ZNANSTVENI SAVJET ZA BORBU PROTIV KORONAVIRUSA

POZADINA "ZAHVALE NA SURADNJI": Znanstvenici koji su optužili Vladu da nije dobro vodila borbu protiv korone najsnažniji je udar na Plenkovićev kabinet

Prije svega, znanstvenici nisu političari pa da se sa njima HDZ ili bilo koja druga stranka lopta ako ne pristanu zastupati stavove koji ne odgovaraju vladajućima. Oni su upravo izabrani u takva tijela da iznose vlastita mišljenja koja se nikako ne trebaju podudarati

| Autor: Jurica Körbler
Online sjednica Znanstvenog savjeta za suzbijanje epidemije - premijer Andrej Plenković i znanstvenici na monitoru (Hina)

Online sjednica Znanstvenog savjeta za suzbijanje epidemije - premijer Andrej Plenković i znanstvenici na monitoru (Hina)


Da znanost i politika često ne idu ruku pod ruku najbolji je pokazatelj ovaj nemilosrdni rat dijela hrvatskih znanstvenika s Vladom Andreja Plenkovića, a koji je u konačnici rezultirao "zahvali na suradnji" nekolicini članova Znanstvenog savjeta. Gotovo nevjerojatno zvuči, ali znanstvenici koji su optužili aktualnu Vladu da nije dobro vodila borbu protiv korone najsnažniji je udar na Plenkovićev kabinet, daleko veći od svih jalovih pokušaja hrvatske opozicije svih ovih godina.

I dok znanstvenici vrlo jasno ukazuju gdje je problem, a on je prije svega u očito pogrešnoj strategiji koja je primijenjena u borbi protiv korone, politika vladajućih prije svega i dalje ustraje u 'peglanju' vlastitog imidža. A opozicija, ako se društvo oko SDP-a, Možemo i drugih uopće može tako nazvati, nema niti jednog suvislog pitanja zbog čega smo i u borbi protiv korone najlošiji u Europi i zbog čega je i jučer umrlo 64 osoba. To su alarmantni podaci koji iziskuju daleko dublju analizu od reakcija na ovo prepucavanje koje je uzburkalo medijsku scenu u Hrvatskoj u teškim vremenima kada i dalje ne vidimo kako će borba protiv korone završiti.

Nije zaista vrijeme da se bilo tko opredjeljuje za 'vladine' ili 'opozicijske' znanstvenike, ali je svakako krajnje čudan, neočekivan i za demokraciju opasan način kako su 'nezadovoljnici' izbačeni iz Znanstvenog savjeta. Prije svega, znanstvenici nisu političari pa da se sa njima HDZ ili bilo koja druga stranka lopta ako ne pristanu zastupati stavove koji ne odgovaraju vladajućima. Oni su upravo izabrani u takva tijela da iznose vlastita mišljenja koja se nikako ne trebaju podudarati. I nema ništa lošeg da kroz vlastite inicijative, kao kod apela 26 znanstvenika iznose neke druge tvrdnje koje nisu mile ušima 'unisonog' Znanstvenog savjeta, bez obzira ako su sjedili i u tom tijelu.

Kada je riječ o Znanstvenom savjetu hrvatska je Vlada od početka činila grešku za greškom. Krajnje je bilo neprimjereno kako je objašnjeno da dr. Ivan Đikić nije uključen u Znanstveni savjet, jer je poruka bila 'izabrali smo samo najbolje'. A, onda je lako izvući zaključak da aktualna garnitura iz Banskih dvora Đikića ne smatra dijelom 'onih najboljih'. Vlada ili bilo tko drugi tko je predlagao članove Znanstvenog savjeta svakako nije kompetentna ocjenjivati znanstvenike, jer za razliku od hrvatskih ministara koji u svojim mandatima ne učine ništa, osim što ih prate korupcijske afere, hrvatski znanstvenici koji rade u svijetu imaju blistave karijere. Poput Đikića, Bana ili Štagljara. Dakle, taj nivo rasprave je besmislen. Posebnu grešku u svemu je učinio i sam Plenković. Naprosto nije trebao ići na formiranje savjetodavnog tijela u kojem će mjesto naći samo oni za koje se unaprijed pretpostavilo da će 'amenovati' prijedloge politike. A još je manje trebao dopustiti da se premijerovo ime veže uz 'odbijenicu' neposlušnim znanstvenicima, bez obzira što se Vladin PR sada trudi pokazati da sa time nije imao veze. Plenkoviću sada preostaje da sve pozove na daljnju suradnju, bez obzira misle li isto kao poslušni Capak ili posve drugo.

Isto tako, trebalo je i do sada dopustiti maksimalno korektnu raspravu među znanstvenicima, bez da se bilo tko vrijeđa. Jer, sve ono na što je upozoravao Đikić pokazalo se točnim. Dok je Krunoslav Capak lutao u svojim prognozama, Đikićeve su bile točne i precizne. I onda smo došli do toga da smo i u korona krizi najgori u Europi, što je svakako signal za uzbunu, ali i poruka politici da treba mijenjati ljude koji su izabrali krivu strategiju.

A ta kriva strategija, na što su upozoravali i Đikić i drugi koji su sada izbačeni iz Znanstvenog savjeta dovela nas je do toga da je broj mrtvih svakog dana viši od pedeset. Još prije dva tjedna je dr. Branko Kolarić tražio da se pređe na online nastavu, što je odbijeno, da bi se sada prihvatilo. Uostalom, iskustva europskih država nam pokazuje da su strože mjere dale rezultate, bez obzira što se 'podobni' znanstvenici iz Vladinog savjeta trude dokazati suprotno. Pa zar bi jedna Angela Merkel, valjda najsposobnija europska političarka najavila za božićne praznike još drastičnije mjere da situacija nije ozbiljna. Pa zar bi u katoličkoj Italiji bilo angažirano 70.000 policajaca da sprječavaju masovni odlazak vjernika za Božić u crkve da nije krajnje teška situacija. Pa zar bi štedljivi Slovenci zatvorili zemlju i poručili 'najvažniji su nam životi i zdravlje ljudi, a tek onda ekonomija' da korona kriza nije prijetila zemlji. A mi smo do nedavno tolerirali masovne svadbe, prepune kafiće, crkvena događanja i što sve ne. Za to u konačnici netko treba odgovarati.

Treba prije svega reći da   su hrvatski znanstvenici svo vrijeme željeli dobro za svoju zemlju, da se nađe najbolji model kako se suprotstaviti virusu, očuvati ekonomiju, zdravstveni sustav i u konačnici imati najmanje žrtava. U takvim okolnostima ne vrijede pravila politike, da je najpametniji onaj koji ima najviše ruku u parlamentu. Dok nas HDZ može uvjeravati da najbolje vode zemlju, a opet smo na europskom dnu, druga je stvar s ovom krizom. Zato je trebalo više tolerancije saslušati i one koji su predlagali druge mjere, smarajući da bi za Hrvatsku bile efikasne.

Krajnje je bilo neprimjereno da je političko opredjeljenje bilo presudno i kod formiranja ekipe koja je svo ovo vrijeme vodila bitku protiv korone u sklopu Nacionalnog stožera civilne zaštite. Čim se vidjela produžena ruka politike bilo je jasno da će pasti i ugled Stožera, a samim time i povjerenje svih građana. Jer, u Stožer ne smiju vjerovati samo glasači HDZ-a, već doslovno svi građani, oni s političkom iskaznicom neke druge stranke, ali prije svega oni koje politika ne zanima. U ovom slučaju ljude zanima očuvanje zdravlja, kao prioritet.

”Pokazali ste na čemu temeljite svoj odabir savjetnika, a Vlada je privatnicima omogućila ogromne zarade”, ozbiljno je upozorenje dr. Đikića. Da postoji opozicija, koje nema, već sama ta poruka izazvala bi dodatne analize i istraživanja, ali se kod nas po običaju sve stavlja pod tepih. Nažalost, novci su uvijek u pozadini mnogo toga što se događa u Hrvatskoj, a posljedice snose svi, prije svega oni koji iz svog džepa plaćaju razne usluge. Ostaje u zraku i pitanje kako je kod nas test za koronu mogao biti skuplji nego u Njemačkoj, a ulazna mu je cijena bila svega desetak eura, dok u konačnici sto.

Sami znanstvenici su poručili da su spremni dalje surađivati na dobrobit zemlje. ”Formalno ili neformalno”, kaže dr. Nenad Ban, zasigurno jedan od najuglednijih hrvatskih znanstvenika s briljantnom karijerom u Švicarskoj. Ako već Savjet nastavlja s radom bilo bi poželjno da se odrede i pravila igre, da se spriječi svaki pokušaj da članovi savjeta budu oni za koje se sumnja da imaju vlastiti interes u ovoj korona krizi. Međutim, nakon svega pitanje je treba li nam više Savjet čiji je rad kontaminiran i doveden u sumnju. Ako se Savjet pretvori u još jedno politizirano tijelo onda će posljedice biti još poraznije.

Na sreću za Hrvatsku, ipak nismo Trumpova Amerika. CNN tako javlja da je necivilizirani policajac s uperenim pištoljem upao u kuću Rebeke Jones, znanstvenice koju je otpustilo Ministarstvo zdravlja nakon što je optužila vlast da loše vodi borbu protiv korone i falsficira podatke. Tereti je se da je imala pristup povjerljivim podacima i nakon što je uklonjena s položaja, što ona negira. Kakva je Amerika danas najbolje pokazuje snimka objavljena na CNN-u gdje policajac ima uperen pištolj u djecu znanstvenice. Ali, to je američka priča, još jedna u nizu onih koje pokazuju koliko je Donald Trump srozao standarde američke demokracije.

Za Hrvatsku je sada važno naći ishod iz ovog nepotrebnog rata znanstvenika i politike. Jedini pametan potez politike bio bi da se donekle pospe pepelom i pozove sve znanstvenike da dalje daju svoj doprinos u borbi protiv korone. Šteta s izbacivanjem, kako god će to protumačiti Vladin tim, već je učinjena i opet je sreća vladajućih da nemaju pravu opoziciju pa neće u konačnici ništa izgubiti. Ali, izgubit će Hrvatska i to se mora spriječiti. Interes je Hrvatske da se i dalje čuju stavovi Đikića, Štagljara, Kolarića, Sriće, Bana, Rudana i svih drugih, sviđalo se to vladajućima ili ne.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter