u Europskom parlamentu.
Preživljavanje stranaka
Dio plana kojeg šefovi Suverenista, Mosta i DP-a ne otkrivaju je privlačenje desnih birača koji su trenutačno – nakon povratka Miroslava Škore u estradu i vinariju – na svoju stranu. U Hrvatskim suverenistima Hrvoja Zekanovića i Mostu Bože Petrova žele privući birače i simpatizere DP-a, dok sami „pokretaši“ žele oko sebe zadržati što je više moguće ljudstva. Prema posljednjem Crobarometru Nove TV – najsvježijem istraživanju s kojim javnost raspolaže – Most se popeo na 8,9 posto i četvrta je stranka po snazi u zemlji. DP je pao na pet posto – na granicu izbornog praga i bori se za preživljavanje u krugu velikih stranaka. Suverenisti su ispod dva posto, ali ta stranka u parlament uvijek ulazi u koaliciji s drugima, posljednji puta upravo s DP-om.
- Desnica je pokrenula inicijativu o euru jer nemaju što raditi pa prodaju desničarsku suverenističku priču – sačuvajmo kunu. Dio ljudi će se na to zapaliti što nije neobično, ali očito je kako suverenisti to koriste da bi se nametnuli nakon raskola u Domovinskom pokretu. Ne vjerujem da će imati ozbiljne rezultate u tome, mogu animirati mali dio biračkog tijela, no ne mogu od napraviti širi problem, objašnjava Krešimir Macan i dodaje: „Ta priča je pokrenuta zbog raspodjele preostalih snaga na desnici.“
Macan podsjeća da Most za dizanje rejtinga koristi sve desničarske teme koje im padaju na pamet.
Prostor u javnosti
- Prvo su bili antivakseri, pa su istupali protiv LGBT zajednice, dosta kopiraju Viktora Orbana i njegovu politiku te idu u ekstreme kako bi zainteresirali javnost. To je borba za dvadeset posto glasova na cijeloj desnici, HDZ ih uzima trideset posto. Priča protiv eura je očekivana za sve suverenističke stranke koje su desnije od HDZ-a.“
- Suverenitisti sada pokušavaju uzeti što mogu i preuzimaju prostor Domovinskom pokretu jer je Škoro, kao, samo zabavljač, dok su oni prava desnica. DP pak pokušava zadržati što može, kaže Macan i dodaje: „Zanimljiv je timing kada se to događa – u trenucima rasula u DP-u. To nije bilo niti na jednim izborima, niti se zadnjih godina o tome govorilo. Sada su procijenili da pričom protiv eura mogu dobiti prostor u javnosti. Vjerojatno će pokrenuti i temu emigranata vezanu uz Afganistan, veli Macan.
Tema o uvođenju eura za hrvatsku desnicu ipak je „korak naprijed“ jer su njihove medijske priče do sada bile vezane uz ustaški pozdrav ZDS i slične povijesno-revizionističke teme.
- Moraju se prebaciti na nešto drugo, ZDS će im ionako zabraniti, napominje Macan.
Uvođenje eura – dok još nije bio poznat ni približan datum kada bi do toga moglo doći – bilo je osporavano i na ljevici te u tzv. prosvjednim strankama. U izbornoj kampanji za Europski parlament protiv uvođenje eura bio je Živi zid – čiji je predsjednik danas europarlamentarac – dok su određene skeptične i neodređene odgovore davali i SDP i tadašnji Start Dalije Orešković, današnje saborske zastupnice stranke Centar. Zastupnica Radničke fronte Katarina Peović prošlog je rujna izjavila da je njezina stranka protiv uvođenja eura, dok su u platformi Možemo! izražavali skepsu zbog postojeće arhitekture europske monetarne unije.
Jamstvo stabilnosti
- Stajališta se mijenjaju. Kad se dogodila korona pandemija, postalo je jasno koliko je korisno što se vezalo uz tečajni mehanizam europske centralne banke što je zajamčilo stabilnost kune. Dakle, posve je jasno da se pokazalo što znači biti u eurozoni. Na najbolji način je demonstrirano što znači biti u eurosustavu i pokazuje se da je to snažno jamstvo stabilnosti. Napokon, ulaskom u EU odrekli smo se dijela suvereniteta jer imamo sigurnost u toj velikoj zajednici. To se vidjelo i u korona krizi i u saniranju posljedica potresa, objašnjava Macan.
Osporavanje uvođenja eura kao nacionalne monete u Hrvatskoj tema je kojom politička desnica ulazi u jesenske parlamentarne rasprave i javne debate. Budući da su izbori još daleko – dok će referendum teško provesti s uspjehom – može se zaključiti da će biti zanimljivo tko je od tih stranaka povećao, a tko smanjio rejting kod birača.