RASKOL U SDP-U

POBUNJENICI PROTIV DAVORA BERNARDIĆA UPORNO TRAŽE NJEGOVU SMJENU Ne ode li Bernadić, SDP se dijeli na dvije stranke?

Suspendirani Peđa Grbin (Neven LAZAREVIĆ)

Suspendirani Peđa Grbin (Neven LAZAREVIĆ)


Novu socijaldemokratsku stranku - SAD (Stranka aktivne demokracije) – predvodilo bi dvadesetak saborskih zastupnika, eurozastupnica Borzan i niz uglednih članova. No, upitno je kakvu bi podršku stranka imala na terenu

Socijaldemokratska partija i njezin predsjednik Davor Bernardić u očekivanju su novih unutarstranačkih oluja. Pobunjenici u stranačkim redovima sve su brojniji i organizacijski snažniji te sve uporniji u traženju da predsjednik stranke podnese ostavku na šefovsku dužnost i da se raspišu unutarstranački izbori. Očekuje se kako će već ovog vikenda organizaciju SDP-a u Dalmaciji preuzeti Ranko Ostojić.

Prema kuloarima, Davora Bernardića na odlazak sa čelnog mjesta nagovaraju i njegovi bliski suradnici, argumentirajući to činjenicom kako ne kontrolira čak 24 saborska zastupnika, jedinog SDP-ova župana te niz drugih članova na istaknutim mjestima u državnoj i javnoj upravi.

Europski izbori

S druge strane, pobunjeni i suspendirani SDP-ovci žele što prije isprovocirati unutarstranačke izbore i presložiti pozicije na Iblerovu trgu. "Čini se razvidnim zašto žure pobunjenici s pokušajem smjene i zašto se Bernardić tome toliko snažno opire,” kaže politolog Davor Gjenero. On smatra da „europski izbori više nisu tako daleko pa je sukobljenim stranama važno da na njih istaknu svoje ljude. U slučaju da se Bernadić održi do europskih izbora, njegov glavni kandidat bio bi Tonino Picula, a listu kandidata bi skrojio sam,” objašnjava Gjenero. Očekuje se da bi na europske izbore SDP mogao izaći samostalno bez obzira što s HSS-om ima potpisano strateško savezništvo.

- Europski izbori idućeg svibnja bit će prvi pravi test političke snage Bernardića i njegova SDP-a, ako se do tada održi na čelu stranke. Ankete, po kojima on loše stoji, nešto su posve drugo od izbornih rezultata, podsjeća Gjenero.

Druga strana, koju predvode suspendirani potpredsjednik SDP-a Peđa Grbin i član predsjedništva Siniša Hajdaš Dončić, na prvo mjesto svoje europske izborne liste zacijelo bi stavili Biljanu Borzan, koja je i potpisala zahtjev za odlazak predsjednika stranke.

„Europski izbori najvažniji su razlog zbog kojeg se žuri s pokušajem smjene na vrhu SDP-a, ali ima i drugih. Stranački ugled je slab i treba doći do rješenja,” komentira analitičar. Sve se ozbiljnije smatraju neformalne poruke kako bi nezadovoljnici iz SDP-a, u slučaju da se Davor Bernardić održi na čelu SDP-a, mogli formirati novu stranku.

Novu socijaldemokratsku stranku – navodno će se zvat SAD (Stranka aktivne demokracije) – predvodilo bi dvadesetak saborskih zastupnika, eurozastupnica Borzan i niz uglednih članova – no upitno je kakvu bi podršku imala na terenu. Teško je pretpostaviti koliko bi stranačkih organizacija prešlo u redove nove stranke, kako bi se financirala i pripremila za nadolazeće izbore te kako bi to primili glasači koji do sada nikada nisu podržavali „raskolničke” stranke.

Mangupi u SDP-u

Postavlja se pitanje i predsjednika moguće nove stranke, a licitira se imenom Zorana Milanovića, bivšeg lidera SDP-a koji se navodno priprema na predsjedničku kandidaturu 2020. godine.

„Sjećamo se stvaranja Akcije socijaldemokrata koju je sredinom devedesetih godina predvodio Miko Tripalo, a koja je nastala kada nisu uspjeli srušiti Ivicu Račana. Na izborima su propali” podsjeća Davor Gjenero.

„Zastupnici sjede u Hrvatskom saboru zato jer im je to odredio stranački šef. Većina njih u bazi, na terenu, ništa ne znači. Poznato je da neki pobunjenici nisu uspjeli ući niti u vijeća gradskih četvrti tamo gdje žive,” kaže Gjenero. Toga su svjesni mangupi u SDP-ovim redovima te pokušavaju na svaki način prisiliti Bernardića na odlazak. Prihvatljivim rješenjem smatra se imenovanje Zlatka Komadina na mjesto vršitelja dužnosti predsjednika SDP-a na godinu dana. Ljetne oluje na Iblerovu trgu mogle bi, dakle, dovesti do promjene kapetana i kursa SDP-ove skoro pa potonule lađe, no nije nemoguć scenarij po kojem će pobunjeni mornari morati potražiti nešto veći čamac za spašavanje.

(Dubravko Grakalić)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter