NOVA KOBINATORIKA

NIŠTA OD SDP-ove KOBASICA KOALICIJE Amsterdamska gradi novi lijevo liberalni blok na SDP-ovim ostacima

| Autor: Chiara BILIĆ
Boris KOVAČEV/CROPIX

Boris KOVAČEV/CROPIX


Sada Amsterdamska koalicija leži tek na razvalinama Beljakovog ekspresno brzog pretrčavanja, Hreljinog egzaliranog dodvoravanja i SDP-ovih predizbornih pregovaračkih sposobnosti. Na građanskom centru tempo sada diktiraju socijaldemokrati

U osvit izbora za EU parlament, tada još uvijek istarski župan, a sada već čvrsto ustoličen IDS-ov europarlamentarac Valter Flego, optimistično je pričao o budućim pothvatima Amsterdamske koalicije. Političkom savezu sedmero stranka lijevo liberalnog centra - IDS-a, GLAS-a, HSS-a, HSU-a, PGS-a, Demokrata i Laburista - previđao je, lani u travnju, u jeku kampanje, ne samo rast rejtinga i izjednačavanje s HDZ-om, već i nadjačavanje SDP-a.

Preživio vlastitu smrt

Istina, razvitak takvog scenarija bio je malo vjerojatan čak i za ondašnje političke okolnosti, no nipošto nije bio nemoguć. Onomad teško izranjavan unutarstranačkim bitkama SDP je samrtno hroptao, njegov šef Davor Bernardić čekao je vlastitu sahranu, a stranci je zadnji čavao u lijesu trebao zadati upravo porazni rezultat nadolazećih izbora. Dobrom dečku bez karizme i liderskog potencijala, kako se još uvijek "tepa" Bernardiću, odbrojavali su se posljednji sati na čelu SDP-a. Njegov je čamac ostao samotan i ogoljen nasred mora, bez vanjske potpore u vidu partnerskih stranaka, a čitavu su ga godinu pokušavali osakatiti i iznutra. Probušili su mu rupe, voda je već bila do grla, ali nikako da omraženog predsjednika napokon i proguta.

A onda je Bernardić isplutao, preživio vlastitu smrt, SDP je ostvario neočekivani, "crnolabudski" dobar rezultat i time se, iako s manje osvojenih glasova, ali po broju osvojenih mandata u egalu s HDZ-om, proglasio pobjednikom EU izbora. I tako je te iste večeri, dok se u redovima umalo eutanazirane stranke lešinari nad Bernardićevim truplom još nisu ni razišli, SDP postala privlačna izba za povratak odbjeglih suradnika.

HSS-ov Krešo Beljak preletio je starom jatu prije nego što su uopće proglašeni službeni rezultati izbora. Danas je to gotova stvar. HSS se već grije na sigurnom. Povratak SDP-ovih odbjeglih partnera dodatno je ujedinila kandidatura Zorana Milanovića za predsjednika, a njegova je naknadna pobjeda, uz raskol koji se sada vodi unutar oporbenog HDZ-a, Bernardićevom SDP-u ojačala jedra. Flegovo proročanstvo da će se SDP, kad se konsolidira, priključiti Amsterdamskoj koaliciji pokazalo se netočno. Istina je sasvim suprotna. SDP će biti taj koji će diktirati tko će u Amsterdamskoj koaliciji ostati. Ništa na to ne ukazuje toliko dobro kao ozareno lice predsjednika HSU-a Silvana Hrelje u izbornoj noći, dok se razgaljeno penjao na pozornicu pokušavajući uhvatiti svijetla pobjede uz novoizabranog predsjednika. Nije da u SDP-u više ne smrdi, ali je, dobro se ovdje uklapa Krležina misao, toplo. Toplije nego u Amsterdamskoj.

SDP raskrstio s Demokratima

Sada Amsterdamska koalicija leži tek na razvalinama Beljakovog ekspresno brzog pretrčavanja, Hreljinog egzaliranog dodvoravanja i SDP-ovih predizbornih pregovaračkih sposobnosti. Na građanskom centru tempo sada diktiraju socijaldemokrati, a Amsterdamska će, opstane li uopće, nadalje živjeti kao krnja tvorevina opcija koje se nisu uspjele umiliti Davoru Bernardiću.

Takvo stanje najbolje ilustrira jučerašnje priopćenje Demokrata Miranda Mrsića, kojem je prethodila izjava glavnog tajnika SDP-a Nikše Vukasa da je SDP raskrstio s Demokratima, a u kojem javnost upozoravaju na moguću veliku koaliciju SDP-a i HDZ-a te pozivaju stranke ljevice da se udruže kako bi se suprotstavile tome.

- Demokrati su otpočetka kao misiju isticali široku koaliciju lijevog centra. Zadnje izjave iz vrha stranke pokazuju da u SDP-u ne dijele tu ideju, nego da su im dovoljni HSU i HSS. I to je očito politika koju će voditi ususret parlamentarnim izborima. Na primjeru Zorana Milanovića vidjeli smo na koji način se mogu dobiti izbori i formirati vlada lijevog centra te spriječiti HDZ i desni centar da opet dođe na vlast. Okupljanje na lijevom centru prevencija je velike koalicije SDP-a i HDZ-a, tvrdi Mrsić, čiju su dojučerašnju podršku Zoranu Milanoviću u vrhu SDP-a vrlo vjerojatno ocijenili tek kao njegovom osobnom podrškom bivšem šefu, a ne kao iskrenu pružanu ruku stranci iz koje je izbačen.

Mrsić se, očigledno, nadao da će Bernardić doživjeti sinkopu i koalirati s Demokratima te sada više ponaša kao povrijeđena strana kakvog ljubavnog trokuta, nego lider jedne stranke. Zato ne valja čuditi što insinuacije šefa Demokrata o velikoj postizbornoj koaliciji Vukas naziva glupostima: "To su gluposti. Gluposti ne komentiram". Do velike koalicije, poručuju SDP-ovci, ne će doći ni pod razno, no zasad je očigledno da će SDP pomno birati svoje buduće partnere te da nisu skloni velikoj "kobasica" koaliciji, kako se nagađalo prije predsjedničkih izbora. Bit će to, kazao je Vukas nakon prekjučerašnjeg sjednice stranačkog Predsjedništva, crveno-zelena koalicija.

Drugi lijevi blok

Taj stav potvrđuje i jedan visoki dužnosnik te stranke koji smatra da je za SDP bolja varijanta izlazak na parlamentarne izbore u manjoj koaliciji jer su, govori, mnogi unutar stranke ljuti što su se na izborima 2015. i 2016. morali odreći saborskih mjesta u korist partnera.

- SDP se već jednom opekao na predizbornu trgovinu s mandatima. Svi znamo što je bilo s HNS-om. Bolje izgubiti izbore i osnažiti stranku, nego podijeliti mandate šakom i kapom, stajalište je ovog SDP-ovca.

To Amsterdamskoj koaliciji ostavlja prostor da oko sebe okupi drugi lijevi blok, s kojim bi, po mišljenju ovog visokopozicioniranog SDP-ovca, SDP postizborno koalirao, ako bi došli u poziciju da formiraju vlast. Mišljenje je to koje dijeli s čelnicom GLAS-a Ankom Mrak Taritaš, a koja učestalo govori da oporba na izbore mora izaći u dva bloka "jer dvije mreže mogu uloviti više nego jedna". No, iako nitko to ne želi priznati, Amsterdamska je koalicija sada ipak na klimavim i neizvjesnim nogama. Tome u prilog govori i Vukasov odgovor na pitanje hoće li SDP uskoro pregovarati s IDS-om o mogućoj predizbornoj koaliciji.

- Predizborna koalicija s IDS-om nije isključena. Nismo o tome još razgovarali. Jučer su krenule pripreme za parlamentarne izbore, kratak je Vukas, koji na upit o tome gdje je zapelo s HSU-om, odnosno zašto još uvijek nije postignut zaključni sporazum, odgovara da "nije zapelo".

HSU počeo pregovore

Ipak, iz vrha HSU-a saznajemo da je ta stranka počela pregovore s SDP-om i prije HSS-a, no oni i dalje traju jer se u cijelu priču umiješao i disident Lazar Grujić, koji je izbačen iz HSU-a da bi potom osnovao Stranku umirovljenika.

- Grujić je dobar s Vidovićem i preko njega tjera vodu na svoj mlin, a Bernardić mu vjeruje. Nije da on nama tu baš nešto smeta. Tu se više radi o tom razvodnjavaju umirovljeničkog predznaka, s obzirom na to da Grujićeva stranka glasove zapravo skuplja na naše ime, kaže ovaj HSU-ovac.

Međutim HSU je, govori, ozbiljan u svojem naumu da se bori za umirovljenička prava, a socijaldemokracija mu je u tome ozbiljan, prirodan partner. Najavljuje još jedan krug razgovora s Davorom Bernardićem, dok bi 28. siječnja i Predsjedništvo trebalo održati još jedan sastanak. Što se tiče napuštanja Amsterdamske koalicije, veli da je HSU otpočetka bio pošten.

- Mi smo odmah rekli da je cilj pobjeda Flega na europarlamentarnim izborima i ništa više od toga. Ne želimo biti IDS-ov priljepak. Mi smo ipak stranka koja djeluje na nacionalnoj razini, a oni su regionalni. Parlamentarne izbore sigurno nećemo dočekati u Amsterdamskoj. Sada se zbijaju redovi. Miletić neće pristati ući u predizbornu koaliciju s SDP-om, ako mu Bernardić ne ponudi barem tri zastupnička mjesta, tvrdi ovaj HSU-ovac.

Program ili dogovor

Glavni tajnik IDS-a Giovanni Sponza ipak nije tako lakom, barem ne na riječima. Njegov je stav da je trenutno program taj koji je primaran, dok je koalicija tek jedna od zadnjih točaka dogovora.

- Prije toga treba pričati o sadržaju politike, a to su program i jasni ciljevi za narednih četiri godine mandata. Iza toga se potom usuglašava strategija, a tek nakon toga modaliteti i načini izlaska na izbore. Pitanje koalicije nije pitanje licitiranja. Treba razgovarati o jasnom programu i reći građanima što podržavaju te iza toga potom treba jasno stajati, smatra Sponza.

Upitan znači li to da predizborna koalicija ipak nije posve isključena ukoliko se IDS i SDP usuglase oko svih važnih pitanja, Sponza odgovara da je od predsjedničkih izbora prošlo tek nekoliko dana, ali i da je IDS "otvorena stranka, koja ne isključuje, drži do programa i vrijednosti te da će sa svim strankama koje drže do istih vrijednosti, među kojima je i SDP, razgovarati".

Međutim i on, kao i predsjednica GLAS-a Mrak Taritaš smatra da je ribu efikasnije loviti s dvije mreže. Sponza ističe da IDS ima potencijala da razgovara s ostalim progresivnim strankama. Što se Amsterdamske koalicije tiče, tvrdi da je stabilna iako su HSS i HSU napustili bazu.

- HSS nije napustio Amsterdamsku koaliciju, želim to pojasniti, on je i prije EU izbora, već imao potpisanu suradnju s SDP-om i ušao u Amsterdamsku, ali očito ga veže sporazum s SDP-om. HSS je bio i ostao SDP-ov, napominje Sponza, čime se donekle slaže s Mrsićem koji ističe da je Amsterdamska koalicija svoj cilj imala na europarlamentarnim izborima i tamo je polučila je uspjeh.

- Nastala je dogovorom između GLAS-a i IDS-a, još je uvijek tu i nastavit će djelovati na tim temeljima, kao platforma za novi lijevi blok, bez obzira na stav SDP-a, poručuje šef Demokrata Mrsić.

Zasad, dakle, budućnost Amsterdamske koalicije ipak nije tako svijetla. Za početak, ta je platforma već u startu pregovora pred izbore desetkovana, a ostaje otvoreno pitanje koliko će se pokazati snažnom. Ostane li IDS njezina pokretačka snaga, može, uz PGS-ov doprinos, sigurno računati tek na dobre rezultate u osmoj izbornoj jedinici.

Iz oba potencijalna bloka u ovom se trenutku slažu tek oko jedne stavke: HNS-u će ovo biti zadnji izbori.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter