(N. LAZAREVIĆ)
Kada sam u rujnu 2017. istupio i upozorio na loše stanje u SDP-u, prozvali su me i napomenuli kako je stranački rejting oko 23 posto i da to nije loše. Tada su neimenovani izvori bliski predsjedniku stranke govorili kako će se zvono za uzbunu oglasiti kada rejting padne ispod 20 posto. Kada je rejting pao i zadržao se ispod 20 posto, isti neimenovani izvori tvrde kako će Bernardić morati otići ako rejting padne ispod 15 posto
Najistaknutiji istarski SDP-ovac i suspendirani potpredsjednik te stranke Peđa Grbin ne izgleda uplašeno stegovnim mjerama koje su ga snašle zbog kritika upućenih stranačkom vrhu. Štoviše, zajedno s ostalim suspendiranim SDP-ovcima nastavlja otvoreno kritizirati predsjednika svoje stranke Davora Bernardića, a na poštedi nisu ni politički konkurenti iz HDZ-a i IDS-a.
- Na početku razgovora možda bismo trebali razjasnite govorite li, kao suspendirani potpredsjednik SDP-a, isključivo u svoje ime ili u ime stranke? Barem u ime dijela stranke?
- Koliko mi je poznato, još sam uvijek član SDP-a i nisam isključen iz stranke. Također sam saborski zastupnik, član SDP-ovog kluba zastupnika i obnašam neke dužnosti u Hrvatskom saboru. Dok mi klub zastupnika ne kaže drukčije, naravno da ću javno istupati iznoseći vlastite stavove, kao i stavove koje smo usuglasili na klubu.
- Klub SDP-a u Saboru nije se usuglasio oko odlaska predsjednika stanke Davora Bernardića, iako je čak 23 zastupnika potpisalo zahtjev da on napusti čelnu stranačku funkciju. Ukupno, oko 90 dužnosnika SDP-a traži da Bernardić ode. Što je povod tako masovnom nezadovoljstvu njegovim radom?
- Prije puna tri mjeseca Klub zastupnika SDP-a tražio je od predsjednika zajednički sastanak Kluba i predsjedništva stranke jer postoje veliki problemi u radu kluba i dogovorima o zauzimanju političkih stavova s predsjednikom stranke. Ta sjednica još nije sazvana. Glavne zamjerke ne bi stale u intervju, ali podijelio bi ih u dvije grupe. Prva je komunikacija s glasačima SDP-a, a druga je unutarstranački rad.
- Možete li biti detaljniji?
- Naravno. Komunikacija s glasačima SDP-a je katastrofalna pa ću podsjetiti samo na jednu situaciju - ponašanje oko Istanbulske konvencije. SDP je godinu dana radio na usvajanju konvencije, da bi predsjednik stranke na kraju tog procesa iznio ideju kako se ona neće ratificirati. Nakon toga je napao naše tradicionalne koalicijske partnere, kao što su IDS ili Glas, koji su se nedvosmisleno zalagali za ratifikaciju. Bernardić nije napao IDS zbog nepotizma i klijentelizma u Istri, što bi svatko podržao, nego zbog onoga u čemu su dosljedni od prvog dana - u borbi za ljudska prava i ravnopravnost. Pokazao je potpuno nerazumijevanje politike i suradnje s potencijalnim koalicijskim partnerima.
Lažno upisivanje ljudi
- Kakve zamjerke imate na račun predsjednika SDP-a u unutarpartijskom radu?
- To se najviše vidi na posljednjim provedenim unutarstranačkim izborima gdje smo primijetili kontinuirane manipulacije, primjerice lažnim upisivanjem ljudi koji nisu, do trenutka primanja članske iskaznice, ni znali da su upisani u SDP. Trenutačno tek trećina članova stranke ima pravo glasa na unutarstranačkim izborima, a kad ti izbori dođu, svoje pravo iskoristi 50-60 posto članova koji mogu birati. Dakle, od 35 tisuća članova stranke aktivno je tek sedam-osam tisuća, za što je odgovoran predsjednik stranke i tim koji ga okružuje.
- Njegov prethodnik nije kriv za slabo stanje SDP-a?
- Za to nije kriv Zoran Milanović koji stranku ne vodi od rujna 2016. godine, nego onaj tko je stranku naslijedio na rejtingu od 30 posto i spustio je na rejting od 18 posto. A on se zove Davor Bernardić.
- Njega još uvijek podržava većina u Glavnom odboru SDP-a, svim kritikama unatoč.
- Da on nema većinu u Glavnom odboru, ja ne bih bio suspendiran. Ali, ta je većina vrlo tanka – ima 56 od 103 člana Glavnog odbora. Mene to sigurno neće spriječiti da govorim ono što vidim i ono što mislim. (RAZGOVARAO Dubravko GRAKALIĆ, SNIMIO Neven LAZAREVIĆ)