Potpredsjedniku SDP-a Peđi Grbinu, jedinom saborskom zastupniku iz Istre koji pripada socijaldemokratskoj stranci, uskoro će isteći „kazneni rok” odnosno suspenzija koja mu je izrečena unutar stranke zbog oponiranja Davoru Bernardiću. Na narednom Glavnom odboru SDP-a ukidaju se, naime, suspenzije za sva četiri "pripitomljena" člana stranačkog vodstva, što bi moglo značiti daće Grbin biti još aktivniji.
- Na predstojećem Glavnom odboru SDP-a ukinut će se Vaša dvogodišnja suspenzija. Ni do sada niste šutjeli, hoćete li "pojačati tempo"?
- Držim da sam među najaktivnijim saborskim zastupnicima bez obzira na suspenziju. Ona nije i neće promijeniti moje aktivnosti i odgovornost prema biračima.
Dovršetak bolnice
- Kakvi su planovi za saborsku jesen?
- Pred nama je nekoliko tema koje će se uskoro morati raspraviti. To je prije svega inicijativa za smjenu ministra zdravstva Milana Kujundžića, mi Istrijani i Puležani dobro znamo kakvu štetu je nanio istarskom i pulskom zdravstvenom sustavu i zbog čega mora otići. U saborskoj raspravi postavit ću pitanje pulske bolnice i roka njezinog konačnog završetka. Pitanje je kada građani mogu očekivati preseljenje i nastavak obnove starog rodilišta. Inzistirat ću na odgovorima što se odnose na pulsko zdravstvo i odgovornost ministra Kujundžića.
Pored toga, u proceduru smo uputili zakonske prijedloge što se tiču prava na pristup informacijama, odnosno tumačenja koje bi trebalo otkloniti mogućnost lokalne samouprave da izbjegava odgovore na pitanja vijećnika. Uputili smo u proceduru i prijedlog za dopunu Zakona o sprječavanju sukoba interesa koja bi trebala onemogućiti Plenkovića i njemu slične da izbjegavaju postupke koji se protiv njih vode. Tu je i inicijativa koja bi trebala pomoći invalidima rada u Uljaniku. Puno je toga
- Pulska bolnica dobila je 150 milijuna kuna od Vlade za novu opremu. Sve sa zakašnjenjem. Vrijede li jednaka mjerila za Istarsku županiju ili za druge dijelove Hrvatske?
- Odgovor je ne. Podsjetit ću na 2016. godinu i zastoj u izgradnji bolnice, kao i najavu da ćemo krajem ove godine biti u novoj bolnici. Želim odgovore zašto to nije napravljeno i kada će građani Istre i naši gosti imati zdravstvenu zaštitu koju zaslužuju i plaćaju. Podsjetit ću i na odluku o inovativnim lijekovima za rak koji se u Puli upravo odlukom sadašnjeg ministra i HZZO-a ne daju pa naši pacijenti moraju putovati u Rijeku. Kao da im nije dosta što boluju od raka, nego po lijek moraju putovati sto kilometara.
- Kako gledate na odnos Vlade prema 3. maju kojeg se spašava i ostatku Uljanik grupe koja je u stečaju?
- Tu bi dodao i odnos prema Fortenova grupi, odnosno Agrokoru, jer će tamo Vlada opet, po potrebi, pomoći. Dakle, pomaže se 3. maju i Agrokoru, dok Uljanik treba propasti. Što se tiče Vlade, ali i nekih naših kolega i kolegica u Istri – sjetimo se za koga je radio Ivan Jakovčić – očito je da će se Uljanik razrezati i prodati u staro željezo, dok će se prostor rasprodati za nešto drugo. Mi u SDP-u smatramo da treba podržati stečajnim planom, smatramo da preustroj ne smije biti bauk i nadam se da će Vlada shvatiti da je i njezin interes da se to dogodi. Jer, ako se on podrži, onda postoji šansa da se barem dio plaćenih jamstava vrati umjesto da četiri milijarde kuna i tisuće radnih mjesta ostanu samo zapisi u povijesnim knjigama.
- Je li Vas iznenadila izjava Furia Radina, potpredsjednika Hrvatskog sabora, o idealnoj autonomiji Istre koja bi plaćala samo troškove vanjske politike i obrane, te pomagala nerazvijenim krajevima. Kao što je nekada Hrvatska pomagala Kosovu?
- Istra je dio Hrvatske, to kaže istarska himna i to je ono što me u politici vodi. Ali, sadašnji sustav regionalne samouprave Hrvatske je loš i bolje ga je izgubiti nego naći. Ako županijama ne povećamo ovlasti i ne smanjimo njihov broj, onda nam nisu potrebne.