(Hina/EPA)
Europe Direct Rijeka, informativni centar za Rijeku i županiju , koji će pružati informacije o mogućnostima i prednostima, koji su na raspolaganju građanima država članica Europske unije, u utorak je svečano otvoren u prostoru Riječke razvojne agencije (RRA) Porin.
Zadaća je Europe Direct Rijeka da bude direktna veza između građana i EU institucija, odnosno djeluje kao produžena ruka Europske komisije (EK) koja će pružati potporu u neposrednom protoku informacija vezanih za mogućnosti i prednosti koje su na raspolaganju građanima država članica EU – lokalnom stanovništvu Rijeke i Primorsko-goranske županije.
Cilj centra je različitim aktivnostima približiti Europu ljudima na terenu i poticati ih na uključivanje u rasprave o budućnosti EU-a, koje će obuhvaćati i posjete osnovnim i srednjim školama, u kojima će se održavati prezentacije, voditi rasprave o EU-u te dijeliti službene publikacije.
Uz to, aktivnosti predviđaju i partnerstvo s lokalnim medijima, suradnju s dugim EU mrežama, poticanje svijesti o osjetljivim temama za EU, itd.
Projekt je odobren iz sredstava Europske komisije - Europe Direct za razdoblje 2021.-2025.
Projektni prijedlog Riječke razvojne agencije Porin dobio je visoku prolaznu ocjenu nakon poziva EK na podnošenje prijedloga za odabir partnera koji će u Hrvatskoj voditi Europe Direct od 2021. do 2025.
Detogodišnji okvirni sporazum sklopljen je u travnju, čime je RRA Porin postala sjedište centra Europe Direct za područje Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije do 2025.
Sve usluge Europe Direct Rijeka bit će besplatne
Centar je počeo s radom 1. svibnja, kao dio Europe Direct mreže u Hrvatskoj i nove generacije Europe Direct informacijskih centara u EU, čijom mrežom upravlja Europska komisija.
Sve usluge centra Europe Direct Rijeka bit će besplatne za sve uključene građane, ali ne obuhvaćaju pružanje pravnih savjeta niti tumačenje zakonodavstva EU-a.
Voditelj predstavništva Europske komisije (EK) u Hrvatskoj Ognien Zlatev rekao je da riječki centar povećava europsku mrežu takvih centara, kojih je više od 420, te da će približiti EU građanima, informirati ih i omogućiti im da sami procjenjuju.
Naglasio je da je mreža važna kako bi građani diljem EU doista doživjeli EU u svome gradu ili županiji. Želimo čuti kako građani razmišljaju o EU i kako vide njenu budućnosti, da budu upoznati s politikama i incijativama iz Bruxellesa, rekao je.
Hrvatska je pokazala da može biti predvodnica u određenim segmentima, rekao je i zaključio da je cilj zajednički – čišća i ljepša Hrvatska i Europa, za buduće naraštaje.
Direktor RRA Porin Dario Zorić rekao je da je riječ o jednom od ukupno 10 takvih centara u Hrvatskoj, koji će biti poveznica između EU i građana.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović istaknuo je da je, ako je neki od gradova u Hrvatskoj iskoristio benefite članstva u EU, onda to Rijeka, u puno projekata.
Nadam se da će ovaj centar približiti građanima oduke EK, rekao je Filipović, dodavši da mu se ponekad čini da su neke odluke iz Bruxellesa našim građanima nerazumljive.