SISAK

Polaznici Ratne škole na studijskom putovanju u Sisačko-moslavačkoj županiji

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U sklopu terenske nastave, polaznici 23. naraštaja Ratne škole "Ban Josip Jelačić" Hrvatskog vojnog učilišta "Franjo Tuđman", koja obrazuje visoke časnike Oružanih snaga RH i druge državne dužnosnike, u srijedu su u jednodnevnom posjetu Sisačko-moslavačkoj županiji.

  Polaznike Ratne škole, kao najviše vojno-civilne obrazovne institucije u Hrvatskoj, primio je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić.

 Tijekom jednosatnog susreta, upoznao je s poviješću županije, posebno njenom bogatom ratnom povijesti. Uz ostalo, spomenuo je pobjedu kršćanske vojske nad osmanlijama 1593. godine, a posebno je bilo riječi o Domovinskom ratu, koji je završio vojno-redarstvenom operacijom Oluja upravo na području ove županije.

 Bilo je i riječi o županijskom gospodarstvu, demografiji, razvojnim projektima i njenim drugim obilježjima, te o stanju sigurnosti, osobito uz više od 200 kilometara vanjske granice EU. Žinić je najavio i buduće susrete s polaznicima škole, uz osmišljavanje tematskih programa. 

 Načelnik Ratne škole, brigadir Mijo Kožić, rekao je da je studijsko putovanje Sisačko-moslavačkom županijom dio programa obilaska hrvatskih županija. Polaznici su stekli detaljnije spoznaje o doprinosu ove županije Domovinskom ratu, posebno cijeneći doprinos načelnika Glavnoga stožera generala zbora Janka Bobetka. 

 Polaznici Ratne škole "Ban Josip Jelačić" HVU "Franjo Tuđman" posjetili su i sisački Stari grad, a na Gradskom su groblju odali počast generalu Janku Bobetku.

 Programom je obuhvaćen i posjet petrinjskoj vojarni "Predrag Matanović" u kojoj se nalaze elitne postrojbe HV-a, te mjestu predaje neprijateljskog 21. Kordunskog korpusa Hrvatskoj vojsci u Gornjem Viduševcu, čime je praktički završio Domovinski rat.  Polaznici su, istaknuo je, ovdje stekli nova znanja i vizije razvoja. 

  Ratnu školu "Ban Josip Jelačić", koja je utemeljena 1998. godine, dosad je završilo 305 polaznika, od kojih su 252 iz Hrvatske (časnici MORH-a i Oružanih snaga RH, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, te Vatrogasne zajednice), dok ih je 53 bilo iz susjednih i prijateljskih zemalja, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.  


Podijeli: Facebook Twiter